Wysokość i zasady wymierzania grzywien oraz tryb postępowania celem przynaglenia opieszałego właściciela nieruchomości do ujawnienia swego prawa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 lipca 1947 r.
w sprawie wysokości i zasad wymierzania grzywien oraz trybu postępowania celem przynaglenia opieszałego właściciela nieruchomości do ujawnienia swego prawa.

Na podstawie art. 29 § 2 prawa o księgach wieczystych zarządzam, co następuje;
§  1.
Właściciel nieruchomości będący osobą fizyczną lub osobą prawną prawa prywatnego obowiązany jest wyciągu jednego miesiąca od dnia nabycia własności złożyć w sądzie, właściwym do prowadzenia księgi wieczystej, wniosek o ujawnienie swego prawa lub o złożenie dokumentów do zbioru dokumentów.
§  2.
Obowiązek przewidziany w § 1 nie dotyczy osób, które nabywają własność na podstawie zarządzeń władz w myśl szczególnych przepisów ustawy, jeżeli władze te powołane są do wystąpienia z wnioskiem o wpis prawa własności.
§  3.
W przypadkach, gdy nabycie nie opiera się na umowie, termin miesięczny z § 1 biegnie od chwili, gdy nabycie jest ostateczne.
§  4.
Do wniosku z § 1 właściciel powinien dołączyć wszystkie potrzebne do wpisu dokumenty oraz podjąć wszelkie inne czynności konieczne do dokonania wpisu, w szczególności uiścić koszty sądowe, od których zapłaty wpis jest uzależniony.
§  5.
Jeżeli właściciel w chwili rozpoczęcia biegu terminu z §§ 1 i 3 nie ma jeszcze dokumentów, o których mowa w paragrafie poprzedzającym, powinien w terminie tym złożyć u właściwych władz lub notariuszów podania o ich wydanie.
§  6.
Właściciel może żądać zaświadczeń i dokumentów od władz i notariuszów, obowiązanych do wydania ich jego poprzednikom, jeżeli do wpisu prawa własności są one potrzebne, a stosunek właścicieli do poprzedników lub stosunek poprzedników między sobą nie sprzeciwia się temu.
§  7.
Termin do złożenia wniosku o wpis prawa własności lub wniosku o złożenie dokumentów do zbioru dokumentów wynosi w przypadkach przewidzianych w §§ 5 i 6 dwa miesiące. Jeżeli władza lub notariusz dokumentu na czas nie wydaje lub wydania odmawia, właściciel powinien najpóźniej z upływem terminu przedstawić sprawę w sądzie grodzkim, właściwym do prowadzenia księgi wieczystej, celem udzielenia mu wskazówek lub wydania innych celowych zarządzeń. W tym przypadku sąd wyznacza z urzędu termin do złożenia wniosku.
§  8.
Sądy i władze zawiadamiają sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej o każdej zmianie właściciela nieruchomości, chyba że jest oczywiste, iż sąd ten ma już wiadomość o zmianie.
§  9. 1
Sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej po otrzymaniu wiadomości o zmianie właściciela wzywa nowego właściciela lub jego przedstawiciela ustawowego, gdy właściciel nie ma pełnej zdolności do działań prawnych, aby w zakreślonym terminie złożył wniosek o wpis prawa własności lub wniosek o złożenie dokumentów do zbioru dokumentów przy uwzględnieniu przepisu § 4 albo aby wykazał, że do złożenia dokumentów w ogóle nie jest obowiązany lub nie może otrzymać żądanych dokumentów, bądź natrafia na poważne trudności w ich otrzymaniu lub że termin do złożenia wniosku jeszcze nie upłynął. W wezwaniu sąd zagrozi właścicielowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, że w razie niezastosowania się do wezwania będzie nałożona na niego oznaczona grzywna.
§  10. 2
W przypadku, gdy w zakreślonym terminie wezwaniu nie stanie się zadość albo przedstawione wyjaśnienia okażą się nieuzasadnione, sąd wymierzy właścicielowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu grzywnę oznaczoną w wezwaniu. Zarazem ponowi swe wezwanie i zagrozi nową grzywną, a na przypadek bezskuteczności tego wezwania postąpi w dalszym ciągu w myśl niniejszego przepisu, dopóki wezwany nie zastosuje się do jego zarządzenia. Jeżeli właściciel nie może przedstawić żądanego dokumentu potrzebnego do ujawnienia jego prawa własności lub ma poważne trudności w otrzymaniu takiego dokumentu, sąd z urzędu zażąda od właściwych organów państwowych potrzebnych danych i w miarę potrzeby przeprowadzi dochodzenie konieczne do ustalenia okoliczności będącej przesłanką wpisu.
§  11. 3
Jeżeli wezwany zastosuje się do wezwania, uczyni to jednak w sposób niedostateczny choć może to uczynić bez poważniejszej trudności, sąd nie wymierza mu grzywny, lecz wzywa go do uzupełnienia w zakreślonym terminie zachodzących braków, chyba że braki te są następstwem złego zamiaru lub rażącego niedbalstwa. Wezwanie powinno nastąpić również pod rygorem grzywny.

W ten sam sposób postępuje sąd, gdy uzupełnienia okażą się także niedostateczne, a braki nie są następstwem złego zamiaru lub rażącego niedbalstwa.

Po bezskutecznym upływie terminów, o których mowa w ust. 1 i 2, sąd stosuje odpowiednio § 10.

§  12.
Przepisy paragrafu poprzedzającego stosuje się także wówczas, gdy wniosek wpłynie do sądu bez wezwania i wykazuje braki lub nie jest należycie opłacony.

Jeżeli wniosek został złożony przez notariusza w wykonaniu obowiązku przewidzianego w art. 41 prawa o księgach wieczystych, wezwanie winno być skierowane do właściciela.

§  13.
Sąd zaniecha nałożenia grzywny, gdy wezwany przed jej wymierzeniem zastosuje się do wezwania lub gdy niezastosowanie się do wezwania nie jest następstwem złego zamiaru lub rażącego niedbalstwa.
§  14.
Przed każdym dalszym wezwaniem sąd powinien w razie potrzeby wydać stosowne zarządzenia.
§  15.
W celu ustalenia złego zamiaru lub rażącego niedbalstwa osób wezwanych sąd przeprowadza dochodzenia i zbiera dowody z urzędu.
§  16.
Poszczególna grzywna nie może przekraczać kwoty 10.000 złotych.
§  17.
Na postanowienie sądu I instancji wymierzające grzywnę służy zażalenie. Na postanowienia sądu II instancji, wydane w postępowaniu unormowanym w rozporządzeniu niniejszym, skarga kasacyjna nie służy.
§  18.
Jeżeli przed uprawomocnieniem się postanowienia wymierzającego grzywnę zastosowano się do wezwania lub wezwanie stało się bezprzedmiotowe, sąd uchyla to postanowienie. Właściwy do uchylenia jest sąd I instancji, sąd II instancji zaś wówczas, gdy sprawa przed nim się toczy.
§  19.
W razie uzyskania wpisu grzywny orzeczone prawomocnie, lecz jeszcze nieuiszczone, mogą być przez sąd I instancji darowane w całości lub w części.
§  20.
Do wniosków o wpis, przewidzianych w § 1, nie stosuje się przepisów art. 141 kodeksu postępowania cywilnego i art. 13 przepisów o kosztach sądowych w sprawach cywilnych o zwrocie pisma.
§  21.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 4 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 maja 1954 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących ksiąg wieczystych (Dz.U.54.26.105) z dniem 11 czerwca 1954 r.
2 § 10 zmieniony przez § 4 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 maja 1954 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących ksiąg wieczystych (Dz.U.54.26.105) z dniem 11 czerwca 1954 r.
3 § 11 zmieniony przez § 4 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 maja 1954 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących ksiąg wieczystych (Dz.U.54.26.105) z dniem 11 czerwca 1954 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.53.290

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość i zasady wymierzania grzywien oraz tryb postępowania celem przynaglenia opieszałego właściciela nieruchomości do ujawnienia swego prawa.
Data aktu: 31/07/1947
Data ogłoszenia: 16/08/1947
Data wejścia w życie: 16/08/1947