Polski Komitet Żywnościowy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA APROWIZACJI
z dnia 25 listopada 1947 r.
o Polskim Komitecie Żywnościowym.

Na podstawie art. 3 ust. 2 i art. 4 dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach w organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 130) zarządzam, co następuje:
§  1.
Powołuje się przy Ministrze Aprowizacji Polski Komitet Żywnościowy.
§  2.
Do zakresu działania Polskiego Komitetu Żywnościowego należy:
a)
opracowywanie zasad racjonalnego żywienia ludności i przedstawianie Ministrowi Aprowizacji własnych wniosków mających na celu realizację tych zasad oraz wniosków w tym zakresie innych instytucji, organizacji społecznych i władz,
b)
podejmowanie prac specjalnych, zleconych przez Ministra Aprowizacji, oraz wydawanie opinii na życzenie innych władz, instytucji i organizacji z zakresu spraw żywienia ludności,
c)
utrzymywanie kontaktów z zagranicą w sprawach żywienia ludności za pośrednictwem właściwych organów państwowych, międzynarodowych i społecznych.
§  3.
Komitet obraduje na zebraniach plenarnych oraz w sekcjach. Tworzy się następujące sekcje:
a)
sekcja I - norm, do których należy opiniowanie i opracowywanie norm wyżywienia ludności na podstawie badań krajowych i zagranicznych,
b)
sekcja II - badań, do której należy organizowanie badań terenowych nad stanem wyżywienia i sposobami żywienia ludności,
c)
sekcja III - środków spożywczych, do której należy zagadnienie racjonalnej gospodarki środkami spożywczymi, organizowanie badań środków spożywczych, badań metod stosowanych w przetwórstwie przemysłowym i domowym oraz opracowywanie właściwych sposobów sporządzania posiłków.

Na wniosek przewodniczącego Minister Aprowizacji może powołać do życia czasowo lub na stałe inne sekcje i określać ich zakres pracy.

Przewodniczącego Komitetu o przewodniczących sekcji powołuje i zwalnia Minister Aprowizacji.

§  4.
W skład Komitetu wchodzą następujące osoby powołane przez Ministra Aprowizacji:
a)
co najmniej 6-ciu przedstawicieli nauki i rzeczoznawców po połowie spośród higienistów i ekonomistów,
b)
po jednym przedstawicielu Centralnej Komisji Związków Zawodowych, Związku Samopomocy Chłopskiej, Społeczno-Obywatelskiej Ligi Kobiet, Związku Gospodarczego Spółdzielni R.P. "Społem", Związku Rewizyjnego Spółdzielni R.P., Naczelnej Rady Zrzeszeń Kupieckich R.P. oraz w miarę potrzeby innych zainteresowanych organizacji.

Ponadto do Komitetu wchodzą po jednym przedstawiciele ministrów: Obrony Narodowej, Rolnictwa i Reform Rolnych, Oświaty, Pracy i Opieki Społecznej, Zdrowia, Przemysłu i Handlu, Aprowizacji oraz po jednym przedstawicielu Centralnego Urzędu Planowania, Głównego Urzędu Statystycznego, Państwowego Zakładu Higieny i Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego.

Przewodniczący Komitetu z inicjatywy własnej lub na wniosek przewodniczącego sekcji może zapraszać do współpracy, a w szczególności do opracowania pewnych zagadnień specjalnych rzeczoznawców z głosem doradczym.

§  5.
Przewodniczący Komitetu ustala terminy posiedzeń plenarnych i zebrań sekcji oraz czuwa nad całokształtem pracy.

Obsługę biurową Komitetu zapewni Minister Aprowizacji spośród personelu Ministerstwa Aprowizacji.

Regulamin Komitetu zatwierdza Minister Aprowizacji na wniosek przewodniczącego Komitetu.

§  6.
Członkowie Komitetu sprawują swe czynności bezpłatnie. Minister Aprowizacji może jednak na wniosek przewodniczącego Komitetu przyznać osobom referującym na zebraniach wynagrodzenie za prace szczególne.

Zamiejscowym członkom Komitetu Ministerstwo Aprowizacji wypłacać będzie diety i zwracać koszty przejazdu według norm obowiązujących dla funkcjonariuszów państwowych, pobierających uposażenie grupy V (piątej).

§  7.
Wydatki związane z funkcjonowaniem Komitetu pokrywa się z budżetu Ministerstwa Aprowizacji. Wydatki związane z przeprowadzeniem prac szczególnych mogą być pokrywane również przez inne zainteresowane ministerstwa, urzędy, instytucje lub organizacje.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024