Obliczanie i pobór przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy od podatników, dokonujących uboju zwierząt rzeźnych lub handlujących mięsem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 6 września 1947 r.
o obliczaniu i poborze przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy od podatników, dokonujących uboju zwierząt rzeźnych lub handlujących mięsem.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 174), art. 24 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 25, poz. 99) oraz art. 18 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 3, poz. 23) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Podatnicy podatku obrotowego i dochodowego, dokonujący uboju zwierząt rzeźnych w rzeźni lub handlujący mięsem, obowiązani są do wpłacania przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy przy sposobności urzędowego badania zwierząt rzeźnych lub mięsa.
2.
Za zwierzęta rzeźne uważa się: bydło, świnie, owce, konie i inne zwierzęta ciepłokrwiste.
§  2.
1.
Od obowiązku, przewidzianego w § 1, wolne są przedsiębiorstwa państwowe, samorządowe i pozostające pod zarządem związków samorządu terytorialnego.
2.
Naczelna władza podatkowa bądź z jej upoważnienia dyrektorzy izb skarbowych mogą zwalniać poszczególnych podatników od obowiązku przewidzianego w § 1.
§  3.
1.
Podstawę obliczenia przedpłaty na podatek obrotowy i dochodowy stanowi:
1)
w odniesieniu do podatników, dokonujących uboju zwierząt w rzeźni - wartość poddanego ubojowi zwierzęcia, obliczona według przeciętnej ceny za 1 kg wagi żywej, płaconej w miejscowych obrotach handlowych w ostatnim dniu, poprzedzającym dzień badania zwierzęcia;
2)
w odniesieniu do podatników handlujących mięsem - wartość mięsa, obliczona według przeciętnej ceny za 1 kg mięsa, płaconej w miejscowych obrotach handlowych w ostatnim dniu, poprzedzającym dzień badania mięsa.
2.
Kwotę wartości dla celów obliczenia przedpłaty zaokrągla się do pełnej setki złotych w dół.
§  4.
1.
Wysokość przedpłat wynosi:
1)
4% wartości zwierzęcia rzeźnego lub mięsa - dla przedsiębiorstw pozostających pod zarządem państwowym oraz dla spółdzielni;
2)
7% wartości zwierzęcia rzeźnego lub mięsa - dla innych podatników, obowiązanych do wpłacania przedpłat.
2.
Obliczoną kwotę przedpłaty zaokrągla się do pełnego dziesiątka złotych w dół.
§  5.
Upoważnia się dyrektorów izb skarbowych do określania na poszczególne okresy czasu na zasadach, podanych w §§ 3 i 4 niniejszego rozporządzenia, wysokości przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy w kwotach pieniężnych od jednej sztuki poddanego ubojowi zwierzęcia rzeźnego oraz od połówek i ćwierci przeznaczonego na sprzedaż mięsa.
§  6.
1.
Obowiązek obliczania i poboru przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy od podatników, dokonujących uboju zwierząt w rzeźni lub handlujących mięsem, nakłada się na całym obszarze Państwa:
1)
w gminach utrzymujących rzeźnie z wyjątkiem miasta stołecznego Warszawy - na zarządy gminne (miejskie);
2)
w mieście stołecznym Warszawie - na firmę: "Kasa Targowa w Warszawie" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
3)
w pozostałych gminach - na lekarzy weterynaryjnych, a w ich braku na oglądaczy, wyznaczonych do urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa.
2.
Dyrektorzy izb skarbowych mogą udzielać w uzasadnionych przypadkach zwolnienia od obowiązku obliczania i poboru przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy.
§  7.
Zarządy gminne (miejskie), "Kasa Targowa w Warszawie" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, lekarze weterynaryjni, a także oglądacze (§ 6) są płatnikami w rozumieniu art. 17 ust. 3 dekretu o postępowaniu podatkowym.
§  8.
1.
Czynności obliczania i poboru przedpłaty płatnik wykonuje równocześnie z obliczeniem i poborem opłaty za urzędowe badanie zwierząt rzeźnych i mięsa.
2.
Płatnik wystawia podatnikowi pokwitowanie według wzoru, ustalonego osobnym zarządzeniem. Blankiet pokwitowania składa się z właściwego pokwitowania, które otrzymuje podatnik oraz z dwóch egzemplarzy dowodu wpłaty, wypełnianych równocześnie z pokwitowaniem przebitkowo za pomocą kalki. Pierwszy egzemplarz dowodu wpłaty płatnik dołącza do odbitki dziennika kasowego, drugi zaś pozostaje u płatnika dla celów rozliczenia i kontroli. Płatnik ma obowiązek wypełnić pokwitowanie, podając zgodnie z prawdą: imię i nazwisko (nazwę firmy) podatnika, jego miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz miejsce wykonywania przedsiębiorstwa (położenia zakładu), jak również zanotować numer nabytej przez podatnika karty rejestracyjnej oraz datę jej wystawienia i nazwę wystawiającego urzędu skarbowego (rewizyjnego).
3.
Pokwitowanie wystawia się z kwitariuszów urzędowego nakładu, które są drukami ścisłego zarachowania. Kwitariusze wydaje kasa urzędu skarbowego na podstawie zapotrzebowania płatnika za potwierdzeniem odbioru.
§  9.
1.
Płatnicy obowiązani są wpłacać pobrane od podatników przedpłaty najpóźniej dnia następnego po dniu pobrania w całości do kasy właściwego urzędu skarbowego bądź bezpośrednio, bądź na konto czekowe urzędu skarbowego w P.K.O., bądź też na rachunek tegoż urzędu w innej instytucji bankowej, wskazanej przez urząd skarbowy. Płatnicy w miejscowościach nie będących siedzibą urzędu skarbowego, ani urzędu (agencji) pocztowego, obowiązani są wpłacać pobrane od podatników przedpłaty przynajmniej raz w tygodniu. Koszty przekazów P.K.O. ponosi władza podatkowa. Za właściwy uważa się urząd skarbowy, w którego okręgu płatnik ma wyznaczone urzędowe miejsce badania zwierząt rzeźnych i mięsa.
2.
Dla wpłat z tytułu pobranych przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy płatnik obowiązany jest prowadzić w dwóch egzemplarzach przebitkowo dziennik kasowy według wzoru, ustalonego osobnym zarządzeniem. Dziennikiem kasowym mają być objęte także wpłaty z tytułu opłat za urzędowe badanie zwierząt lub mięsa. Należycie podsumowany i uzgodniony z sumą dowodów wpłat dziennik kasowy zamyka płatnik w terminach odprowadzania przedpłat oraz miesięcznie. W przedziałce "Uwagi", należy podawać sumy odprowadzone danego dnia do kasy urzędu skarbowego. Numerację kolejną pozycyj dziennika prowadzi się nieprzerwanie aż do końca roku.
3.
Najpóźniej do dnia 7 każdego miesiąca płatnik przesyła właściwemu urzędowi skarbowemu odbitkę dziennika kasowego za ubiegły miesiąc wraz z dołączonymi do niej dowodami wpłat (§ 8 ust. 2). Przesłanie odbitki dziennika urzędowi skarbowemu obowiązuje płatnika także wówczas, jeżeli w danym miesiącu pobrał od podatników wyłącznie opłaty za urzędowe badanie zwierząt rzeźnych i mięsa bez przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy. Ponadto płatnik przesyła urzędowi skarbowemu unieważnione pokwitowania wraz z pierwszym dowodem wpłaty.
4.
Dyrektorzy izb skarbowych władni są zwalniać poszczególnych płatników od obowiązku ścisłego stosowania przepisów § 9 ust. 1-3 oraz § 8, jeżeli na podstawie dotychczasowej organizacji rachunkowości tych płatników władze podatkowe będą miały możność należytego rozliczenia i kontroli czynności obliczania i poboru przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy.
§  10.
1.
Za czynności związane z obliczaniem i poborem przedpłat przyznaje się płatnikom wynagrodzenie w wysokości do 5% pobranych przedpłat. Stawkę wynagrodzenia określać będą z góry za poszczególne okresy czasu dyrektorzy izb skarbowych dla każdego płatnika, zależnie od sumy pobieranych przedpłat oraz lokalnych warunków.
2.
Sposób wypłaty wynagrodzenia ureguluje osobne zarządzenie.
§  11.
1.
Wpłacone przez podatników kwoty podlegają w zasadzie zarachowaniu przez właściwe dla podatników urzędy skarbowe (rewizyjne) w sposób następujący:
1)
40% przedpłaty - na zaliczkę na podatek obrotowy za dany miesiąc;
2)
60% przedpłaty - na zaliczkę na podatek dochodowy za dany miesiąc.
2.
Urzędy skarbowe (rewizyjne) mogą na wniosek podatnika zarachowywać dokonane wpłaty w innym stosunku.
3.
Wpłacanie przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy na podstawie niniejszego rozporządzenia nie zwalnia podatników od obowiązku obliczania obrotu i dochodu za każdy miesiąc i wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek obrotowy i dochodowy w terminie do dnia 15 następnego miesiąca oraz składania właściwej władzy podatkowej deklaracyj stosownie do obowiązujących przepisów. Kwotę wpłaconych w ubiegłym miesiącu przedpłat podatnicy potrącają z kwoty należnych zaliczek miesięcznych, czyniąc o tym odpowiednią wzmiankę na składanych deklaracjach.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1948 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.61.355

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obliczanie i pobór przedpłat na podatek obrotowy i dochodowy od podatników, dokonujących uboju zwierząt rzeźnych lub handlujących mięsem.
Data aktu: 06/09/1947
Data ogłoszenia: 29/09/1947
Data wejścia w życie: 01/01/1948