Państwowe bezzwrotne stypendia dla studentów wydziałów geodezyjnych (mierniczych) politechnik krajowych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 stycznia 1947 r.
o państwowych bezzwrotnych stypendiach dla studentów wydziałów geodezyjnych (mierniczych) politechnik krajowych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 207) w porozumieniu z Ministrem Oświaty zarządzam co następuje:
§  1.
Ustanawia się bezzwrotne stypendia dla niezamożnych studentów wydziałów (oddziałów) geodezyjnych (mierniczych) politechnik krajowych, obywateli polskich, którzy zobowiążą się po ukończenia studiów wstąpić do służby w Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju lub w urzędach i instytucjach podległych albo nadzorowanych przez ten Urząd.
§  2.
Stypendia będą wypłacane z sum wnoszonych corocznie do budżetu Głównego Urzędu Pomiarów Kraju.
§  3.
Liczbę stypendiów oraz wysokość stypendium dla jednego studenta określa na każdy rok szkolny Prezes Rady Ministrów na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Pomiarów Kraju powzięty w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  4.
1.
Stypendium przyznaje Prezes Rady Ministrów na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Pomiarów Kraju po wysłuchaniu opinii właściwej rady wydziałowej uczelni.
2.
Stypendium może być przyznane studentowi zdolnemu i pilnemu, który nie jest w stanie ponosić kosztów związanych ze studiami.
3.
Wykaz przyznanych na dany rok akademicki stypendiów przesyła się do Ministerstwa Oświaty.
§  5.
1.
Stypendium przyznaje się na okres jednego roku szkolnego lub na okres pozostały do jego końca i płatne będzie z góry w ratach miesięcznych. Za rok szkolny uważa się czas od 1 października do 30 września następnego roku.
2.
Na jeden miesiąc przed upływem każdego roku szkolnego stypendysta może ubiegać się o przedłużenia prawa pobierania stypendium na następny rok szkolny, aż do ukończenia normalnego biegu studiów.
§  6.
1.
Student ubiegający się o stypendium powinien złożyć podanie do Głównego Urzędu Pomiarów Kraju za pośrednictwem władz swej uczelni, załączając:
a)
dokumenty, z których wynika posiadanie obywatelstwa polskiego,
b)
zaświadczenie o stanie zdrowia,
c)
zaświadczenie władz administracji ogólnej o stanie majątkowym studenta oraz jego rodziców lub opiekunów,
d)
zaświadczenie o postępach w nauce w przypadku, gdy ubiegający się o stypendium uczęszcza do uczelni przynajmniej przez jeden semestr,
e)
oświadczenie, że nie korzysta z innych form pomocy państwowej i społecznej oraz że nie trudni się pracą zarobkową, któraby przeszkadzała w studiach, albo że zaprzestanie korzystać z innych form pomocy i zarobkowania z chwilą uzyskania stypendium,
f)
w razie niepełnoletności kandydata - oświadczenie rodziców lub opiekunów o przyjęciu materialnej odpowiedzialności za kandydata z tytułu udzielonego stypendium w przypadku konieczności zwrotu stypendium,
g)
oświadczenie o zobowiązaniu się do służby w Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju lub w urzędach i instytucjach podległych Głównemu Urzędowi Pomiarów Kraju albo nadzorowanych przez ten Urząd.
2.
Terminy i sposób składania podań będą przez Główny Urząd Pomiarów Kraju co roku podawane do wiadomości studentów za pośrednictwem władz uczelni.
§  7.
O przyznaniu i przedłużeniu prawa pobierania stypendium Główny Urząd Pomiarów Kraju zawiadamiać będzie studentów za pośrednictwem władz uczelni.
§  8.
1.
Stypendysta jest obowiązany pilnie oddawać się nauce, czynić dobre postępy w nauce oraz sprawować się nienagannie.
2.
W okresie pobierania stypendium stypendysta nie może pobierać innego stypendium, nie może, bez zgody władz swej uczelni, korzystać z innych środków pomocy państwowej dla uczącej się młodzieży, ani podejmować się pracy o charakterze zarobkowym, która przeszkadzałaby w studiach.
3.
W okresie pobierania stypendium stypendysta powinien odbyć corocznie praktykę wakacyjną w Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju lub w urzędach i instytucjach podległych Głównemu Urzędowi Pomiarów Kraju. Praktyka jest w zasadzie płatna. Za zezwoleniem Prezesa Głównego Urzędu Pomiarów Kraju stypendysta może odbyć praktykę wakacyjną w innym urzędzie lub instytucji, jeżeli rodzaj studiów tego wymaga.
4.
Czas trwania praktyki wakacyjnej nie może być krótszy od jednego miesiąca i dłuższy od dwóch miesięcy.
§  9.
1.
W terminie trzymiesięcznym od daty ukończenia studiów stypendysta obowiązany jest zawiadomić Główny Urząd Pomiarów Kraju o gotowości objęcia służby.
2.
Po objęciu służby stypendysta obowiązany jest do pozostawania w niej przez czas, odpowiadający okresowi pobierania stypendium, nie krócej jednak niż przez 3 lata.
3.
Stypendysta, przyjęty do służby w Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju lub w urzędach i instytucjach podległych, traktowany będzie na równi z innymi pracownikami wstępującymi do służby, którzy ukończyli wyższe uczelnie.
§  10.
W wyjątkowych przypadkach Prezes Głównego Urzędu Pomiarów Kraju może zwolnić stypendystę częściowo lub całkowicie od obowiązku odbycia służby, o której mowa w § 9 ust. 2, a także odroczyć rozpoczęcie tej służby poza termin przewidziany w przepisach § 9.
§  11.
1.
W razie niezastosowania się stypendysty do przepisów §§ 8 i 9 ust. 1 oraz nie objęcia po ukończeniu studiów wskazanego mu stanowiska lub utraty prawa do zajmowania stanowisk w służbie państwowej, stypendysta obowiązany jest najpóźniej przed upływem sześciu miesięcy od daty zaistnienia wyżej wymienionych okoliczności zwrócić wszelkie kwoty pobrane z tytułu stypendium z odsetkami ustawowymi po potrąceniu kwot umorzonych w przypadku częściowego odbycia służby.
2.
Do umorzenia części stypendium zalicza się okres służby w wymiarze co najmniej półrocznym.
3.
Półroczny termin zwrotu stypendium zaczyna biec:
a)
od daty utraty prawa pobierania stypendium,
b)
z końcem terminu przewidzianego w § 9 ust. 1,
c)
z chwilą utraty prawa do zajmowania stanowisk w urzędach państwowych lub rezygnacji ze stanowiska,
d)
od daty niedotrzymania terminu przewidzianego w § 9 ust. 2.
4.
Należne, a nie uiszczone w terminie, kwoty stypendialne wraz z odsetkami ustawowymi i kosztami ściągnięte będą w trybie przymusowego postępowania administracyjnego.
§  12.
W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Prezes Rady Ministrów na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Pomiarów Kraju może zwolnić stypendystę od obowiązku zwrotu stypendium w całości lub części albo wyrazić zgodę na rozłożenie spłaty długu stypendialnego na okres dłuższy niż pół roku.
§  13.
Osobna instrukcja wydana przez Główny Urząd Pomiarów Kraju określi tryb postępowania w sprawach dotyczących przyznania i wypłaty stypendiów, ewidencji stypendystów, kontroli wypłacanych stypendiów oraz terminów i zasad odbywania praktyk wakacyjnych.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024