Wybór Prezydenta Rzeczypospolitej.

USTAWA KONSTYTUCYJNA
z dnia 4 lutego 1947 r.
o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej.

Art.  1.

Sejm Ustawodawczy, jako organ zwierzchniej władzy Narodu Polskiego, kontynuując dzieło Krajowej Rady Narodowej i kierując się podstawowymi założeniami Konstytucji z dnia 17 marca 1921 r., zgodnie z Manifestem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 22 lipca 1944 r., w oparciu o wyniki głosowania ludowego, przeprowadzonego w dniu 30 czerwca 1946 r., - postanawia dokonać wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej.

Art.  2.

Sejm Ustawodawczy wybiera Prezydenta Rzeczypospolitej na lat siedem.

Art.  3.
1.
Wybór Prezydenta Rzeczypospolitej nastąpi na specjalnym posiedzeniu, którego termin oznaczy Marszałek Sejmu.
2.
Do prawomocności wyboru potrzeba obecności conajmniej 2/3 ustawowej liczby posłów.
3.
Posiedzenie otwiera Marszałek Sejmu nie później, niż w 15 minut po godzinie, na którą zostało zwołane, a w razie stwierdzenia przez Marszałka z własnej inicjatywy lub na żądanie jednego z posłów braku kompletu Marszałek odracza posiedzenie na czas, który uzna za stosowny.
Art.  4.

Posiedzenie Sejmu Ustawodawczego, zwołane dla dokonania wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej, zajmuje się wyłącznie tym jednym punktem porządku dziennego. Jakiekolwiek przemówienia, obrady i uchwały, poza wyborami i zaprzysiężeniem Prezydenta oraz zatwierdzeniem protokołów, są wykluczone i zgóry nieprawomocne.

Art.  5.
1.
Po otwarciu posiedzenia Marszałek Sejmu niezwłocznie wzywa posłów do zgłaszania kandydatur na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej.
2.
Kandydatów z podaniem ich imienia i nazwiska zgłasza się na piśmie, przy czym za ważnie zgłoszone uważa się jedynie kandydatury, poparte przez conajmniej 50 posłów. Na podstawie zgłoszeń pisemnych Marszałek Sejmu ustala listę kandydatów po czym natychmiast zarządza wybory.
3.
Rozprawa nad zgłoszonymi kandydaturami jest niedopuszczalna.
Art.  6.

Po zarządzeniu wyborów Marszałek Sejmu wzywa posłów do zajęcia miejsc, po czym jeden z urzędujących sekretarzy odczytuje listę imienną wszystkich posłów, a inny sekretarz odczytuje, po wyłowaniu nazwiska nieobecnego posła, jego usprawiedliwienie, jeśli zostało nadesłane. Zaproszeni przez Marszałka Sejmu spośród pozostałych członków Prezydium czterej skrutatorzy odbierają na mównicy od wywoływanych posłów, którzy osobiście do mównicy podchodzą, kartki, złożone we dwoje, zawierające nazwisko kandydata. Po ukończeniu głosowania Marszałek Sejmu ogłasza je za zamknięte; skrutatorzy obliczają głosy; wynik ogłasza się z mównicy.

Art.  7.
1.
Za wybranego uważa się kandydata, który uzyska bezwzględną większość ważnie oddanych głosów.
2.
Ważnie oddane są głosy, jeżeli zawierają samo tylko imię i nazwisko kandydata ważnie zgłoszonego.
Art.  8.

Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości ważnie oddanych głosów, przewodniczący zarządza powtórne głosowanie, a gdyby i ono nie dało rezultatów - trzecie głosowanie; w razie zaś potrzeby i dalsze głosowania, przy czym przy każdym następnym głosowaniu wyklucza się kolejno tego z kandydatów, który w poprzednim uzyskał najmniejszą ilość głosów.

Art.  9.

Marszałek Sejmu ogłasza o dokonanym wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej.

Art.  10.

W razie, gdyby nowowybrany Prezydent odmówił przyjęcia urzędu, albo na wezwanie Marszałka Sejmu przepisanego ślubowania nie złożył, - należy niezwłocznie przystąpić do ponownego wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej.

Art.  11.

Bezpośrednio po wyborze i wyrażeniu wobec Marszałka Sejmu Ustawodawczego zgody na przyjęcie wyboru Prezydent Rzeczypospolitej złoży przed objęciem urzędowania ślubowanie wobec Sejmu Ustawodawczego następującej treści:

"Ślubuję uroczyście, obejmując urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, wedle najlepszego rozumienia i zgodnie z sumieniem, rzetelnie pracować dla dobra Narodu Polskiego, praw demokratycznych Rzeczypospolitej święcie przestrzegać, godności Narodu i Państwa strzec niezachwianie, sprawiedliwość względnie wszystkich bez różnicy obywateli za pierwszą mieć sobie cnotę, obowiązkom urzędu i służby poświęcić się niepodzielnie. Tak mi dopomóż Bóg".

Art.  12.
1.
Z posiedzeń Sejmu Ustawodawczego będą podczas posiedzenia sporządzone protokóły, stwierdzające wybór Prezydenta Rzeczypospolitej i przyjęcie ślubowania wybranego Prezydenta.
2.
Do protokółów tych dołączy się wykaz imienny posłów, którzy uczestniczyli w głosowaniu, oraz nieobecnych i ewentualne podane w ich usprawiedliwieniach przyczyny ich nieobecności.
3.
Po odczytaniu protokołów bezpośrednio po ogłoszeniu wyniku wyborów, względnie po odebraniu ślubowania, każdy poseł może zgłosić sprostowanie do protokółu. Nad zgłoszonymi sprostowaniami Sejm głosuje bez dyskusji.
4.
Według wyniku tych głosowań ewentualnie sprostowany protokół podpisuje Marszałek Sejmu i urzędujący sekretarze.
Art.  13.
1.
Po złożeniu ślubowania nowoobrany Prezydent Rzeczypospolitej obejmuje urząd w obecności Marszałka Sejmu Ustawodawczego i Prezesa Rady Ministrów, który odczyta przy tym protokóły Sejmu Ustawodawczego, stwierdzające wybór i przyjęcie ślubowania wybranego Prezydenta.
2.
O akcie objęcia władzy będzie sporządzony krótki protokół z powołaniem protokołów, wymienionych w ust. 1. Prezes Rady Ministrów ogłosi ten protokół w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Jeżeliby nowoobrany Prezydent Rzeczypospolitej w chwili swego wyboru piastował jakikolwiek inny urząd lub mandat, złoży go w myśl art. 53 Konstytucji z dnia 17 marca 1921 r. przy czym akcie objęcia władzy, a oświadczenie takie będzie w protokóle tego aktu stwierdzone.
Art.  14.
1.
Niniejsza ustawa będzie podpisana przez Marszałka Sejmu Ustawodawczego, który zarządzi jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Ustawę kontrasygnuje Prezes Rady Ministrów.
Art.  15.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów.

Art.  16.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.9.43

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Wybór Prezydenta Rzeczypospolitej.
Data aktu: 04/02/1947
Data ogłoszenia: 04/02/1947
Data wejścia w życie: 04/02/1947