Tryb postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINSTRÓW
z dnia 30 stycznia 1947 r.
w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa.

Na podstawie art. 2 ust. 7, art. 3 ust. 5 i art. 10 ustawy, z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. nr 3, poz. 17) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa o "ustawie", rozumie się przez to ustawę z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17).
2.
Przez określenie "właściwy minister" rozumie się ministra właściwego ze względu na rodzaj przedsiębiorstwa.

I. Komisja do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw. 1

§  2. 2
Jako organ właściwych ministrów dla spraw przejmowania przedsiębiorstw na własność Państwa lub osób prawnych prawa publicznego tworzy się przy Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Główną Komisję do Spraw Upaństwowienia Przedsiębiorstw, zwaną w dalszych postanowieniach niniejszego rozporządzenia Główną Komisją.
§  3. 3
(skreślony).
§  4. 4
(skreślony).
§  5. 5
Wydatki Głównej Komisji pokrywane są z budżetu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  6. 6
1.
W skład Głównej Komisji wchodzą: przewodniczący i jego zastępca, powołani przez Przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, oraz jako członkowie-delegaci, wyznaczeni w liczbie 4 przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, po 2 przez Ministrów: Skarbu, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Administracji Publicznej, po jednym przez Ministrów: Spraw Zagranicznych, Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Handlu Wewnętrznego, Handlu Zagranicznego, Żeglugi, Komunikacji, Zdrowia, Leśnictwa, Budownictwa, Pracy i Opieki Społecznej, Poczt i Telegrafów oraz Kultury i Sztuki.
2.
Ponadto w skład Głównej Komisji wchodzi 10 członków, wyznaczonych przez Radę Państwa, 8 członków wyznaczonych przez Komisję Centralną Związków Zawodowych, 4 członków, wyznaczonych przez Centralny Związek Spółdzielczy, 2 członków, wyznaczonych przez Związek Samopomocy Chłopskiej oraz 2 członków wyznaczonych przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Warszawie.
3.
Władze i instytucje wyznaczające członków Głównej Komisji mogą również wyznaczyć ich zastępców.
§  7. 7
(skreślony).
§  8.
1.
Główna Komisja rozpatruje sprawy w zespole, złożonym z 7 osób pod przewodnictwem delegata właściwego ministra.
2.
Jeżeli w sprawie właściwych jest dwóch lub więcej ministrów, przewodniczącego zespołu wyznacza przewodniczący Głównej Komisji spośród delegatów tych ministrów.
3. 8
Przewodniczący Głównej Komisji wyznacza 6 członków zespołu, jednego spośród delegatów ministrów, jednego spośród delegatów Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, jednego spośród członków wyznaczonych przez Radę Państwa, jednego spośród członków wyznaczonych przez Komisję Centralną Związków Zawodowych oraz dwóch możliwie kolejno spośród innych członków Głównej Komisji.
4.
W razie nieprzybycia na posiedzenie delegatów wyznaczonych do zespołu w myśl przepisów ust. 2 i 3 - Przewodniczący Głównej Komisji może wyznaczyć członków zespołu nawet spośród delegatów wyznaczonych przez inne władze i instytucje.
§  9.
1.
Odwołania od postanowień Głównej Komisji, przewidzianej w § 60, rozpatruje zespół odwoławczy Głównej Komisji, składającej się z 11 członków Głównej Komisji pod przewodnictwem prezwodniczącego Głównej Komisji lub jego zastępcy.
2.
W skład zespołu odwoławczego wchodzi delegat właściwego ministra.
3. 9
Przewodniczący Głównej Komisji wyznacza 2 członków zespołu odwoławczego spośród delegatów ministrów, 2 spośród delegatów Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, jednego spośród członków wyznaczonych przez Radę Państwa, jednego spośród członków wyznaczonych przez Komisję Centralną Związków Zawodowych oraz 3 możliwie kolejno spośród innych członków Głównej Komisji.
4.
Jeżeli w sprawie właściwych jest dwóch lub więcej ministrów, przewodniczący Głównej Komisji wyznacza spośród ich delegatów członków zespołu odwoławczego.
5.
W razie nieprzybycia na posiedzenie delegatów, wyznaczonych do zespołu w myśl przepisów ust. 2, 3 i 4, przewodniczący Głównej Komisji może wyznaczyć członków zespołu nawet spośród delegatów wyznaczonych przez inne władze i instytucje.
§  10.
Do ważności posiedzeń plenarnych Głównej Komisji wymagana jest obecność przewodniczącego albo jego zastępcy oraz przynajmniej połowy pozostałych członków Głównej Komisji.
§  11. 10
(skreślony).
§  12. 11
Członek zespłu Głównej Komisji powinien wyłączyć się z własnej inicjatywy lub na wniosek osób, biorących udział w postępowaniu:
a)
jeżeli jest zainteresowany w wyniku sprawy;
b)
w sprawie małżonka, krewnych lub powinowatych do czwartego stopnia włącznie oraz w sprawie osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
c)
w sprawie, w której był lub jest pełnomocnikiem właściciela przedsiębiorstwa;
d)
w sprawie, z powodu której wdrożono przeciw niemu dochodzenie wstępne, postępowanie dyscyplinarne lub karno-sądowe.
§  13.
1.
W razie wyłączenia członka zespołu komisji i niemożności powołania innego członka, będącego delegatem tej samej władzy lub instytucji, przewodniczący komisji zawiadomi, o tym bezzwłocznie władzę lub instytucję, która członka tego delegowała.
2.
Do czasu wyznaczenia nowego delegata mogą być przedsiębrane tylko te czynności, które nie cierpią zwłoki.
§  14. 12
(skreślony).
§  15. 13
Główna Komisja rozpoznaje:
1)
w zespole 7 członków (§ 8): sprawy, w których zgłoszone zostały prawa lub zarzuty;
2)
w zespole odwoławczym (§ 9): odwołania od postanowień Głównej Komisji, wydanych w pierwszej instancji;
3)
na plenarnym posiedzeniu: sprawy przekazane w trybie określonym w § 61.

II. Postępowanie.

A. Postępowanie przygotowawcze.

§  16. 14
Wszystkie władze, urzędy, instytucje państwowe i samorządowe, przedsiębiorstwa państwowe, wojewódzkie rady narodowe, osoby prawa publicznego, izby przemysłowo-handlowe, okręgowe komisje związków zawodowych oraz organizacje spółdzielcze mogą składać w Głównej Komisji wnioski o wszczęcie postępowania, dotyczącego przejścia lub przejęcia na własność Państwa lub osób prawnych prawa publicznego przedsiębiorstw, z wyłączeniem jednak przedsiębiorstw, określonych w § 30.
§  17. 15
1.
Wszczęcie postępowania następuje z chwilą przedłożenia wniosków określonych w § 19.
2.
Na podstawie wniosków (§ 16) Przewodniczący Głównej Komisji sporządza bezzwłocznie wykazy przedsiębiorstw, które przechodzą lub podlegają przejęciu na własność Państwa lub osób prawnych prawa publicznego.
3.
Jeżeli wnioski określone w § 16 nasuwają zastrzeżenia lub wątpliwości, Przewodniczący Głównej Komisji może zarządzić dochodzenie celem wyjaśnienia stanu faktycznego lub skierować sprawę na posiedzenie niejawne celem ustalenia, czy przedsiębiorstwo podlega wpisaniu do wykazu.
4.
Postanowienie Głównej Komisji ustalające, że przedsiębiorstwo nie podlega wpisaniu do wykazu, doręcza się wnioskodawcy, który w terminie 7-dniowym od daty doręczenia może wnieść odwołanie do zespołu odwoławczego Głównej Komisji.
§  18. 16
(skreślony).
§  19. 17
(skreślony).
§  20.
Wnioski te winny zawierać dokładne określenie nazwy i przedmiotu przedsiębiorstw, miejsce jego płożenia, dane uzasadniające wszczęcie postępowania oraz, w miarę możności, imię i nazwisko właściciela, jego obywatelstwo, narodowość i miejsce zamieszkania. Jeżeli właścicielem jest osoba prawna, należy podać, w miarę możności, imona i nazwiska członków zarządu oraz udziałowców, ich obywatelstwo, narodowość i miejsce zamieszkania.
§  21-23. 18
(skreślone).

B. Ogłaszanie wykazów i zgłaszanie zarzutów.

§  24. 19
1.
Przewodniczący Głównej Komisji ogłasza wykazy przedsiębiorstw (§ 17) w dzienniku urzędowym województwa, na którego terenie położone jest przedsiębiorstwo.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo ma kilka zakładów pracy położonych na terenie różnych województw, ogłoszenie winno nastąpić w wojewódzkim dzienniku urzędowym, właściwym dla siedziby zarządu przedsiębiorstwa.
§  25.
1.
Ogłoszenie winno zawierać:
a)
nazwę i przedmiot przedsiębiorstwa;
b)
miejsce jego położenia;
c)
powołanie podstawy prawnej przejścia lub przejęcia ze wskazaniem, na czyją rzecz ma przejść własność przedsiębiorstwa;
d)
w miarę możności imię i nazwisko właściciela lub współwłaścicieli przedsiębiorstwa.
2.
Nie mają znaczenia prawnego drobne niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z całości ogłoszenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.
3.
W ogłoszeniu należy przytoczyć treść przepisu §§ 27 i 79.
§  26. 20
Jednocześnie z ogłoszeniem wykazu przewodniczący Głównej Komisji ustanowi nadzór państwowy (§ 77) dla przedsiębiorstw, objętych wykazem, a nie znajdujących się już pod zarządem państwowym, osób prawnych prawa publicznego lub spółdzielni i związków spółdzielni.
§  27.
1. 21
Instytucje, wymienione w art. 3 ust. 2 ustawy, mogą zgłosić do Głównej Komisji swoje prawa do przedsiębiorstw, objętych wykazem, a właściciele przedsiębiorstw mogą zgłosić zarzuty, że przedsiębiorstwo nieprzechodzi albo nie podlega przejęciu na własność Państwa lub osób prawnych prawa publicznego.
2. 22
W imieniu związków samorządu terytorialnego i związków międzykomunalnych oraz wszelkich innych instytucyj, które w związku z wojną, rozpoczętą w dniu 1 września 1939 r., zostały rozwiązane lub utraciły faktyczną możność działania, mogą zgłaszać ich prawa wojewódzkie rady narodowe lub urzędy wojewódzkie, a w imieniu spółdzielni - Centralny Związek Spółdzielczy.
§  28.
Prawa lub zarzuty winny być zgłoszone w 30-dniowym terminie od daty ogłoszenia wykazu i poparte, w miarę potrzeby, dowodami.
§  29.
1. 23
Wykazy przedsiębiorstw, co do których nie zostały zgłoszone w terminie zarzuty, przewodniczący Głównej Komisji przesyła właściwemu ministrowi.
2.
Do przedsiębiorstw tych stosuje się analogicznie przepis § 61.
§  30.
1.
Właściwy minister ogłasza w Monitorze Polskim wykazy przedsiębiorstw górniczych, przemysłowych, komunikacyjnych i telekomunikacyjnych:
1)
przechodzących na własność Państwa lub osób prawnych prawa publicznego na zasadzie art. 2 ustawy, a należących do kategorii przedsiębiorstw, wymienionych w art. 3 ust. 1 lit. A pkt 1-9 i 17 oraz lit. C;
2)
przejmowanych na własność Państwa na zasadzie art. 3 ust. 1 lit. A pkt 1-10, 12, 15 i 17 oraz lit. C ustawy;
3) 24
(skreślony).
2.
Ogłoszenie winno zawierać dane określone w § 25 ust. 1 oraz przytoczenie treści przepisu §§ 27, 28, 32 i 79.
3.
Przepis § 25 ust. 2 ma odpowiednie zastosowanie.
§  31.
Jednocześnie z ogłoszeniem wykazu minister ustanowi nadzór państwowy dla przedsiębiorstw objętych wykazem, a nie znajdujących się pod zarządem państwowym lub pod zarządem instytucji, wymienionych w art. 3 ust. 2 ustawy.
§  32.
1.
Prawa i zarzuty co do przedsiębiorstw objętych wykazem określonym w § 30 zgłasza się Głównej Komisji.
2.
Przepisy §§ 27 i 28 stosuje się odpowiednio.
§  33.
1. 25
O wpłynięciu zgłoszenia praw lub zarzutów (§ 32) przewodniczący Głównej Komisji zawiadomi bezzwłocznie właściwego ministra, a w przypadku zgłoszenia praw przez związki samorządu terytorialnego lub związki międzykomunalne - również Ministra Administracji Publicznej. W sprawach, dotyczących spółdzielni, zawiadamia się właściwego ministra oraz Centralny Związek Spółdzielczy.
2. 26
(skreślony).

C. Postępowanie wyjaśniające.

§  34.
1. 27
W przypadku zgłoszenia praw lub zarzutów (§ 28) przewodniczący Głównej Komisji wyznaczy termin posiedzenia Głównej Komisji dla ich rozpoznania.
2. 28
Termin posiedzenia winien być wyznaczony tak, by między dniem doręczenia zawiadomienia a terminem posiedzenia upłynęło nie mniej niż 5 dni.
§  35. 29
O terminie posiedzenia przewodniczący Głównej Komisji zawiadamia:
a)
osoby lub instytucje, wymienione w § 27, które zgłosiły prawa lub zarzuty:
b)
władzę lub instytucję, która złożyła wniosek o wszczęciu postępowania (§ 16);
c)
powiatową radę narodową, a w miastach wydzielonych miejską radę narodową;
d)
miejscową radę związków zawodowych;
e)
zarządcę przedsiębiorstwa.
§  36.
1.
Zawiadomienie winno zawierać:
a)
oznaczenie osby, władzy lub instytucji, do której jest skierowane, oraz adres;
b)
nazwę i przedmiot przedsiębiorstwa;
c)
miejsce jego położenia;
d)
w miarę możności imię i nazwisko właściciela lub współwłaścicieli oraz miejsce ich zamieszkania;
e)
miejsce i termin posiedzenia komisji z wezwaniem do stawiennictwa i z zaznaczeniem, że niestawiennictwo nie wstrzymuje postępowania.
2.
Przepis § 25 ust. 2 ma odpowiednie zastosowanie.
§  37.
1. 30
Przewodniczący Głównej Komisji ponadto ogłosi w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym o terminie posiedzenia, jeżeli
a)
właściciel przedsiębiorstwa lub osoba zgłaszająca zarzuty nie obrała sobie miejsca zamieszkania dla doręczeń na terenie Państwa Polskiego lub nie ustanowiła pełnomocnika mającego siedzibę w kraju;
b)
miejsce zamieszkania właściciela przedsiębiorstwa jest nieznane, a w jego imieniu nie występują osoby wymienione w § 79.
2.
Ogłoszenie winno zawierać dane określone w § 35 pkt b) - e).
3.
W przypadku ogłoszenia termin posiedzenia winien być wyznaczony tak, by między datą ogłoszenia a terminem posiedzenia upłynęło nie miniej niż 15 dni.
4. 31
W razie odroczenia posiedzenia przewodniczący zespołu Głównej Komisji może ogłosić termin następnego posiedzenia. W tym przypadku odpada obowiązek zawiadomienia obecnych na posiedzeniu. W razie odroczenia posiedzenia nie stosuje się przepisu ust. 1 niniejszego paragrafu.
§  38. 32
Na posiedzeniu Głównej Komisji mają prawo składać wyjaśnienia, zgłaszać wnioski i dowody, zmierzające do wyjaśnienia sprawy, właściciel przedsiębiorstwa, osoby, władze i instytucje wymienione w § 35 oraz inne osoby, które wykażą swój interes prawny i uznne zostaną przez komisje za zainteresowane w danej sprawie.
§  39. 33
(skreślony).
§  40.
1.
Przewodniczący stwierdza na wstępie posiedzenia prawidłowość jego wyznaczenia i doręczenia zawiadomień (§ 35), a w przypadku określonym w § 37 ust.1 prawidłowość ogłoszenia terminu posiedzenia oraz obecność członków zespołu rozpoznającego sprawę (§ 11 ust.3).
2.
W razie stwierdzenia braku w tym względzie przewodniczący odracza posiedzenie, wyznaczając termin następnego posiedzenia. Nieobecnych członków komisji zawiadamia przewodniczący o terminie następnego posiedzenia w sposób, jaki uzna za najbardziej celowy.
§  41. 34
Główna Komisja zarządza przeprowadzenie postępowania dowodowego w takim zakresie, jaki uzna za konieczny dla należytego ustalenia, czy przedsiębiorstwo przechodzi lub podlega przejęciu na własność Państwa lub osób prawnych prawa publicznego.
§  42. 35
Wszystkie władze, urzędy i instytucje prawa publicznego obowiązane są udzielić Głównej Komisji na jej żądanie potrzebnych wyjaśnień i informacyj.
§  43.
1. 36
W sprawach, wymagających wiadomości specjalnych, a zwłaszcza na żądanie właściciela przedsiębiorstwa, Główna Komisja przeprowadza dowód z przesłuchania biegłych.
2.
O ile dowód z przesłuchania biegłych przeprowadzony jest na wniosek właściciela przedsiębiorstwa, przeprowadzenie tego dowodu następuje na koszt wnioskodawcy.
§  44. 37
(skreślony).
§  45.
1.
Z każdego posiedzenia spisuje się protokół, w którym winny być uwidocznoine:
a)
data i miejsce posiedzenia komisji;
b)
skład osobowy komisji ze wskazaniem władz lub instytucji, których są delegatami;
c)
imiona i nazwiska innych osób ze wskazaniem, w jakim charakterze biorą udział w posiedzeniu;
d)
dokładne określenie przedsiębiorstwa, objętego postępowaniem;
e)
wyniki i przebieg postępowania dowodowego;
f)
treść zapadłego postępowania z przytoczeniem krótkiego uzasadnienia;
g)
oznaczenie, czy postanowienie zapadło jednogłośnie, czy też większością głosów.
2.
Członkowie komisji, którzy zostali przegłosowani, mogą zgłosić do protokółu swoje zdanie odrębne z uzasadnieniem.
3.
Zeznanie świadka winno być na posiedzeniu odczytane i przez niego podpisane.
§  46.
W przypadku wniesienia pozwu o własność przedsiębiorstw, określonych w art. 2 ust. 4 ustawy, przed wydaniem postanowienia przez właściwą komisję o przejściu przedsiębiorstw na własność Państwa lub osób prawnych prawa publicznego, komisja zawiesi postępowanie do czasu prawomocnego roztrzygnięcia sprawy, o ile przedsiębiorstwo, będące przedmiotem sporu, nie ulega przejęciu na własność Państwa na mocy art. 3 ust. 1 ustawy.

D. Postanowienia Głównej Komisji. 38

§  47.
1. 39
Na podstawie wyniku postępowania Główna Komisja wydaje postanowienie:
a)
o określeniu przedsiębiorstwa z wykazu

(§ 17) albo

b)
o przedstawieniu właściwemu ministrowi wniosku o wydanie orzeczenia o przejściu lub przejęciu przedsiębiorstw na własność Państwa lub osób prawnych prawa publicznego.
2.
Komisja w postanowieniu przewidzianym w pkt b) wskaże podstawę prawną przejścia lub przejęcia przedsiębiorstwa. Podstawa ta może być inna od podanej w ogłoszeniu przewidzianym w § 25.
§  48.
Postanowienia zapadają zwykle większością głosów członków zespołu rozpoznającego sprawę. Głosowanie jest imienne. Członek komisji nie może wstrzymać się od głosowania, przewodniczący głosuje ostatni. W razie równości głosów rozstrzyga zdanie, za którym opowiedział się przewodniczący.
§  49-51. 40
(skreślone).

E. Odwołanie.

§  52. 41
(skreślony).
§  53.
Odwołanie winno zawierać: oznaczenie zaskarżonego postanowienia, oznaczenie osoby, która wnosi odwołanie, z podaniem jej adresu oraz zwięzłe wyłożenie podstaw odwołania.
§  54. 42
(skreślony).

F. Postępowanie przed Główną Komisją.

§  55. 43
Główna Komisja rozpatruje sprawy na posiedzeniach jawnych z wyjątkiem spraw określonych w § 15 pkt 3 i § 17 ust. 4, które rozpatrywane są na posiedzeniach niejawnych.
§  56. 44
Przewodniczący Głównej Komisji zawiadamia pismen za zwrotnym poświadczeniem odbioru osoby, urzędy i instytucje, wymienione w § 35, oraz właściwego ministra o terminie jawnego posiedzenia zespołu Głównej Komisji.
§  57-58. 45
(skreślone).
§  59.
1.
Postanowienia Głównej Komisji ogłasza na posiedzeniu przewodniczący zespołu rozpoznającego sprawę.
2. 46
O treści postanowienia, zapadłego na posiedzeniu niejawnym, przewodniczący zespołu rozpoznającego sprawę zawiadamia, właściwego ministra, oraz osobę, urząd lub instytucję, która wniosła odwołanie.
§  59a. 47
1.
Postanowienie Głównej Komisji określone w § 47 ust. 1 lit. b) upoważnia właściwego ministra do niezwłocznego objęcia przedsiębiorstwa w zarząd państwowy.
2.
Ustanowiony w myśl ust. 1 zarząd państwowy wykonuje się zgodnie z przepisami dekretu z dnia 16 grudnia 1919 r. w przedmiocie przymusowego zarządu państwowego (Dz.Pr.P.P. Nr 21, poz. 67) wraz z późniejszymi zmianami.
3.
W razie zmiany postanowienia Głównej Komisji przez zespół odwoławczy Głównej Komisji i skreślenia przedsiębiorstwa z wykazu, zarząd państwowy winien być uchylony w ciągu 2 miesięcy od daty ogłoszenia postanowienia o skreśleniu przedsiębiorstwa z wykazu (§ 64).
§  60.
Od postanowienia Głównej Komisji oddalającego zgłoszone w trybie § 32 prawa lub zarzuty, mogą osoby, urzędy lub instytucje, wymienione w § 27, wnieść odwołanie do zespołu odwoławczego Głównej Komisji w zawitym terminie 14-dniowym od daty ogłoszenia postanowienia (§ 59 ust.1).
§  61.
1. 48
Właściwy minister może niezaskarżone postanowienie Głównej Komisji o skreśleniu przedsiębiorstwa z wykazu lub oddalające wniosek o wpisanie do wykazu (§ 22) przekazać Głównej Komisji do ponownego rozpoznania na posiedzeniu plenarnym.
2.
Wniosek właściwego ministra winien być skierowany do Głównej Komisji w terminie dwumiesięcznym od daty wydania postanowienia.
3. 49
(skreślony).
§  62.
Przewodniczący Głównej Komisji z własnej inicjatywy lub na wniosek zespołu rozpatrującego sprawę w Głównej Komisji albo zespołu odwoławczego Głównej Komisji występuje do Głównej Komisji o rozstrzygnięcie na posiedzeniu plenarnym wątpliwości, nasuwających się w związku z wykładnią lub stosowaniem przepisów ustawy.
§  63.
Posiedzenie plenarne Głównej Komisji zwołuje przewodniczący Głównej Komisji.
§  64. 50
Postanowienia Głównej Komisji o skreśleniu przedsiębiorstwa z wykazu, przewidzianego w § 17, ogłasza przewodniczący Głównej Komisji w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym, a postanowienia o skreśleniu przedsiębiorstwa z wykazu, przewidzianego w § 30, ogłasza właściwy minister w Monitorze Polskim.

III. Orzeczenia Ministra

o przejściu lub przejęciu przedsiębiorstwa na własność Państwa lub osób prawnych prawa publicznego.

§  65.
1. 51
Właściwy minister w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wydaje orzeczenie o przejściu na własność Państwa lub osób prawnych prawa publicznego w myśl art. 2 ustawy lub o przejęciu w myśl art. 3 ustawy na własność Państwa przedsiębiorstw na podstawie:
a)
wykazów przedsiębiorstw, nadesłanych przez Główne Komisje zgodnie z § 29;
b)
wykazów przedsiębiorstw, ogłoszonych zgodnie z § 30 odnośnie przedsiębiorstw, co do których nie zgłoszono praw lub zarzutów w sposób określony w § 32;
c)
niezaskarżonych postanowień Głównej Komisji lub postanowień zespołu odwoławczego Głównej Komisji, których treścią jest stwierdzenie, że odnośne przedsiębiorstwo przechodzi na własność Państwa lub osób prawnych prawa publicznego na zasadzie art. 2 lub ulega przejęciu na własność Państwa na zasadzie art. 3 ustawy;
d)
postanowień Głównej Komisji wydanych w trybie przewidzianym w § 61.
2.
Jeżeli w sprawie właściwych jest dwóch lub więcej ministrów orzeczenie o przejściu lub przejęciu przedsiębiorstwa wydają łącznie właściwi ministrowie.
§  66.
1.
Orzeczenie ministra zawiera:
a)
nazwę i przedmiot przedsiębiorstwa;
b)
miejsce jego położenia;
c)
wskazanie przepisu ustawy, na zasadzie którego orzeczenie zostaje wydane z tym, że w przypadku przewidzianym w § 46 umieszcza się wzmiankę, że przepis ustawy, na którego zasadze orzeczenie zostaje wydane powołuje się tymczasowo aż do roztrzygnięcia sporu o własność przedsiębiorstwa;
d)
wskazanie na czyją rzecz następuje przejście lub przejęcie przedsiębiorstwa.
2.
Przepis § 25 ust.2 ma odpowiednie zastosowanie.

IV. Wznowienie postępowania.

§  67. 52
Właściciel przedsiębiorstwa oraz urzędy i instytucje, wymienione w § 16, mogą żądać wznowienia postępowania, zakończonego orzeczeniem ministra o przejściu lub przejęciu przedsiębiorstwa na własność Państwa lub osób prawnych prawa publicznego lub postanowieniem o skreśleniu przedsiebiorstw z wykazu:
a)
jeżeli orzeczenie ministra lub postanowienie komisji zostało oparte na dokumencie podrobionym bądź sfałszowanym lub uzyskane zostało przez czyn karalny;
b)
jeżeli wydają na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne, które istniały już przy wydaniu orzeczenia ministra lub postanowienia komisji lub nowe środki dowodowe, o ile okoliczności te i środki w toku postępowania nie były znane komisji i nie mogły być wówczas powołane przez osoby zainteresowane bez ich winy;
c)
jeżeli właściciel przedsiębiorstwa znajdujący się poza granicami Państwa Polskiego bez swojej winy nie mógł zgłosić zarzutów w trybie przewidzianym niniejszym rozporządzeniem.
§  68.
Wniosek o wznowienie postępowania składa do Głównej Komisji i nie może być on złożony w terminie późniejszym niż rok od daty ogłoszenia orzeczenia ministra lub postanowienia komisji.
§  69.
Główna Komisja rozpoznaje wniosek w zespole 11 osób (§ 9) i przedstawia go wraz ze swoją opinią właściwemu ministrowi, który orzeka ostatecznie w przedmiocie wznowienia postępowania.
§  70. 53
(skreślony).

V. Przejęcie przedsiębiorstwa.

§  71.
Przedsiębiorstwo przejęte w myśl art. 3 ustawy przechodzi na własność Państwa z dniem ogłoszenia orzeczenia.
§  72.
Jednocześnie z ogłoszeniem orzeczenia o przejściu lub przejęciu przedsiębiorstwa w myśl art. 2 lub 3 właściwy minister zarządzi objęcie przedsiębiorstwa i wyznaczy w tym celu odpowiednie osoby lub organizacje gospodarcze.
§  73.
1.
Wyznaczone osoby lub organizacje gospodarcze (§ 72) ogłoszą w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym termin sporządzenia protokółu zdawczo-odbiorczego przedsiębiorstwa, objętego orzeczeniem ministra (§ 66).
2.
Ogłoszenie winno zawierać:
a)
nazwę i przedmiot przedsiębiorstwa;
b)
miejsce jego położenia;
c)
w miarę możności imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania właściciela lub współwłaścicieli;
d)
miejsce i termin sporządzenia protokółu zdawczo-odbiorczego;
e)
wezwanie właściciela przedsiębiorstwa do stawienia się w czsie i miejscu, wyznaczonym do sporządzenia protokółu zdawczo-odbiorczego.
3.
Przepis § 25 ust.2 ma odpowiednie zastosowanie.
§  74.
Protokół zdawczo-odbiorczy sporządza w 4-ch egzemplarzach osoba lub organizacja gospodarcza, określona w § 72, z osobą pod zarządem której znajduje się przejmowane przedsiębiorstwo. Jeżeli w sporządzeniu powyższego protokółu bierze udział właściciel przedsiębiorstwa, może on do protokółu zgłosić swoje uwagi i zarzuty. Osoba lub organizacja gospodarcza, sporządzają protokół, winna w miarę możności w protokóle oświadczyć się co do zgłoszonych uwag i zarzutów.
§  75.
1.
Protokół zdawczo-odbiorczy powinien zawierać:
a)
powołanie się na ogłoszenie, określone w § 73, z podaniem daty Wojewódzkiego Dziennika Urzędowego, w którym ogłoszenie nastąpiło;
b)
dokładny opis przedsiębiorstwa;
c)
wymienienie wszystkich składników majątkowych przedsiębiorstwa;
d)
opis urządzeń technicznych przedsiębiorstwa;
e)
spis inwentarza przedsiębiorstwa;
f)
prawa i zobowiązania przedsiębiorstwa.
2. 54
O ile do składników majątkowych przedsiębiorstwa włączone zostały przed dniem wejścia w życie ustawy składniki majątkowe innego przedsiębiorstwa lub stanowiące własność osoby nie podpadającej pod przepis art. 2 ust. 1 i 3 ustawy, należy o tym uczynić odpowiednią wzmiankę w protokóle zdawczo-odbiorczym.
3. 55
Wzmianka ta winna zawierać szczegółowe wymienienie składników majątkowych, ich opis oraz wskazanie, skąd, kiedy i na jakiej zasadzie składniki te zostały do przedsiębiorstwa włączone. Właściciele tych składników majątkowych otrzymują odszkodowanie na tych samych zasadach, co wierzyciele przedsiębiorstwa (art. 6 ust. 2 ustawy).
4.
Właściciele składników majątkowych, określonych w ust. 2 niniejszego paragrafu, magą brać udział w sporządzaniu protokółu zdawczo-odbiorczego (§ 74).
§  75a. 56
1.
Osoba lub organizacja gospodarcza wyznaczona do sporządzenia protokółu zdawczo-odbiorczego (§ 72) winna przedstawić właściwemu ministrowi do zatwierdzenia protokół zdawczo-odbiorczy wraz ze zgłoszonymi uwagami i zarzutami (§§ 74 i 75).
2. 57
Zatwierdzając protokół zdawczo-odbiorczy, właściwy minister rozpatrzy zgłoszone uwagi i zarzuty i ustali w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, które składniki majątkowe objęte protokółem zdawczo-odbiorczym stanowią część składową przedsiębiorstwa i przechodzą lub zostają przejęte wraz znim na własność Państwa albo osób prawnych prawa publicznego. Zatwierdzony protokół zdawczo-odbiorczy jest integralną częścią orzeczenia właściwego ministra o przejściu lub przejęciu przedsiębiorstwa na własność Państwa albo osób prawnych prawa publicznego.
§  76.
Z chwilą przejęcia przedsiębiorstwa ustaje ustanowiony nad nim nadzór państwowy.

VI. Nadzór państwowy.

§  77.
1. 58
Wprowadzony na podstawie § 26 lub § 31 nadzór państwowy nad przedsiębiorstwem powołany jest do strzeżenia majątku przedsiębiorstwa. Czynności zwykłego zarządu przedsiębiorstwa oraz prowadzenie przedsiębiorstwa w ramach normalnej gospodarki należą do osób, które te czynności wykonywały przed ustanowieniem nadzoru państwowego.
2.
Koszty nadzoru państwowego obciążają Skarb Państwa.

VII. Przepisy końcowe.

§  78.
1.
Właściciel przedsiębiorstwa, który bierze udział w postępowaniu, toczącym się na zasadzie niniejszego rozporządzenia, obowiązany jest obrać sobie miejsce zamieszkania dla doręczeń na terenie Państwa Polskiego lub ustanowić pełnomocnika, mającego siedzibę w kraju.
2.
W razie nieobrania takiego miejsca zamieszkania lub nieustanowienia pełnomocnika wszelkie wezwania i zawiadomienia, nie podlegające ogłoszeniu w muśl przepisów niniejszego rozporządzenia, pozostawia się w aktach. Pozostawienie to ma skutki doręczenia.
§  79.
Uprawnienia, przysługujące na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia właścicielowi przedsiębiorstwa, przysługują w razie jego nieobecności krewnym w linii prostej (zstępnym i wstępnym, również dzieciom nieślubnym), rodzeństwu, dzieciom rodzeństwa, małżonkowi, osobom, sprawującym zarząd przedsiębiorstwa nieobecnego właściciela oraz udziałowcom i akcjonariuszom spółek handlowych.
§  80.
Zarządy osób prawnych, będących właścicielami przedsiębiorstw, przejętych na własność Państwa, reprezentują interesy tych osób prawnych do czasu wypłaty odszkodowania za przejęte przedsiębiorstwo.
§  81.
1.
W postępowaniu, określonym niniejszym rozporządzeniem, mają odpowiednie zastosowanie art. 9-11, 12 ust. 1, 2 i 5, 14 ust. 1 i 2, 20-23, 25-30, 34, 36-43, 49-67, 81, 96 ust. 2, 105 ust. 1 i 2, 106, 108, 109 ust. 1 i 3 i 111 ust. 1 rozporządzenia o postępowaniu administracyjnym.
2. 59
Główne Komisje według swobodnego uznania mogą uwzględniać prośby o przywrócenie terminu do zgłoszenia praw lub zarzutów (§27) wniesione po terminie siedmiodniowym, przewidzianym w art. 41 rozporządzenia o postępowaniu administracyjnym.
§  82.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1946 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 114) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1946 r.o zmianie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1946 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 241).
§  83. 60
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrom: Spraw Zagranicznych, Skarbu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Administracji Publicznej, Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Handlu Wewnętrznego, Handlu Zagranicznego, Żeglugi, Komunikacji, Zdrowia, Leśnictwa, Budownictwa, Pracy i Opieki Społecznej oraz Kultury i Sztuki.
§  84.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł działu I zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
3 § 3 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
4 § 4 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
6 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
7 § 7 skreślony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
8 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
9 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
10 § 11 skreślony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
11 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
12 § 14 skreślony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
13 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
14 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
15 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
16 § 18 skreślony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
17 § 19 skreślony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
18 § 21-23 skreślone przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
19 § 24 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
20 § 26 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
21 § 27 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
22 § 27 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
23 § 29 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 18 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
24 § 30 ust. 1 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
25 § 33 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
26 § 33 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
27 § 34 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
28 § 34 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
29 § 35 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 22 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
30 § 37 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 23 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
31 § 37 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
32 § 38 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
33 § 39 skreślony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
34 § 41 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
35 § 42 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
36 § 43 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
37 § 44 skreślony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
38 Tytuł rozdziału D działu II zmieniony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
39 § 47 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
40 § 49-51 skreślone przez § 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
41 § 52 skreślony przez § 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
42 § 54 skreślony przez § 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
43 § 55 zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
44 § 56 zmieniony przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
45 § 57-58 skreślone przez § 1 pkt 29 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
46 § 59 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 30 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
47 § 59a dodany przez § 1 pkt 31 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
48 § 61 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 32 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
49 § 61 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 32 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
50 § 64 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
51 § 65 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 33 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
52 § 67 zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
53 § 70 skreślony przez § 1 pkt 35 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
54 § 75 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 36 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
55 § 75 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 37 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
56 § 75a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.25.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1948 r.
57 § 75a ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 38 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
58 § 77 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 39 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
59 § 81 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.
60 § 83 zmieniony przez § 1 pkt 40 rozporządzenia z dnia 12 maja 1949 r. (Dz.U.49.29.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1949 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024