Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników wykonujących roboty budowlane oraz inne prace związane z robotami budowlanymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 19 lutego 1949 r.
o przedpłatach na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników wykonujących roboty budowlane oraz inne prace związane z robotami budowlanymi.

Na podstawie art. 13 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 413), art. 17 ust. 1 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 414) oraz art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 27, poz. 174 oraz z 1948 r. Nr 12, poz. 94 i Nr 52, poz. 413) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Podatnicy podatku obrotowego i podatku dochodowego wykonujący umowy o roboty budowlane lub inne prace związane z robotami budowlanymi albo sporządzający plany budowlane na rzecz:
a)
władz i urzędów państwowych i samorządowych, przedsiębiorstw państwowych i samorządowych, przedsiębiorstw państwowo-spółdzielczych, przedsiębiorstw i majątków pozostających pod zarządem państwowym lub samorządowym oraz przedsiębiorstw o kapitale mieszanym: państwowym, spółdzielczym i związków samorządu terytorialnego,
b)
związków i instytucji publicznoprawnych, organizacji samorządu gospodarczego, związków zawodowych, stowarzyszeń wyższej użyteczności oraz fundacji,
c)
instytucji publicznych i zrzeszeń, które korzystają z gwarancji, kredytów lub subwencji państwowych,
d)
Centralnego Związku Spółdzielczego, central spółdzielni oraz central spółdzielczo -państwowych

obowiązani są do przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i podatek dochodowy.

2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy podatników podlegających obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym według przepisów działu III rozdział II dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym oraz central spółdzielni i central spółdzielczo-państwowych, które obok innej działalności wykonują również świadczenia określone w ust. 1.
3.
Za roboty budowlane i inne prace związane z robotami budowlanymi uważa się roboty: ziemne, rozbiórkowe, betonowe i żelbetonowe, murarskie i tynkarskie, kamieniarskie, zduńskie, dekarskie i blacharskie, posadzkarskie, sztukatorskie, szklarskie, malarskie i tapeciarskie, ślusarskie, kowalskie i konstrukcji stalowych, wykonywania wnętrz, ciesielskie, stolarskie, instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania i przewietrzania, urządzeń sanitarnych, gazowych i elektrotechnicznych.
§  2.
Podstawę obliczenia przedpłaty stanowi suma każdorazowo wypłacana podatnikom określonym w § 1 z tytułu lub na poczet należności wynikającej z umowy o świadczenia przewidziane w tym paragrafie.
§  3.
1.
Wysokość przedpłaty wynosi:
1)
20% podstawy obliczenia przedpłaty określonej, w § 2 - dla wykonujących dokumentacje techniczne dla projektowanych obiektów budowlanych;
2)
10% podstawy obliczenia przedpłaty określonej w § 2 dla osób wymienionych w pkt 1 pod warunkiem przedłożenia zaświadczenia Ministra Odbudowy lub upoważnionych przez niego władz stwierdzającego, że:
a)
dokumentacja techniczna została zarejestrowana w przedsiębiorstwie państwowym powołanym między innymi do opracowywania dokumentacji technicznej, potrzebnej do wykonania budowy,
b)
nie może być przejęta przez określone wyżej pod lit. a) przedsiębiorstwa państwowe,
c)
wykonywana jest dla Państwowego Planu Inwestycyjnego;
3)
6% podstawy obliczenia przedpłaty określonej w § 2 - dla podatników podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym według przepisów działu III rozdział I dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym;
4)
8% podstawy obliczenia przedpłaty określonej w § 2 - dla pozostałych podatników, obowiązanych do przedpłat.
2.
Kwotę przedpłaty zaokrągla się do pełnego dziesiątka złotych w dół.
§  4.
Do obliczania i pobierania przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i podatek dochodowy obowiązani są, jako płatnicy, zleceniodawcy wymienieni w § 1 ust. 1 lit. a) -d), przy każdorazowej wypłacie z tytułu lub na poczet należności wynikającej z umowy o świadczenia przewidziane w § 1.
§  5.
1.
Pobrane przedpłaty obowiązani są płatnicy wpłacić do właściwej dla podatnika w sprawach podatku obrotowego władzy podatkowej w terminach następujących: przedpłaty pobrane w czasie od 1 do 10 każdego miesiąca - do dnia 15 danego miesiąca, pobrane w czasie od 11 do 20 - do dnia 25 danego miesiąca, pobrane w czasie od 21 do końca miesiąca - do dnia 5 miesiąca następnego.
2.
Płatnicy mają obowiązek prowadzenia ewidencji pobranych przedpłat oraz składania właściwym władzom podatkowym przy wpłacaniu przedpłat wykazów wskazujących osobę podatnika oraz wysokość, podstawę i sposób obliczenia przedpłat.
§  6.
1.
Wpłacane kwoty przedpłat podlegają zarachowaniu w sposób następujący:
1)
przedpłaty pobrane w wysokości określonej w § 3 ust. 1 pkt 1:
a)
25% przedpłaty - na zaliczkę, na podatek obrotowy za dany miesiąc,
b)
75% przedpłaty - na zaliczkę na podatek dochodowy za dany miesiąc;
2)
przedpłaty pobrane w wysokości określonej w § 3 ust. 1 pkt 2, 3 i 4:
a)
50% przedpłaty - na zaliczkę na podatek obrotowy za dany miesiąc,
b)
50% przedpłaty - na zaliczkę na podatek dochodowy za dany miesiąc.
2.
Urząd skarbowy (rewizyjny) może na wniosek podatnika zarachować przedpłaty w innym stosunku po pokryciu należności z tytułu podatku dochodowego.
3.
Jeżeli ze względu na miejsce zamieszkania podatnika właściwe są dla spraw podatku obrotowego i podatku dochodowego różne urzędy skarbowe (rewizyjne), urząd skarbowy (rewizyjny), do którego przedpłata została wpłacona, przekazuje urzędowi skarbowemu (rewizyjnemu) właściwemu w sprawach podatku dochodowego część przedpłaty przypadającą stosunkowo na zaliczkę na podatek dochodowy.
4.
Jeżeli wykonującym roboty budowlane bądź inne prace związane z robotami budowlanymi lub sporządzającym plany budowlane jest spółka jawna lub spółka komandytowa, służy spółce prawo wskazania, w jaki sposób suma przedpłaty w części przypadającej na podatek dochodowy ma być rozłożona na konta spólników. Wniosek w tym przedmiocie powinien być złożony na piśmie urzędowi skarbowemu (rewizyjnemu) właściwemu według siedziby spółki i powinien wskazywać urzędy skarbowe, którym poszczególne kwoty mają być przekazane. W przypadku niezłożenia wniosku urząd skarbowy (rewizyjny) część przedpłaty przypadającą na podatek dochodowy rozkłada na spólników w myśl zasad ustalonych w art. 5 ust. 1 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym.
§  7.
Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek obrotowy i podatek dochodowy, dokonane na podstawie niniejszego rozporządzenia, nie zwalniają podatników od obowiązku obliczania obrotu i dochodu za każdy miesiąc i wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek obrotowy i podatek dochodowy w terminie przewidzianym dla wpłacania zaliczek oraz składania właściwej władzy podatkowej deklaracji stosownie do obowiązujących przepisów; kwotę dokonanych w danym roku podatkowym przedpłat podatnicy potrącają z kwoty należnych za ten rok zaliczek miesięcznych, czyniąc o tym odpowiednią wzmiankę w składanych deklaracjach.
§  8.
1.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem pierwszym miesiąca następującego po ogłoszeniu.
2.
Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 1 grudnia 1947 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy ze sprzedaży nieruchomości oraz z robót budowlanych (Dz. U. R. P. Nr 75, poz. 481) - o ile dotyczy przedpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy od dochodu z robót budowlanych.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.17.107

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników wykonujących roboty budowlane oraz inne prace związane z robotami budowlanymi.
Data aktu: 19/02/1949
Data ogłoszenia: 31/03/1949
Data wejścia w życie: 01/04/1949