Utworzenie urzędów i rad wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego.

DEKRET
z dnia 16 stycznia 1946 r.
o utworzeniu urzędów i rad wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza co następuje:
Art.  1.
1.
Dla kierownictwa pracami, dotyczącymi obowiązku powszechnego wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego tworzy się przy Ministerstwie Obrony Narodowej - Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego.
2.
Wyrazy "Wychowanie fizyczne i przysposobienie wojskowe", stanowiące część składową nazwy urzędów i rad, powołanych dekretem niniejszym w dalszych jego przepisach będą zastąpione skrótem: W.F. i P.W."
Art.  2.

Przy Ministrze Obrony Narodowej tworzy się Państwowa Rada W.F. i P. W., której zadaniem jest ustalenie zasadniczych wytycznych postępowania Państwowego Urzędu W.F. i P.W. oraz przeprowadzanie kontroli nad całością działalności Urzędu i realizacją ustalonych wytycznych. Uchwały Państwowej Rady W.F. i P.W. nabierają mocy z chwilą zatwierdzenia przez Ministra Obrony Narodowej.

Art.  3.

W skład Państwowej Rady W.F. i P.W. wchodzą:

1)
5 przedstawicieli Krajowej Rady Narodowej, delegowanych przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej,
2)
Ministrowie: Obrony Narodowej, Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej lub wyznaczeni przez nich zastępcy,
3)
10 osób, powołanych przez Radę Ministrów, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, w porozumieniu z Ministrami: Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej, z pomiędzy wybitnych znawców wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego, higieny i pedagogiki,
4)
po jednym przedstawicielu każdej wyższej uczelni wychowania fizycznego,
5)
25 osób, delegowanych przez organizacje społeczno-polityczne, związki zawodowe, demokratyczne organizacje młodzieżowe i związki sportowe,
6)
dyrektor Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i jest zastępcy.
Art.  4.
1.
Państwowa Rada W.F. i P.W. określi w wydanym przez siebie regulaminie sposób wykonywania czynności Państwowej Rady W.F. i P.W. oraz wojewódzkich, powiatowych i miejskich rad W.F. i P.W.
2.
Regulamin zatwierdza Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej.
Art.  5.
1.
Państwowa Rada W.F. i P.W. wybiera spośród siebie przewodniczącego oraz 4 członków prezydium i 2 zastępców.
2.
Prezydium Państwowej Rady W.F. i P.W. jest ciałem stale funkcjonującym, czuwającym nad wprowadzeniem w życie uchwał Rady W.F. i P.W., przeprowadzającym kontrolę nad całokształtem działalności Urzędu, reprezentującym Radę na zewnątrz i jest czynnikiem doradczym dyrektora i jego zastępcy.
Art.  6.
1.
Na czele Państwowego Urzędu W.F. i P.W. stoi dyrektor oraz jego zastępca do spraw polityczno-wychowawczych, mianowani i odwoływani przez Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Prezydium Państwowej Rady W.F. i P.W.
2.
W skład tego Urzędu wchodzi personel fachowy, złożony z osób wojskowych lub cywilnych, powołanych do pracy przez dyrektora lub osoby przez niego upoważnione.
3.
Dyrektor Państwowego Urzędu W.F. i P.W. oraz jego zastępca do spraw polityczno-wychowawczych podlegają bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej i działają w porozumieniu z prezydium Państwowej Rady W.F. i P.W.
4.
Zadaniem dyrektora Państwowego Urzędu W.F. i P.W. jest wprowadzanie w życie uchwał Państwowej Rady W.F. i P.W. i kierowanie Urzędem W.F. i P.W. W razie różnicy zdań między uchwałami Państwowej Rady W.F. i P.W., a dyrektorem Państwowego Urzędu W.F. i P.W. rozstrzyga Minister Obrony Narodowej. Od decyzji Ministra Obrony Narodowej Państwowa Rada W.F. i P.W. ma prawo wnieść odwołanie do Rady Ministrów.
Art.  7.
1.
W poszczególnych województwach tworzy się wojewódzkie urzędy W.F. i P.W.
2.
Do zakresu działania tych urzędów należy kierowanie na obszarze województwa sprawami związanymi z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym.
3.
Wojewódzkie urzędy W.F. i P.W. podlegają Państwowemu Urzędowi W.F. i P.W.
Art.  8.

W poszczególnych województwach tworzy się: wojewódzkie rady W.F. i P.W., celem dbania o wykonywanie wytycznych, uchwalonych przez Państwową Radę W.F. i P.W., wydawania opinii i stawiania wniosków w sprawach, związanych z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym na obszarze danego województwa.

Art.  9.

W skład wojewódzkich rad W.F. i P.W. wchodzą:

1)
3 przedstawiciele wojewódzkiej rady narodowej, delegowani przez prezydium rady,
2)
dowódcy okręgów wojskowych, wojewodowie, kuratorzy okręgów szkolnych, naczelnicy wojewódzkich wydziałów zdrowia oraz pracy i opieki społecznej,
3)
15 osób, delegowanych przez organizacje społeczno-polityczne, związki zawodowe, demokratyczne organizacje młodzieży i związki sportowe,
4)
dyrektor wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W. i jego zastępcy.
Art.  10.
1.
Wojewódzka rada W.F. i P.W. wybiera spośród siebie prezydium w składzie: przewodniczącego oraz dwóch członków i dwóch zastępców.
2.
Prezydium jest stale funkcjonującym ciałem doradczym dyrektora wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W. w sprawach, związanych z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym na obszarze danego województwa.
3.
Na terenie działalności powiatowego urzędu W.F. i P.W. mogą być powołane powiatowe i miejskie rady W.F. i P.W.
Art.  11.
1.
Powoływanie członków Państwowej Rady W.F. i. P.W., wymienionych w art. 3 pkt 2 i 4, członków wojewódzkich rad W.F. i P.W., wymienionych w art. 9 pkt 2 oraz powiatowych miejskich rad WF. i P.W., wymienionych w art. 10 ust. 3, - następuje co 2 lata.
2.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej ustali w porozumieniu z Ministrami: Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej, które organizacje i związki spośród wymienionych w art. 3 pkt 4 i w art. 9 pkt 2 i w jakiej liczbie delegują przedstawicieli do rad W.F. i P.W., przy uwzględnieniu roli społecznej tych organizacyj i związków oraz ich stopnia zainteresowania sprawami, związanymi z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym.
Art.  12.
1.
Na czele wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W. stoi dyrektor oraz zastępca do spraw polityczno-wychowawczych, mianowani przez dyrektora Państwowego Urzędu W.F. i P.W. w porozumieniu z prezydium rady W.F. i P.W.
2.
Dowódca okręgu wojskowego sprawuje ogólny nadzór nad działalnością wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W.
3.
W razie różnicy zdań między dyrektorem wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W. spór rozpatruje prezydium Rady W.F. i P.W.
Art.  13.
1.
Na obszarze wojewódzkich urzędów W.F. i P.W. tworzy się powiatowe urzędy W.F. i P.W.
2.
Powiatowe urzędy W.F. i P.W. mogą w razie potrzeby posiadać ekspozytury.
3.
Do zakresu działania powiatowych urzędów W.F. i P.W. należy kierowanie na podległym im obszarze sprawami związanymi z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym. Urzędy te podlegają wojewódzkiemu urzędowi W.F. i P.W.
4.
W skład powiatowych urzędów W.F. i P.W. wchodzą:
1)
rejonowi komendanci W.F. i P.W. i ich zastępcy do spraw polityczno-wychowawczych,
2)
personel złożony z osób fachowych, wojskowych i cywilnych powołanych do pracy przez dyrektora wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W.
Art.  14.

Kredyty na wychowanie fizyczne i przysposobienie wojskowe przewidywane będą w odpowiednich częściach budżetu państwowego. Kredytami dysponuje dyrektor państwowego urzędu W.F. i P.W., zgodnie z budżetem ustalonym przez prezydium Państwowej Rady W.F. i P.W.

Art.  15.

Organizację oraz szczegółowy zakres działania Państwowego Urzędu W.F. i P.W. oraz wojewódzkich i powiatowych urzędów W.F. i P.W. ustali rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wydane w porozumieniu z Ministrami: Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  16.
1.
Prezydium Państwowego Urzędu W.F. i P.W. ma prawo nadzorowania oraz ingerencji wykonywanej działalności związków, stowarzyszeń, klubów i innych organizacyj w dziedzinie wychowania fizycznego i sportu.
2.
Prezydium Państwowego Urzędu W.F. i P.W. w razie stwierdzenia niewłaściwej działalności związków, stowarzyszeń, klubów i innych organizacyj, wymienionych w ust. 1 niniejszego artykułu, ma prawo, w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej zawiesić je w działalności.
Art.  17.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrami: Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  18.
1.
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Równocześnie tracą moc wszystkie dotychczasowe przepisy w zakresie, objętym niniejszym dekretem.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.3.25

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Utworzenie urzędów i rad wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego.
Data aktu: 16/01/1946
Data ogłoszenia: 05/02/1946
Data wejścia w życie: 05/02/1946