Wykonanie ustawy z dnia 23 stycznia 1937 r. o ochotniczych lotach ćwiczebnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 17 kwietnia 1937 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 23 stycznia 1937 r. o ochotniczych lotach ćwiczebnych.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 23 stycznia 1937 r. o ochotniczych lotach ćwiczebnych (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 48) zarządzam co następuje:
§  1.
Powołane w rozporządzeniu niniejszym artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 23 stycznia 1937 r. o ochotniczych lotach ćwiczebnych (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 48).
§  2.
Osoby, wymienione w art. 1, mogą odbywać przewidziane tym artykułem ochotnicze loty ćwiczebne po otrzymaniu zezwolenia Ministerstwa Spraw Wojskowych (Dowódcy Lotnictwa) wydanego na podstawie:
a)
podania wniesionego w drodze służbowej przez właściwą Powiatową Komendę Uzupełnień do Ministerstwa Spraw Wojskowych (do Dowództwa Lotnictwa),
b)
dodatniego wyniku badań lekarskich w Instytucie Badań Lekarskich Lotnictwa.

Podanie oprócz właściwej prośby powinno podawać imię, nazwisko, wiek i wojskowy stopień w rezerwie proszącego, oraz wskazywać, kiedy i gdzie ukończył on szkołę pilotów, czy otrzymał świadectwo z ukończenia tej szkoły, czy jako pilot został już sklasyfikowany i jaka klasa pilota została mu nadana, w jakim czasie i w którym pułku odbył czynną służbę wojskową, przydział macierzysty do jednostki lotnictwa, do której Powiatowej Komendy Uzupełnień jest przynależny, wreszcie czas, w którym proszącemu byłoby najdogodniej poddać się badaniom lekarskim w Instytucie Badań Lekarskich Lotnictwa. Do podania, wniesionego przez podoficera lub szeregowca pilota rezerwy, Powiatowa Komenda Uzupełnień dołącza wyciąg ewidencyjny petenta.

§  3.
Dzień badań lekarskich oznacza Ministerstwo Spraw Wojskowych (Dowódca Lotnictwa), zawiadamiając o tym proszącego przez właściwą Powiatową Komendę Uzupełnień. Jeżeli badania lekarskie stwierdzą zdatność proszącego do odbycia ochotniczych lotów ćwiczebnych, Ministerstwo Spraw Wojskowych (Dowódca Lotnictwa) przesyła mu przez właściwą Powiatową Komendę Uzupełnień zezwolenie na odbywanie ochotniczych lotów ćwiczebnych na samolotach wojskowych, wskazując w nim pułk lotniczy dla odbycia tych lotów. O udzieleniu zezwolenia zawiadamia Ministerstwo Spraw Wojskowych pułk wskazany w zezwoleniu oraz pułk macierzysty petenta.

Na wypadek zmiany miejsca zamieszkania przez danego pilota, a wyjątkowo także z innych ważnych powodów, Ministerstwo Spraw Wojskowych (Dowódca Lotnictwa) może mu zmienić przydział do innego pułku lotniczego.

§  4.
Osoby, wymienione w art. 1, przedstawiają dowódcy pułku, do którego zostały przydzielone dla odbycia ochotniczych lotów ćwiczebnych, zezwolenie wskazane w § 3 ust. 1, książeczkę stanu służby oficerskiej lub książeczkę wojskową, oraz swą fotografię wymiaru 4,5 cm X 6 cm "en face" z odkrytą głową, po czym po wpisaniu ich do wykazu imiennego pilotów rezerwy, otrzymują "osobisty dziennik lotów pilota rezerwy", który jest ich dokumentem legitymacyjnym oraz ewidencją odbytych przez nich ochotniczych lotów ćwiczebnych.

W czasie przebywania w pułku w związku z odbywaniem ochotniczych lotów ćwiczebnych - mogą te osoby chodzić w ubraniu cywilnym, w którym to wypadku jednak muszą nosić na lewej ręce powyżej łokcia opaskę według wzoru podanego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Ekwipunek lotniczy na czas latania, stosowny do pory roku, wydaje pułk lotniczy.

§  5.
Wynagrodzenie dzienne, w wysokości unormowanej art. 3, przysługuje za dni badań lekarskich w Instytucie Badań Lekarskich Lotnictwa oraz za dni wykonywania ochotniczych lotów ćwiczebnych w pułku.

Wynagrodzenie za dni badań lekarskich wypłaca jednostka, do której Instytut Badań Lekarskich Lotnictwa gospodarczo przynależy; wynagrodzenie za dni wykonywania ochotniczych lotów ćwiczebnych wypłaca pułk.

§  6.
Dodatek lotniczy wypłaca pułk z początkiem każdego półrocza za półrocze ubiegłe, na zasadzie rozkazu Ministerstwa Spraw Wojskowych (Dowódcy Lotnictwa), wydanego na podstawie wykazów za ubiegłe półrocze, przedstawianych do dnia 14 maja i 14 listopada każdego roku przez dowódców pułków lotniczych, do których uprawnieni do tego dodatku byli przydzieleni w ubiegłym półroczu.

Uprawnionymi do otrzymania dodatku lotniczego są osoby wymienione w art. 1, które po otrzymaniu przydziału dla odbycia ochotniczych lotów ćwiczebnych odbyły w odpowiednim półroczu co najmniej 6 godzin lotu (12 lądowań), w tym zaś nie mniej jak 2 godziny lotu na samolotach bojowych.

§  7.
Prawo do korzystania z przejazdów na koszt Skarbu Państwa według zasad wskazanych w art. 8 przysługuje z miejsca zamieszkania do siedziby Instytutu Badań Lekarskich Lotnictwa oraz do miejsca postoju pułku lotniczego i z powrotem.

Należność na przejazd do siedziby Instytutu Badań Lekarskich Lotnictwa oraz do miejsca postoju pułku lotniczego opłaca jadący; jeżeli przejazd odbywa się koleją państwową lub prywatną przez Państwo zarządzaną, jadący opłaca należność według taryfy wojskowej, z której korzysta na podstawie rozkazu wyjazdu.

Na powrotny przejazd otrzymuje jadący z góry kwotę potrzebną na wykupienie biletu kolejowego według taryfy wojskowej, z której korzysta na podstawie rozkazu wyjazdu, albo też na opłacenie kosztów przejazdu innym, istniejącym na danej przestrzeni, najtańszym środkiem komunikacji.

Koszt przejazdu z miejsca zamieszkania zwraca oraz kwotę potrzebną na przejazd powrotny wypłaca jadącemu jednostka administracyjna, do której gospodarczo przynależy Instytut Badań Lekarskich Lotnictwa, względnie pułk lotniczy.

Rozkaz wyjazdu na przejazd do Instytutu Badań Lekarskich Lotnictwa i z powrotem wystawia właściwy Powiatowy Komendant Uzupełnień na podstawie zawiadomienia przez Ministerstwo Spraw Wojskowych o dniu badań lekarskich.

Rozkaz wyjazdu na przejazd do pułku lotniczego wystawia właściwy Powiatowy Komendant Uzupełnień na podstawie zezwolenia Ministerstwa Spraw Wojskowych na odbywanie lotów lub zaświadczenia, wydanego przez pułk, że pilot rezerwy ma prawo do następnego przejazdu do pułku.

Rozkaz wyjazdu na przejazd powrotny z pułku lotniczego wystawia pułk.

§  8.
Pojęcie "rodziny" w rozumieniu art. 9 ust. (2) określa się według przepisów o uposażeniu wojska i marynarki wojennej.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje od dnia 29 stycznia 1937 r.
ZAŁĄCZNIKI

Wzór opaski.

Opis:

opaska z tkaniny wełnianej barwy stalowo-niebieskiej. Na opasce: stylizowany orzeł wykonany z sukna barwy białej z literą "R." w kole oraz z oznakami stopni (odpowiadających posiadanemu stopniowi) według sposobu umieszczania i wymiarów podanych na wzorach

Nr 1 - 5.

WZÓR NR. 1 MAJOR

grafika

WZÓR NR. 2 KAPITAN

grafika

WZÓR NR. 3 CHORĄŻY

grafika

WZÓR NR. 4 SIERŻANT

grafika

WZÓR NR. 5 PLUTONOWY

grafika

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024