Ochrona rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 12 sierpnia 1947 r.
w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt a) dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 listopada 1936 r. o regulowaniu połowów ryb morskich (Dz. U. R. P. Nr 84, poz. 586) w związku z art. 6 dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 130) zarządzam, co następuje:
§  1.
Na Zalewie Wiślanym zabrania się połowu niżej wymienionych ryb, o ile długość ich mierzona od początku głowy do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej wynosi mniej niż:
a)
u łososia (Salmo salar L.) - 45 cm
b)
u troci (Salmo trutta L.) - 45 cm
c)
u węgorza (Anguilla anguilla L.) - 35 cm
d)
u sandacza (Lucioperca lucioperca L.) - 35 cm
e)
u szczupaka (Esox lucius L.) - 30 cm
f)
u leszcza (Abramis brama L.) - 25 cm
g)
u lina (Tinca tinca L.) - 20 cm
h)
u certy (Abramis vimba Heck) - 20 cm
§  2.
Na Zalewie Wiślanym w pasie przybrzeżnym używanie wszystkiego rodzaju narzędzi ruchomych (włoków, niewodów, drygawic, słępów itp.), służących do połowu ryb przez ciągnienie, wleczenie, suwanie po wodzie lub dnie, oraz używanie narzędzi, służących do połowu przez nagonkę, jest wzbronione w czasie ochronnym.

Naczelnik Morskiego Urzędu Rybackiego w Gdańsku oznacza czas ochronny w pasie przybrzeżnym na okres:

a)
od 15 kwietnia do 31 maja lub
b)
od 1 maja do 15 czerwca,

w zależności od warunków klimatycznych danego roku.

O wyznaczonym terminie ogłasza się w sposób przyjęty przez władze rybackie.

Granice pasa przybrzeżnego tworzą: od zewnątrz - linia brzegów Zalewu, od wewnątrz - linia przebiegająca w odległości 500 m od ławicy przybrzeżnej i równoległe do niej. Ławicę przybrzeżną na Zalewie wyznacza linia przejściowa dna twardego w muliste, oznaczona w sposób przyjęty przez władze rybackie.

§  3.
Używanie do dokonywania połowu na Zalewie Wiślanym statków i łodzi o napędzie mechanicznym jest wzbronione.

Zabrania się dokonywania połowu włokiem dennym bez skrzydeł, przy którym wejście do worka sietnego rozparte jest za pomocą drąga wleczonego wraz z włokiem po dnie.

§  4.
Wyszczególnione niżej narzędzia rybackie nie mogą być na Zalewie używane do połowu albo znajdować się na statku, jeżeli nie odpowiadają następującym wymogom:
1)
najniższy dopuszczalny wymiar oczek sieci, mierząc w stanie mokrym od środka jednego do środka drugiego węzła, ustala się dla:
w matni w skrzydle
a) włoków jesiennych do połowu wszelkich ryb 25 mm 28 mm
b) włoków letnich do połowu wszelkich ryb 20 " 25 "
c) włoków śledziowych 15 " 18 "
d) żaków na węgorze 13 " -
e) " na inne ryby 25 " -
2)
średnica pierwszego pałąka żaków węgorzowych nie może przekraczać 80 cm,
3)
długość niewodu nie może być większa niż 300 m.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024