Organizacja studiów lekarskich w szkołach akademickich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OŚWIATY I ZDROWIA
z dnia 9 grudnia 1948 r.
w sprawie organizacji studiów lekarskich w szkołach akademickich.

Na podstawie art. 16, 22, 75, 76 i 112 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
Studia lekarskie w szkołach akademickich trwają pięć lat. Rok szkolny składa się z dwóch semestrów, trwających od 1 października do 10 lutego roku następnego i od 21 lutego do 30 czerwca.
§  2.
Warunki przyjęcia na studia lekarskie w szkołach akademickich określają przepisy ogólne o trybie postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na pierwszy rok studiów.
§  3.
Przyjęcia na wyższe lata studiów oraz przenoszenie się z wydziału lekarskiego jednej szkoły akademickiej do drugiej są dopuszczalne za zgodą dziekana przyjmującej szkoły akademickiej przy pełnym zaliczeniu studiów i egzaminów i przedstawieniu świadectwa odejścia ze szkoły akademickiej, w której ostatnio student odbywał studia.

Warunkiem przyjęcia osób studiujących w szkołach akademickich poza granicami kraju lub na innych wydziałach jest zdanie brakujących egzaminów, które wyznaczy dziekan szkoły przyjmującej.

§  4.
Studenci w czasie czterech okresów wakacyjnych obowiązani są co rok odbywać wyznaczone im 4-tygodniowe praktyki wakacyjne w zakładach leczniczych w jednym z trzech miesięcy letnich.

Zarządzenie Ministrów Oświaty i Zdrowia określi miejsce i warunki tych praktyk.

§  5.
Ogólny rozdział godzin przeznaczonych dla poszczególnych przedmiotów jest następujący:

ROK I

Wykłady, ćwiczenia i praktyki obowiązkowe Semestr I Semestr II
godz. godz.
Anatomia prawidłowa i topograficzna wraz z ćwiczeniami sekcyjnymi i embriologia szczegółowa 160 240
Histologia prawidłowa wraz z ćwiczeniami i embriologia ogólna 64 80
Chemia ogólna 80 128
Fizyka dla lekarzy 112 -
Elementy nauk społecznych 32 32
Przysposobienie lekarskie 112 -
Wychowanie fizyczne 48 48
Język obcy 32 32

ROK II

Wykłady, ćwiczenia i praktyki obowiązkowe Semestr III Semestr IV
godz. godz.
Biologia 80 64
Fizjologia wraz z ćwiczeniami 160 128
Chemia fizjologiczna wraz z ćwiczeniami 96 96
Mikrobiologia - 160
Antropologia 32 -
Elementy nauk społecznych 32 32
Wychowanie fizyczne 32 32
Język obcy 32 32

ROK III

Wykłady, ćwiczenia i praktyki obowiązkowe Semestr V Semestr VI
godz. godz.
Anatomia patologiczna 160 160
Patologia ogólna 128 -
Farmakologia, toksykologia i receptura - 128
Klinika propedeutyczna 160 -
Chirurgia ogólna i operacyjna - 128
Rentgenologia - 80
Higiena otoczenia wraz z zawodami praktycznymi 32 32
Historia medycyny - 32
Wychowanie fizyczne 32 -

ROK IV

Wykłady, ćwiczenia i praktyki obowiązkowe zestawienie roczne godzin
Klinika chorób wewnętrznych od 240 do 250
Klinika chirurgiczna od 240 do 250
Klinika położnictwa i chorób kobiecych od 125 do 130
Klinika chorób uszu, nosa i krtani od 120 do 125
Klinika chorób skórnych i wenerycznych od 120 do 125
Klinika stomatologiczna od 120 do 125
Choroby oczu od 120 do 125

ROK V

Wykłady, ćwiczenia i praktyki obowiązkowe zestawienie roczne godzin
Higiena społeczna i epidemiologia 75 - 80
Medycyna sądowa 60 - 65
Lekarskie przysposobienie wojskowe 30- 35
Klinika chorób wewnętrznych 215 - 225
Klinika chirurgiczna 185 - 195
Klinika położnictwa i chorób kobiecych 60 - 65
Klinika chorób dzieci 250 - 260
Klinika chorób nerwowych 120 - 125
Klinika chorób umysłowych 120 - 125

Ponadto każdego studenta obowiązuje czterokrotne odbycie trzydobowej praktyki internatowej w klinice położnictwa i chorób kobiecych w wymiarze 288 godzin, w okresie VIII i IX semestrów. Internat odbywa się również w czasie świąt i wakacji.

Wykłady i praktyka internatowa w klinice położnictwa i chorób kobiecych nie mogą odbywać się w tych semestrach, w których są przewidziane wykłady i ćwiczenia w zakładach mających do czynienia ze zwłokami i materiałem sekcyjnym.

§  6.
Poza przedmiotami wymienionymi w § 5 mogą odbywać się wykłady i ćwiczenia z przedmiotów nie wyszczególnionych w tym wykazie, które jednak pozostają w związku z przedmiotami wymienionymi. Wykłady te i ćwiczenia mogą odbywać się tylko w ramach godzin przeznaczonych dla przewidzianych wykazem przedmiotów.
§  7.
Semestr zalicza dziekan wydziału lekarskiego studentowi, który przesłuchał wykłady, odbył ćwiczenia i praktyki oraz zdał egzaminy i kolokwia przewidziane dla danego semestru.
§  8.
Pomimo niezaliczenia semestru student może po uzyskaniu zezwolenia dziekana zapisać się warunkowo na semestr następny. Uzupełnienia braków, które spowodowały niezaliczenie, winny nastąpić w ciągu trwania tego warunkowego semestru; w razie powtórnego nieuzyskania zaliczenia dziekan decyduje o możliwości dalszego studiowania.
§  9.
W toku studiów, po wysłuchaniu wykładów i odrobieniu ćwiczeń, student obowiązany jest zdać następujące kolokwia i egzaminy:

Z I semestru - kolokwia z anatomii prawidłowej, z histologii, z elementów nauk społecznych i z przysposobienia lekarskiego; egzamin z fizyki dla lekarzy.

Z II semestru - kolokwium z elementów nauk społecznych; egzaminy z histologii wraz z embriologią ogólną, z anatomii prawidłowej i topograficznej wraz z embriologią szczegółową oraz z chemii ogólnej.

Z III semestru - kolokwium z antropologii.

Z IV semestru - kolokwium z języka obcego; egzaminy z chemii fizjologicznej, z fizjologii, z biologii, z mikrobiologii i z elementów nauk społecznych.

Z V semestru - kolokwium z kliniki propedeutycznej lub z chirurgii ogólnej; egzamin z patologii ogólnej.

Z VI semestru - kolokwia z higieny otoczenia, z historii medycyny i z chirurgii ogólnej lub z kliniki propedeutycznej; egzaminy z anatomii patologicznej, z farmakologii wraz z toksykologią i recepturą i z rentgenologii.

Z VII lub VIII semestru, zależnie od programu szczegółowego, egzaminy z nauki o chorobach uszu, nosa i krtani, z nauki o chorobach zębów i jamy ustnej, z nauki o chorobach oczu i z nauki o chorobach skóry i wenerycznych.

Z IX lub X semestru, zależnie od programu szczegółowego, kolokwium z lekarskiego przysposobienia wojskowego i egzaminy z medycyny sądowej, higieny społecznej i epidemiologii, z nauki o chorobach nerwowych i z nauki o chorobach umysłowych.

Kolokwia i egzaminy semestralne muszą być zdawane w terminach na ten cel wyznaczonych, a mianowicie:

Z I, III, V, VII i IX semestru w czasie od 11 lutego do 20 lutego, a poprawcze od 15 czerwca do 30 czerwca tegoż roku.

Z II, IV, VI i VIII semestru w czasie od 15 czerwca do 30 czerwca, a poprawcze od 5 września do 20 września.

Z X semestru w czasie od 16 maja do 31 maja, a poprawcze od 10 czerwca do 15 czerwca tegoż roku.

Egzaminy semestralne zdaje student w tej szkole akademickiej, w której studia odbywa.

Po zdaniu kolokwiów i egzaminów semestralnych i zaliczeniu 5 lat studiów student może przystąpić do egzaminu dyplomowego, który składa się:

z jednostkowych praktycznych egzaminów zdawanych w dowolnej kolejności z nauki o chorobach wewnętrznych, z chirurgii, z położnictwa i nauki o chorobach kobiecych i z nauki o chorobach dzieci oraz z egzaminu komisyjnego teoretycznego z wymienionych w poprzednim ustępie przedmiotów i z higieny społecznej z epidemiologią.

Egzaminy dyplomowe, zarówno praktyczne jak i komisyjny teoretyczny, zdawać należy w okresie sesji egzaminacyjnych w czasie od 15 czerwca do 30 czerwca lub od 1 września do 15 września. Niezdanie jednego z egzaminów praktycznych jednostkowych nie jest przeszkodą do zdawania pozostałych egzaminów jednostkowych. Termin egzaminu poprawczego wyznacza dziekan w czasie najbliższej sesji egzaminacyjnej, przy czym poza wyżej podanymi terminami egzaminy poprawcze mogą być przeprowadzane w czasie od 11 lutego do 20 lutego. Warunkiem dopuszczenia do zdawania egzaminu teoretycznego komisyjnego jest zdanie wszystkich egzaminów jednostkowych. Egzaminy dyplomowe wolno zdawać dwa razy. W razie powtórnego niepomyślnego wyniku - o dopuszczeniu do egzaminu po raz trzeci decyduje właściwy minister.

Egzaminy dyplomowe zdaje student w tej szkole akademickiej, w której zakończył studia. Rada wydziału lekarskiego szkoły akademickiej może w przypadkach wyjątkowych zgodzić się na dopuszczenie studenta innej szkoły do egzaminu dyplomowego.

§  10.
Egzaminy jednostkowe przeprowadzają jednoosobowo profesorowie danych wydziałów lekarskich lub egzaminatorzy, wyznaczeni przez radę wydziału, egzamin dyplomowy komisyjny - profesorowie odpowiednich specjalności będących przedmiotem egzaminu lub egzaminatorzy, wyznaczeni przez radę wydziału pod przewodnictwem dziekana albo jego zastępcy.

Egzaminy poprawcze odbywają się pod przewodnictwem dziekana albo jego zastępcy w obecności tego samego egzaminatora, który prowadził egzamin poprzedni. Dziekan może wyznaczyć innego egzaminatora jednakże za wiedzą i zgodą poprzedniego egzaminatora.

§  11.
Po ukończeniu 5 lat studiów w szkole akademickiej i zdaniu wszystkich egzaminów otrzymuje student stopień lekarza.

Wzór dyplomu lekarza ustali zarządzenie Ministrów Oświaty i Zdrowia.

§  12.
Przepisy niniejszego rozporządzenia zostają wprowadzone w życie stopniowo z zachowaniem następującej kolejności: dla studentów I roku studiów w roku 1948/49; dla studentów II roku studiów w roku 1949/50; dla studentów III roku studiów w roku 1950/51; dla studentów IV roku studiów w roku 1951/52; dla studentów V roku studiów w roku 1952/53.

Równocześnie tracą moc przepisy dotychczas obowiązujące w zakresie organizacji studiów lekarskich: dla studentów I roku studiów w roku 1948/49; dla studentów II roku studiów w roku 1949/50; dla studentów III roku studiów w roku 1950/51; dla studentów IV roku studiów w roku 1951/52; dla studentów V roku studiów w roku 1952/53.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024