Wykonanie ustawy z dnia 27 marca 1920 r. o kolejach w czasie wojny lub grożącego Państwu niebezpieczeństwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 8 lipca 1937 r.
w porozumieniu z Ministrami: Komunikacji i Skarbu w sprawie wykonania ustawy z dnia 27 marca 1920 r. o kolejach w czasie wojny lub grożącego Państwu niebezpieczeństwa.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 27 marca 1920 r. o kolejach w czasie wojny lub grożącego Państwu niebezpieczeństwa (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 160) w brzmieniu, zmienionym ustawą z dnia 7 listopada 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr 109, poz. 844) zarządza się co następuje:
Do art 2 ust. 1.
§  1.
(1)
Szef Sztabu Głównego komunikuje żądania Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych oraz udziela wytycznych w zakresie prac przygotowawczych, dotyczących wojennej sprawności sieci kolejowej, które mają być wykonane w czasie pokoju - Ministrowi Komunikacji, który na tej podstawie wydaje bądź sam, bądź przez upoważnione władze lub organa zarządzenia:
a)
co do kolei państwowych - własnym organom pracy w Ministerstwie Komunikacji i Dyrekcjom Okręgowym Kolei Państwowych;
b)
co do kolei prywatnych - zarządom tych kolei.
(2)
Władze kolei prywatnych wykonują powyższe zarządzenia pod nadzorem organów, wyznaczonych przez Ministra Komunikacji.
§  2.
Wykonanie zarządzonych przez Ministra Komunikacji prac przygotowawczych, określonych w § 1, następuje przy współdziałaniu organów wojskowych, wyznaczonych przez Szefa Sztabu Głównego, który również w porozumieniu z Ministrem Komunikacji określa zakres i tryb tego współdziałania.

Do art. 3 i 5.

§  3.
Władzami właściwymi do występowania z żądaniami w myśl art. 3 lub w myśl art. 5 są:
a)
w czasie zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, stwierdzonego uchwałą Rady Ministrów - Minister Spraw Wojskowych i upoważnione przez niego organa wojskowe;
b)
w czasie ogólnej lub częściowej mobilizacji - szef Sztabu Głównego i upoważnione przez niego organa wojskowe;
c)
w czasie wojny - Szef Sztabu Naczelnego Wodza i upoważnione przez niego organa wojskowe.

Do art. 7.

§  4.
Wojskowa służba kolejowa polega na:
a)
służbie w oddziałach wojsk kolejowych;
b)
wykonywaniu czynności kolejowych na stanowisku (zajęciu), powierzonym przez właściwe władze kolejowe, pod kierunkiem i nadzorem zwierzchników kolejowych, za które funkcjonariusz lub pracownik ponosi dyscyplinarną i karną odpowiedzialność wobec władz wojskowych.
§  5.
Powołanie do wojskowej służby kolejowej oraz zwolnienie z tej służby następuje w myśl szczególnych przepisów Ministra Spraw Wojskowych, wydanych w porozumieniu z Ministrem Komunikacji.
§  6.
Przeznaczenie personelu cywilnego do wojskowej służby kolejowej w czasie wojny, mobilizacji lub gdy tego wymaga interes obrony Państwa, stwierdzony uchwałą Rady Ministrów, uskutecznia Minister Komunikacji na podstawie wytycznych Ministra Spraw Wojskowych lub Szefa Sztabu Głównego (§ 3 lit. a), b), ustalających w razie potrzeby ilość i rodzaj formacyj wojskowej służby kolejowej.

Do art. 9.

§  7.
(1)
Powołani do wojskowej służby kolejowej stają się żołnierzami z chwilą zgłoszenia się w miejscu przeznaczenia i stwierdzenia tego zgłoszenia się w pisemnym zarządzeniu przełożonego zaliczającego powołanych do stanu faktycznego jednostki wojskowej (wcielenie).
(2)
Wszelkie należności i inne prawa, związane z wykonywaniem wojskowej służby kolejowej, przysługują powołanemu do tej służby od chwili wcielenia i od tej chwili ciążą na nim wszelkie obowiązki, wynikające z pełnienia tej służby.
§  8.
(1)
Powołani do wojskowej służby kolejowej otrzymują z chwilą wcielenia najniższy stopień wojskowy, o ile z tytułu poprzedniej służby nie posiadają stopnia wojskowego.
(2)
Stwierdzenie stopnia wojskowego następuje w pisemnym zarządzeniu przełożonego po wcieleniu (§ 7 ust. 1).
(3)
Powołanym do wojskowej służby kolejowej mogą być nadane stopnie oficerów i podoficerów na czas wojny w myśl obowiązujących przepisów. Nadanie stopnia oficera na czas wojny następuje przez Naczelnego Wodza na wniosek Ministra Komunikacji.
§  9.
Powołani do wojskowej służby kolejowej, którzy nie składali jeszcze przysięgi wojskowej, składają tę przysięgę bezpośrednio po wcieleniu według roty, ustalonej w obowiązujących przepisach dla żołnierzy, wobec dowódcy wyznaczonego przez władzę wojskową lub też wobec wyznaczonego przez tę władzę duchownego odnośnego wyznania.
§  10.
(1)
Minister Spraw Wojskowych może zarządzić, by powołani do wojskowej służby kolejowej pełnili obowiązki służbowe w ubraniach cywilnych lub w odzieży służbowej kolejowej. W tym przypadku powołani otrzymują opaskę według wzoru, ustalonego przez Ministra Spraw Wojskowych.
(2)
Opaskę nosi się na lewym rękawie wierzchniego ubrania.
§  11.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
(2)
Z dniem tym tracą moc:
a)
rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych, Ministra Kolei Żelaznych i Ministra Skarbu z dnia 8 sierpnia 1920 r. w przedmiocie wykonania ustawy o kolejach w czasie wojny (Dz. U. R. P. Nr 79, poz. 533);
b)
rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych i Ministra Kolei Żelaznych z dnia 18 marca 1921 r. w przedmiocie wojskowej służby kolejowej w czasie pokoju oraz wojennej służby kolejowej (Dz. U. R. P. Nr 45, poz. 272).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024