Bezpłatne dostarczanie druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 20 czerwca 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych oraz Kultury i Sztuki w sprawie bezpłatnego dostarczania druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o bezpłatnym dostarczaniu druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 347) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
 Osoby zobowiązane do dostarczania druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji, a to nakładca (wydawca), gdy druk odbity został w całości lub częściowo za granicą, a wydany w kraju lub odbity częściami w różnych zakładach drukarskich w kraju, w innych przypadkach zarządzający zakładem, w którym druk odbito a jeśli chodzi o płyty gramofonowe - zakład, w którym wytłoczono płytę, lub producent krajowy, dla którego płytę wytłoczono za granicą winni dostarczyć bezpłatnie:
a)
po dwa egzemplarze każdego wytworzonego druku lub po jednym egzemplarzu każdej wytworzonej płyty gramofonowej z całego obszaru Rzeczypospolitej Polskiej - Bibliotece Narodowej w Warszawie;
b)
po jednym egzemplarzu każdego druku z całego obszaru Rzeczypospolitej Polskiej - Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, bibliotekom uniwersyteckim w Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu oraz Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, która otrzymane druki z zakresu matematyczno-przyrodniczego, rolnego i lekarskiego przekazywać będzie Bibliotece Uniwersytetu Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
c)
po jednym egzemplarzu każdego druku z obszaru województwa - właściwej bibliotece regionalnej.
§  2.
Druki przeznaczone dla bibliotek regionalnych w myśl § 1 pkt c) należy dostarczać zależnie od województwa, na którego obszarze zakład drukarski bądź nakładca (wydawca) ma siedzibę:
1)
z województwa białostockiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej w Białymstoku;
2)
z województwa wrocławskiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej we Wrocławiu;
3)
z województwa gdańskiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej w Gdańsku;
4)
z województwa kieleckiego - Publicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach;
5)
z województwa krakowskiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej w Krakowie;
6)
z województwa lubelskiego - Bibliotece im. H. Łopacińskiego w Lublinie;
7)
z województwa łódzkiego i z m. Łodzi - Bibliotece Publicznej w Łodzi;
8)
z województwa olsztyńskiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej w Olsztynie;
9)
z województwa pomorskiego - Książnicy Miejskiej im. Kopernika w Toruniu;
10)
z województwa poznańskiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej w Poznaniu;
11)
z województwa rzeszowskiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej w Rzeszowie;
12)
z województwa śląskiego - Śląskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach;
13)
z województwa warszawskiego i z m.st. Warszawy - Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy (niezależnie od przepisu § 1 pkt b);
14)
z województwa szczecińskiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej w Szczecinie.
§  3. 2
 Utwory muzyczne bez tekstu słownego, druki, których nakład nie przewyższa stu egzemplarzy, oraz druki artystyczne, nie przeznaczone do sprzedaży i płyty gramofonowe należy dostarczać tylko Bibliotece Narodowej w Warszawie w jednym egzemplarzu.
§  4.
 Wszystkie druki powinny być dostarczone bibliotekom w stanie nieuszkodzonym, w całości oraz w skończonym najlepszym wykonaniu, w jakim są przeznaczone do rozpowszechnienia.
§  5.
Egzemplarze obowiązkowe należy dostarczyć niezwłocznie po ukończeniu druku.

Przez datę ukończenia druku rozumie się datę ukończenia wszystkich czynności, potrzebnych do nadania drukowi (dziełu) tej postaci, w jakiej ma być rozpowszechniany.

§  6. 3
1.
 Osoby, na których ciąży obowiązek dostarczania druku, przesyłają egzemplarze druku bezpośrednio do bibliotek, załączając do nich w dwóch egzemplarzach wykaz według wzoru, ogłoszonego jako załącznik nr 1 do niniejszego rozporządzenia. Jeden egzemplarz wykazu biblioteki przechowują w swoich aktach drugi zaś zaopatrują pieczęcią oraz podpisem i zwracają dostawcy jako dowód dostarczenia.
2.
Zakłady tłoczące w kraju płyty gramofonowe lub producenci krajowi, dla których płyty wytłoczono za granicą, przesyłają egzemplarze płyt bezpośrednio do Biblioteki Narodowej w Warszawie załączając do nich w dwóch egzemplarzach wykaz według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia. Jeden egzemplarz wykazu Biblioteka Narodowa przechowuje w swoich aktach, a drugi zaopatruje w pieczęć oraz podpis i zwraca dostawcy jako dowód dostarczenia.
§  7.
Wydawca (nakładca) winien dla celów bibliograficznych niezwłocznie po ukończeniu druku zawiadomić Bibliotekę Narodową w Warszawie oraz właściwą bibliotekę regionalną o wydaniu druku; zawiadomienie powinno zawierać: pełne nazwisko i imiona autora lub stwierdzenie pseudonimu, przy przekładach tytuł oryginalny, miejsce i rok wydania dzieła lub edycję, na podstawie której tłumaczono, oraz pełne nazwisko i imiona tłumacza, ponadto wysokość nakładu, datę ukończenia druku, cenę katalogową oraz ewentualnie skład główny wydawnictwa lub też wskazanie osób bądź instytucji, dla których druk wykonano.
§  8.
Biblioteki odbierają obowiązkowe egzemplarze druków jako własność państwową, stanowiącą w bibliotekach niepaństwowych depozyt bezterminowy, który w razie likwidacji biblioteki podlega zwrotowi na rzecz Państwa. O przeznaczeniu tych druków rozstrzyga wówczas Minister Oświaty.
§  9.
Biblioteki uprawnione powinny dopilnować dostarczenia egzemplarzy obowiązkowych, zachować je i udostępnić dla celów naukowych oraz bibliograficznych.

Biblioteki wymienione w § 2 niniejszego rozporządzenia obowiązane są do nadsyłania 1-go i 15-go każdego miesiąca Instytutowi Bibliograficznemu przy Bibliotece Narodowej w Warszawie wykazów otrzymanych druków obowiązkowych oraz do udzielania Instytutowi na jego żądanie informacyj bibliograficznych, dotyczących druków danego rejonu.

§  10.
Przepisy rozporządzenia niniejszego nie dotyczą druków sporządzonych na żądanie władz i instytucyj państwowych, przeznaczonych do ich użytku służbowego i określonych jako takie przy oddawaniu ich zakładom drukarskim do druku, a także druków przeznaczonych do użytku domowego lub ściśle towarzyskiego, druków artystycznych ręcznie tłoczonych lub zdobionych i nie przeznaczonych do sprzedaży oraz druków, których nakład nie przewyższa dwudziestu egzemplarzy.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 9 lutego 1934 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie bezpłatnego dostarczania druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 137) z późniejszymi zmianami (Dz. U. R. P. z 1935 r. Nr 92, poz. 584, z 1936 r. Nr 61, poz. 448 i z 1944 r. Nr 14, poz. 77).

ZAŁĄCZNIKI 

ZAŁĄCZNIK 

Nr 1

...................................

(nazwa firmy lub osoby wysyłającej)

...................................

(adres firmy lub osoby wysyłającej)

WYKAZ Nr .....

druków przesłanych Bibliotece ............. jako egzemplarz

dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji na zasadzie

ustawy z dnia 18 marca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 347)

Nr bieżący AUTOR (nazwisko i imię) Tytuł druku Miejsce i data zakończenia druku Nakładca lub drukarz Ilość tomów
1 2 3 4 5 6

Uwaga: W rubryce 1 ciągłość numeracji należy utrzymać przez

cały rok kalendarzowy. W rubryce 5 należy podać

nakładcę, jeśli druki nadsyła drukarz, drukarza zaś,

jeśli druki nadsyła nakładca bądź wydawca.

....................................

(data i podpis wysyłającego)

....................................

(data otrzymania i pieczęć odbiorcy)

ZAŁĄCZNIK 

Nr 2 4  

........................

........................

(nazwa i adres dostawcy)

WYKAZ Nr .....

płyt gramofonowych przesłanych Bibliotece Narodowej w Warszawie jako egzemplarz dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji na zasadzie ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o bezpłatnym dostarczaniu druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji (Dz. U. Nr 33, poz. 347).

Nr bieżący Symbol i nr Treść płyty

(autorzy i dzieła)

Producent lub zakład tłoczący Wysokość nakładu
1 2 3 4 5

Uwaga: W rubryce 1 ciągłość numeracji należy utrzymać przez cały rok kalendarzowy. W rubryce 4 należy podać producenta, jeśli płyty nadsyła zakład tłoczący, bądź nazwę zakładu tłoczącego, jeśli płyty nadsyła producent.

....................................

(data i podpis wysyłającego)

....................................

......(data otrzymania i pieczęć Biblioteki Narodowej)

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 27 lipca 1961 r. (Dz.U.61.37.190) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1961 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 27 lipca 1961 r. (Dz.U.61.37.190) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1961 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 27 lipca 1961 r. (Dz.U.61.37.190) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1961 r.
4 Załącznik nr 2 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 27 lipca 1961 r. (Dz.U.61.37.190) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1961 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024