Utworzenie Akademii Sztabu Generalnego.

DEKRET
z dnia 22 października 1947 r.
o utworzeniu Akademii Sztabu Generalnego.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 4 lipca 1947 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 252) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.
1.
Tworzy się Akademię Sztabu Generalnego.
2.
Akademia Sztabu Generalnego jest państwową szkołą akademicką.
3.
Przepisy ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o szkołach akademickich (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 1, poz. 6) wraz z późniejszymi zmianami, dotyczące państwowych szkół akademickich, stosuje się odpowiednio do Akademii Sztabu Generalnego, o ile nie są sprzeczne z przepisami dekretu niniejszego i wydanymi na jego podstawie rozporządzeniami.
4.
Akademia Sztabu Generalnego jest jednostką wojskową, na którą rozciąga się moc obowiązująca przepisów dotyczących wojska oraz regulaminów i rozkazów wojskowych.
Art.  2.

Zadaniem Akademii Sztabu Generalnego jest prowadzenie pracy naukowej w zakresie wiedzy wojskowej oraz kształcenie oficerów na stanowiska, wymagające wyższych studiów wojskowych.

Art.  3.

Minister Obrony Narodowej jest władzą naczelną Akademii Sztabu Generalnego i sprawuje nad nią zwierzchni nadzór.

Art.  4.

Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Oświaty ustala na wniosek Szefa Sztabu Generalnego wewnętrzny podział Akademii Sztabu Generalnego, w szczególności podział na wydziały oraz zmiany tego podziału, jak również zarządza tworzenie i zwijanie katedr Akademii.

Art.  5.
1.
Ustrój Akademii Sztabu Generalnego oraz organizację i czas trwania studiów określi statut Akademii.
2.
Statut oraz wszelkie jego zmiany zatwierdza w drodze rozporządzenia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
Art.  6.
1.
Na czele Akademii Sztabu Generalnego stoi Komendant Akademii Sztabu Generalnego z uprawnieniami i obowiązkami rektora państwowej szkoły akademickiej i o kompetencjach senatu akademickiego, dziekanów i rad wydziałowych.
2.
W sprawach, zastrzeżonych w przepisach o państwowych szkołach akademickich senatom akademickim i radom wydziałowym, współdziała z komendantem Akademii z głosem doradczym rada profesorów Akademii.
3.
Komendanta Akademii Sztabu Generalnego mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej.
Art.  7.
1.
Nauczycielami Akademii Sztabu Generalnego są profesorowie zwyczajni, profesorowie nadzwyczajni, zastępcy profesorów i wykładowcy.
2.
Profesorów Akademii Sztabu Generalnego mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej, a zastępców profesorów i wykładowców - Minister Obrony Narodowej na wniosek Szefa Sztabu Generalnego.
3.
Wnioski o mianowanie profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych przedmiotów ogólnokształcących przedstawia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
4.
Stosunek służbowy cywilnych nauczycieli i pomocniczych sił naukowych Akademii Sztabu Generalnego regulują przepisy o stosunku służbowym profesorów i pomocniczych sił naukowych państwowych szkół akademickich.
5.
Minister Obrony Narodowej może w porozumieniu z Ministrem Oświaty nadać wykładowcom Akademii Sztabu Generalnego uprawnienia nauczycieli akademickich w zakresie uposażenia.
Art.  8.

Profesorowie zwyczajni, nadzwyczajni, zastępcy profesorów oraz wyznaczeni przez Szefa Sztabu Generalnego delegaci wykładowców tworzą radę profesorów Akademii pod przewodnictwem Komendanta Akademii Sztabu Generalnego.

Art.  9.
1.
Warunkiem uzyskania tytułu profesora Akademii Sztabu Generalnego przez osoby pozostające w służbie wojskowej jest:
a)
wybitna działalność naukowa w zakresie wiedzy wojskowej,
b)
co najmniej trzyletnia praca na stanowisku zastępcy profesora lub wykładowcy Akademii Sztabu Generalnego.
2.
Oceny działalności naukowej określonej w ust. 1 dokonywa rada profesorów Akademii.
3.
W okresie 5-ciu lat od dnia wejścia w życie niniejszego dekretu Minister Obrony Narodowej może skrócić 3-letni termin, określony w ust. 1.
4.
Osoby nie będące w służbie wojskowej mogą uzyskać tytuł profesora Akademii Sztabu Generalnego, o ile odpowiadają wymogom, przepisanym dla uzyskania tytułu profesora w państwowych szkołach akademickich.
Art.  10.
1.
Absolwenci akademii Sztabu Generalnego uzyskują stopień naukowy "oficer dyplomowany" równy niższemu stopniowi naukowemu państwowych szkół akademickich.
2.
Warunki uzyskania i tryb nadawania niższego naukowego stopnia wojskowego określi statut.
Art.  11.
1.
Wyższym naukowym stopniem wojskowym jest stopień "doktora nauk wojskowych".
2.
Warunki uzyskania i tryb nadawania wyższego naukowego stopnia wojskowego ustali w drodze rozporządzenia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
Art.  12.
1.
Kompetencje, przewidziane dla Ministra Oświaty w przepisach o szkołach akademickich oraz w przepisach o stosunku służbowym profesorów i pomocniczych sił naukowych państwowych szkół akademickich, przechodzą w zakresie spraw unormowanych niniejszym dekretem na Ministra Obrony Narodowej, co do osób zaś nie pozostających w służbie wojskowej - na Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
2.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty, określi w stosunku do osób nie pozostających w służbie wojskowej właściwe władze dyscyplinarne i tryb ich postępowania.
Art.  13.

Przewidziane w dekrecie niniejszym rozporządzenia ogłasza się w "Dzienniku Rozkazów" Ministerstwa Obrony Narodowej.

Art.  14.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Oświaty.

Art.  15.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024