Opłaty, należne od dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 17 maja 1949 r.
w sprawie opłat, należnych od dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

Na podstawie art. 4 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o obowiązku uiszczenia opłat przez dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 408) w porozumieniu z Ministrem Skarbu zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Należności z tytułu opłat, wymierzonych dłużnikom b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej, podlegają z mocy niniejszego rozporządzenia spłacie:
1)
jeżeli należność nie przekracza 10 kwintali żyta - w 5 równych ratach rocznych;
2)
jeżeli należność przekracza 10 kwintali żyta - w 10 równych ratach rocznych.
2.
Pierwsza rata z tytułu opłat, których wymiar doręczono przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, płatna jest do dnia 1 października 1949 r.
3.
Pierwsza rata z tytułu opłat, których wymiar będzie doręczony po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia, płatna jest:
1)
jeżeli doręczenie wymiaru nastąpi przed 1 września - do najbliższego 1 października tegoż roku;
2)
jeżeli doręczenie wymiaru nastąpi w okresie od 1 września do 30 listopada - do 31 grudnia tegoż roku;
3)
jeżeli doręczenie wymiaru nastąpi po 30 listopada - do 1 października roku następnego.
4.
Raty następne płatne są do dnia 1 października każdego roku.
§  2.
Opłata należna od dłużników, którzy w czasie okupacji niemieckiej zostali pozbawieni przez okupanta użytkowania swoich gospodarstw, podlega zmniejszeniu do sumy, jaką należałoby wymierzyć od kwoty zadłużenia w b. Funduszu Obrotowym Reformy Rolnej przy pominięciu należności z tytułu oprocentowania za okres pozbawienia użytkowania. Okres ten ustalają władze administracji ogólnej na podstawie znajomości lokalnych stosunków, uwzględniając tylko pełne lata i półrocza; ułamki roku mniejsze od półrocza pomija się.
§  3.
1.
W przypadkach trudności płatniczych, wywołanych wyjątkowymi okolicznościami, jak nieurodzaj, pożar, śmierć, ciężka choroba, można dłużnikowi odroczyć termin płatności raty na okres do 2 lat lub rozłożyć zapadłą ratę na terminy płatności rat następnych, przypadających w okresie 3 lat.
2.
Odroczenie lub rozłożenie na raty może objąć najwyżej dwie raty i nie powoduje przedłużenia ustalonego okresu spłaty należności - chyba że w przypadkach wyjątkowych udzieli się dłużnikowi przedłużenia okresu spłaty należności odpowiednio do udzielanego mu odroczenia terminu płatności lub rozłożenia zapadłej raty na dalsze terminy płatności.
3.
Za czas odroczenia lub rozłożenia na raty nie pobiera się odsetek zwłoki.
§  4.
1.
Ulg, wyszczególnionych w §§ 2 i 3, udzielają właściwe terytorialnie wojewódzkie władze administracji ogólnej na wniosek dłużnika, przy czym okoliczności, uzasadniające zastosowanie ulg, winny być stwierdzone zaświadczeniem właściwego terytorialnie zarządu gminnego.
2.
Wnioski o przyznanie ulg należy zgłaszać do wojewódzkich władz administracji ogólnej:
1)
gdy chodzi o ulgi, przewidziane w § 2 - za pośrednictwem powiatowych władz administracji ogólnej;
2)
gdy chodzi o ulgi, przewidziane w § 3 - za pośrednictwem właściwych oddziałów Państwowego Banku Rolnego.
§  5.
1.
Administrację opłat prowadzi Państwowy Bank Rolny.
2.
Państwowy Bank Rolny uprawniony jest do pobierania od dłużników dodatku za administrację w wysokości ustalonej za administrację należności Państwowego Funduszu Ziemi. Uprawnienie to nie służy jednak Państwowemu Bankowi Rolnemu w razie wpłacenia przez dłużnika jednorazowo całej należności w czasie do dnia płatności pierwszej raty.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024