W.Bryt. i Płn.Irl.-Polska. Układ w sprawach finansowych. Londyn.1946.06.24.

UKŁAD
w sprawach finansowych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią i Irlandią Północną, podpisany w Londynie dnia 24 czerwca 1946 r.

BOLESŁAW BIERUT

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 24 czerwca 1946 r. został podpisany w Londynie pomiędzy Polskim Rządem Tymczasowym Jedności Narodowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Układ, dotyczący uregulowania bieżących spraw finansowych, treści następującej:

UKŁAD

Tymczasowy Rząd Polski Jedności Narodowej oraz Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii, pragnąc ułożyć w drodze wzajemnego porozumienia dotąd niezałatwione między tymi Rządami sprawy finansowe, zawarły następujący Układ:

Artykuł  I. 

Rząd Zjednoczonego Królestwa nie będzie wysuwał żadnych roszczeń o zwrot Ł. 73.000.000 szterlingów, stanowiących kwoty wydane na sprzęt, wyposażenie, dostawy itd. dla Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Artykuł  II. 

Rząd zjednoczonego Królestwa pozostawia obecnie w zawieszeniu sprawę zwrotu kredytów wojskowych, wynoszących dalsze Ł. 47.500.000 szterlingów, wydanych na pobory i żołd Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie do dnia 5 lipca 1945 r., ale zastrzega sobie prawo podjęcia dyskusji w tej sprawie.

Artykuł  III. 

Na zaspokojenie wszystkich roszczeń Rządu Zjednoczonego Królestwa, dotyczących polskiej administracji cywilnej, w tym także opieki społecznej i świadczeń w dziedzinie oświatowej w Zjednoczonym Królestwie wraz z utrzymaniem polskich uchodźców w różnych krajach poza Zjednoczonym Królestwem, na które to cele Rząd Zjednoczonego Królestwa wyłożył kwotę około Ł. 32.000.000 szterlingów, Tymczasowy Rząd Polski zgadza się dokonać, a Rząd Zjednoczonego Królestwa przyjąć natychmiastową wpłatę Ł. 3.000.000 szterlingów w złocie i Ł. 10.000.000 szterlingów, płatnych w równych ratach rocznych w wysokości Ł. 666.666 przez lat piętnaście, przy czym pierwsza wpłata ma nastąpić po upływie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego Układu.

Artykuł  IV. 

Celem dokonania natychmiastowej wpłaty, wymienionej w artykule 3, Tymczasowy Rząd Polski natychmiast przekaże Rządowi Zjednoczonego Królestwa kwotę Ł. 3.000.000 szterlingów ze złota, złożonego w Banku Anglii na rachunek Banku Polskiego, a Rząd Zjednoczonego Królestwa ze swej strony zobowiązuje się nie stawiać żadnych przeszkód w sposobie rozporządzania lub w wywozie pozostałego złota, przechowywanego w Banku Anglii na rachunek wymienionego Banku Polskiego, przy czym pozostałość ta nie będzie podlegała odtąd żadnym obwarunkowaniom ani też zastawom.

Artykuł  V. 
1.
Oprócz polskiego majątku i praw majątkowych, które przekazano Tymczasowemu Rządowi Polskiemu, Rząd Zjednoczonego Królestwa zarządzi, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 2 niniejszego artykułu, przekazanie Tymczasowemu Rządowi Polskiemu całego majątku i wszystkich praw majątkowych byłego Rządu Polskiego, które były nabyte przed 1 czerwca 1946 r. z funduszów, wyłożonych przez Rząd Zjednoczonego Królestwa.
2.
Tymczasowy Rząd Polski zgadza się, by, celem dopomożenia w utrzymaniu opieki społecznej i oświaty dla obywateli polskich w Zjednoczonym Królestwie, Rząd Zjednoczonego Królestwa użytkował w dalszym ciągu te przedmioty, artykuły, meble, urządzenia, książki, pojazdy itd. byłego Rządu Polskiego w stopniu i ilości, w jakich są one potrzebne dla wykonywania tych świadczeń. Oba Rządy zawrą niezbędne dla tego celu porozumienia i co pewien czas będą uzgadniały, które z tych przedmiotów, artykułów, mebli, urządzeń, książek, pojazdów itd. nie będą więcej potrzebne dla tych zadań.
Artykuł  VI. 

Rząd Zjednoczonego Królestwa przekaże Tymczasowemu Rządowi Polskiemu bezpłatnie towary nadwyżkowe z zapasów wojskowych wartości Ł. 6.000.000 szterlingów, obecnie w rozporządzeniu Rządu Zjednoczonego Królestwa, które mają być wybrane przez przedstawicieli Tymczasowego Rządu Polskiego na podstawie wykazów, udostępnionych im przez Rząd Zjednoczonego Królestwa. Strony uzgodniły, że kwota Ł. 6.000.000 szterlingów obejmuje koszty transportu, ubezpieczenia i inne wydatki, które mogą powstać przy wysyłce towarów tych do Polski. W wypadku jednak, gdyby Tymczasowy Rząd Polski sam pokrył te wydatki, ilość i wartość towarów, które mają mu być przekazane na własność na mocy niniejszego artykułu, ulegną odpowiedniemu zwiększeniu.

Artykuł  VII. 

Układ niniejszy będzie ratyfikowany, a dokumenty ratyfikacyjne będą wymienione w Londynie możliwie jak najprędzej. Układ wejdzie w życie w dniu wymiany ratyfikacji.

Na dowód czego niżej podpisani, zaopatrzeni w należyte pełnomocnictwa przez swe Rządy, złożyli swe podpisy pod niniejszy Układ.

Sporządzono w podwójnym egzemplarzu w Londynie w dniu 24 czerwca 1946 r. w języku angielskim i w języku polskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc obowiązującą.

Zaznajomiwszy się z powyższym Układem, zatwierdziłem go i zatwierdzam w imeniu Rzeczypospolitej Polskiej zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych, oświadczam, że jest on przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, i przyrzekam, że będzie nizmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydałem Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

Dano w Warszawie, dnia 11 czerwca 1947 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.63.365

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: W.Bryt. i Płn.Irl.-Polska. Układ w sprawach finansowych. Londyn.1946.06.24.
Data aktu: 24/06/1946
Data ogłoszenia: 14/10/1947
Data wejścia w życie: 19/06/1947