Tok instancji i tryb postępowania władz przy wykonywaniu przepisów ustawy o stanie wyjątkowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 5 czerwca 1937 r.
o toku instancji i trybie postępowania władz przy wykonywaniu przepisów ustawy o stanie wyjątkowym.

Na podstawie art. 15 i 16 ustawy z dnia 22 lutego 1937 r. o stanie wyjątkowym (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 108) zarządzam co następuje:
§  1.
Powołane w rozporządzeniu niniejszym artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 22 lutego 1937 r. o stanie wyjątkowym (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 108).
§  2.
Powiatowa władza administracji ogólnej wydaje i przeprowadza zarządzenia, dotyczące:
a)
dokonywania rewizji osobistych (art. 3 ust. (2));
b)
dokonywania rewizji domowych i zajmowania przedmiotów (art. 4);
c)
aresztowania (art. 3 ust. (2));
d)
internowania i konfinowania na czas do dni 30 (art. 3 ust. (2));
e)
wydalania z obszaru objętego stanem wyjątkowym (art. 3 ust. (2));
f)
konfiskaty druków i innych utworów przeznaczonych do rozpowszechnienia (art. 5 pkt 2));
g)
zakazu zajmowania się rozpowszechnianiem druków bez zezwolenia (art. 5 pkt 4)) i
h)
kontroli i przerywania produkcji, mających na celu odtwarzanie utworów (art. 5 pkt 6);
i)
przeglądania korespondencji, przesyłek pocztowych i telegramów, zajmowania ich i konfiskaty oraz kontroli i przerywania rozmów telefonicznych i radiowych (art. 6);
j)
zawieszania i ograniczania działalności zrzeszeń na obszarze nie przekraczającym jednego powiatu (art. 7 pkt 2) lit. a));
k)
roztaczania nadzoru nad działalnością zrzeszeń i przeglądania ich akt (art. 7 pkt 2) lit. b));
l)
nakazywania zawiadamiania władzy o posiedzeniach władz i organów zrzeszeń oraz wysyłania na posiedzenia te swych przedstawicieli (art. 7 pkt 2) lit. c));
m)
uchylania i zawieszania wykonania uchwał, powziętych przez władze i organa zrzeszeń (art. 7 pkt 2) lit. d));
n)
zakazywania zmów pracodawców i pracowników oraz związanej z tym działalności (art. 7 pkt 2) lit. e)).
§  3.
Wojewódzka władza administracji ogólnej wydaje i przeprowadza zarządzenia, dotyczące:
a)
internowania i konfinowania na czas dłuższy niż dni 30 (art. 3 ust. (2));
b)
wprowadzania cenzury prewencyjnej dla druków i wszelkich utworów przeznaczonych do rozpowszechniania (art. 5) pkt 1));
c)
zawieszania czasopism oraz odbierania debitu pocztowego i ograniczania rozpowszechniania czasopism, druków i wszelkich utworów przeznaczonych do rozpowszechniania (art. 5 pkt 2));
d)
zakazu wydawania czasopism bez zezwolenia (art. 5 pkt 3));
e)
zakazu wykonywania przemysłu i zawodu drukarskiego i graficznego (art. 5 pkt 5));
f)
wprowadzania cenzury prewencyjnej utworów, przeznaczonych do odtwarzania publicznego (art. 5 pkt 6));
g)
udzielania zezwoleń na tworzenie nowych zrzeszeń i oddziałów (art. 7 pkt 1));
h)
zawieszania i ograniczania działalności zrzeszeń na obszarze większym niż jeden powiat (art. 7 pkt 2) lit. a)).
§  4.
(1)
W zarządzeniu internowania winno być określone, że odstawienie do miejsca internowania następuje przymusowo. W zarządzeniu konfinowania lub wydalenia władza może nakazać przymusowe odstawienie do miejsca konfinowania lub do granicy obszaru, z którego następuje wydalenie.
(2)
W zarządzeniu konfinowania lub wydalenia władza może ponadto określić drogę przejazdu osoby konfinowanej lub wydalanej, czas opuszczenia miejscowości, w której osoba ta przebywa, czas opuszczenia obszaru, z którego wydalenie następuje, oraz czas zgłoszenia się w miejscu konfinowania i urząd, w którym zgłoszenie to ma nastąpić.
§  5.
Zakaz zakładania bez zezwolenia nowych zrzeszeń i oddziałów, o którym mowa w art. 7 pkt 1), dotyczy wszelkich zrzeszeń, zarówno tych, które nie podlegają obowiązkowi rejestracji lub zgłoszenia, czy też uzyskania zezwolenia, jak i tych, które obowiązkowi temu podlegają, bez względu na to, jaka władza jest właściwa dla dokonywania rejestracji lub przyjmowania zgłoszeń albo udzielania zezwoleń.
§  6.
Zarządzenia przewidziane w § 2 punkty: g), 1) i n) oraz w § 3 punkty: b), d) i f) winny być ogłaszane w dzienniku wojewódzkim oraz podawane do publicznej wiadomości w sposób, przyjęty w miejscu zastosowania.
§  7.
(1)
Decyzje władz doręcza się w zasadzie stronom na piśmie.
(2)
Jeśli zwłoka grozi niebezpieczeństwem, decyzje ogłasza się interesowanym ustnie; ogłoszenie zastępuje wówczas doręczenie.
(3)
Osobie, której decyzję ogłoszono, przysługuje prawo żądania doręczenia decyzji na piśmie; doręczenie powinno nastąpić w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia żądania.
§  8.
(1)
Decyzje wydawane w trybie rozporządzenia niniejszego są natychmiast wykonalne, o ile w nich nie wskazano terminu późniejszego.
(2)
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji, o ile władza, która decyzję wydała lub instancja odwoławcza nie postanowi inaczej.
§  9.
Decyzje wydawane w wykonaniu uprawnień, wynikających z art. 6, powinny być podawane do wiadomości właściwym urzędom pocztowym na piśmie, telegraficznie lub telefonicznie. Decyzje telefoniczne powinny być potwierdzane na piśmie w ciągu 24 godzin. O decyzjach tych władze powinny zawiadamiać równocześnie właściwe terytorialnie Dyrekcje Okręgu Poczt i Telegrafów.
§  10.
(1)
Decyzja w sprawie aresztowania (§ 2 pkt c)) mieści w sobie zarazem uprawnienie dla organu wykonawczego do przeprowadzenia rewizji osobistej, a decyzja w sprawie dokonania rewizji domowej (§ 2 pkt b)) - uprawnienie do zajęcia przedmiotów.
(2)
Decyzja w sprawie aresztowania może być połączona z decyzją dokonania rewizji domowej.
§  11.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
(2)
Równocześnie traci moc rozporządzenie z dnia 12 lutego 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 219).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024