Obowiązek uiszczenia przez niektóre gospodarstwa rolne podatku gruntowego w ziemiopłodach.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 lipca 1947 r.
o obowiązku uiszczenia przez niektóre gospodarstwa rolne podatku gruntowego w ziemiopłodach.

Na podstawie art. 11 i 12 ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołane w rozporządzeniu niniejszym:
a)
artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 224),
b)
paragrafy bez bliższego określenia oznaczają paragrafy niniejszego rozporządzenia.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym jest mowa o ustawie bez bliższego określenia, rozumieć należy ustawę z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 224).
3.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym jest mowa o rozporządzeniu bez bliższego określenia, rozumieć należy rozporządzenie niniejsze.
§  2.
1.
Wprowadza się na obszarze całego Państwa dla gospodarstw rolnych, wymienionych w § 3 ust. 2 i 3 oraz w § 4 ust. 1 pkt a) i b) obowiązek częściowego, a dla wymienionych w § 4 ust. 1 pkt c) - całkowitego uiszczenia podatku gruntowego za rok 1947 w ziemiopłodach.
2.
Jednocześnie uchyla się pobór podatku gruntowego w gotówce w części, podlegającej uiszczeniu w ziemiopłodach.
3.
Podatek gruntowy ustala się i pobiera w życie z wyjątkami przewidzianymi w § 8.
§  3.
1.
Gospodarstwa rolne o przeciętnej przychodowości do 40 q żyta są zwolnione od obowiązku uiszczenia podatku gruntowego za rok 1947 w ziemiopłodach i uiszczają podatek gruntowy w całości w gotówce.
2.
Gospodarstwa rolne o przeciętnej przychodowości od 40 q do 60 q żyta uiszczają należność podatku gruntowego, płatną do 1 listopada 1947 r. (art. 13 zd. 1 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o podatkach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 198) - w połowie w ziemiopłodach, a w połowie gotówką.
3.
Gospodarstwa rolne o przeciętnej przychodowości ponad 60 q żyta uiszczają należność podatku gruntowego płatną do 1 listopada 1947 r. całkowicie w ziemiopłodach.
§  4.
1.
Gospodarstwa rolne, które nie uiściły podatku gruntowego za rok 1946 w terminie do dnia 1 września 1947 r. lub zaliczki na podatek gruntowy na rok 1947 w terminie do dnia 15 września 1947 r., uiszczają w ziemiopłodach:
a)
przy przeciętnej przychodowości do 40 q żyta - połowę należności podatku gruntowego, płatną do 1 listopada 1947 r.,
b)
przy przeciętnej przychodowości od 40 q do 60 q żyta - całą należność podatku gruntowego, płatną do 1 listopada 1947 r.,
c)
przy przeciętnej przychodowości ponad 60 q żyta - cały podatek gruntowy za rok 1947.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, § 3 nie stosuje się.
§  5.
Podatek gruntowy, płatny w ziemiopłodach, nie może być uiszczony w gotówce wpłatami dokonanymi przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia; powstałe z tego tytułu nadpłaty podlegają zwrotowi w gotówce, bądź zarachowaniu na przyszłe należności płatnika.
§  6.
1.
Gospodarstwa rolne, powstałe z parcelacji na podstawie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 3, poz. 13), uiszczają tytułem podatku gruntowego w ziemiopłodach różnicę między przypadającym od nich podatkiem gruntowym w ziemiopłodach (§ 3 ust. 2 i 3 oraz § 4 ust. 1) a ilością ziemiopłodów, dostarczoną tytułem ceny za ziemię, przewidzianą w art. 14 tego dekretu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do gospodarstw rolnych, które na podstawie obowiązujących przepisów uiściły w ziemiopłodach publiczno-prawne należności na rzecz Skarbu Państwa, przypadające za 1947 rok.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do tych gospodarstw rolnych na Ziemiach Odzyskanych, które uregulowały w ziemiopłodach należności z tytułu kredytowej akcji siewnej.
§  7.
Minister Aprowizacji powoła głównego pełnomocnika rządowego dla spraw podatku gruntowego.

Powołani przy wojewodach, prezydentach miast wydzielonych i starostach na wniosek głównego pełnomocnika rządowego wojewódzcy i powiatowi pełnomocnicy rządowi dla spraw podatku gruntowego podlegać będą terytorialnie właściwym wojewodom (wojewódzkim wydziałom aprowizacji, resortowi zaopatrzenia m. st. Warszawy, wydziałowi aprowizacji m. Łodzi) w tym zakresie ich działania, który dotyczyć będzie wymiaru, poboru, gromadzenia i magazynowania ziemiopłodów.

§  8.
1.
Główny pełnomocnik rządowy dla spraw podatku gruntowego może określić:
a) 1
równoważniki zamienne pszenicy, jęczmienia, owsa i ziemniaków za żyto oraz warunki uiszczania podatku gruntowego w ziemiopłodach: pszenicą, jęczmieniem, owsem lub ziemniakami zamiast żytem
b)
kategorie podatników i warunki, pod jakimi uiścić mogą równowartość podatku gruntowego w ziemiopłodach - w gotówce,
c)
ulgi przyznawane podatnikom w przypadku przedterminowego uiszczenia podatku w ziemiopłodach,
d)
tryb postępowania przy pobieraniu podatku gruntowego w ziemiopłodach,
e)
tryb przedkładania sprawozdań z wymiaru i poboru podatku gruntowego.
2.
Wykonując przepisy zawarte w ust. 1 pkt b) i e), główny pełnomocnik dla spraw podatku gruntowego działa w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu.
§  9.
Uzyskane z tytułu podatku gruntowego w ziemiopłodach zboże przekazane zostanie do dyspozycji Ministra Aprowizacji.
§  10.
Urzędy skarbowe przekazują na rzecz związków samorządowych i instytucji, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2) - 6) dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o finansach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 199) lub w rozporządzeniu opartym na art. 5 ust. 4 tegoż dekretu, równowartość gotówkową udziałów podatku gruntowego pobranego w ziemiopłodach. Przekazanie następuje w terminie dni 15 po złożeniu zestawień przewidzianych w § 12.
§  11.
Równowartość zboża w gotówce obliczona będzie według cen ustalonych w trybie art. 7 ust. 3 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o podatkach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 198) - z wyjątkiem podatku wymienionego w § 8 ust. 1 pkt b).
§  12.
Powiatowi pełnomocnicy rządowi dla spraw podatku gruntowego przedkładają najdalej do 10 każdego miesiąca zestawienia pobranego zboża z każdej gminy za miesiąc ubiegły właściwym urzędom skarbowym, celem obliczenia i przekazania odpowiednich kwot, zgodnie z § 10.
§  13.
Zarządzenia głównego pełnomocnika rządowego dla spraw podatku gruntowego ogłaszane będą w Monitorze Polskim.
§  14.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom: Aprowizacji i Skarbu w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 lipca 1947 r.
1 § 8 ust. 1 lit. a):

- zmieniona przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 października 1947 r. (Dz.U.47.70.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1947 r.

- zmieniona przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 lutego 1948 r. (Dz.U.48.12.96) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 1947 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024