Zm.: prawo o ustroju sądów powszechnych.

USTAWA
z dnia 14 kwietnia 1937 r.
o zmianie prawa o ustroju sądów powszechnych.

Art.  1.

W prawie o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr 102, poz. 863) wprowadza się następujące zmiany:

1)
Art. 2 § 3 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 3. Zmianę granic okręgu sądu grodzkiego i okręgowego może zarządzić także Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, jednakże taka zmiana nie może być połączona z przeniesieniem sędziego bez jego zgody w stan spoczynku lub na inne miejsce służbowe. Zmianę siedziby sądu może zarządzić Rada Ministrów w drodze rozporządzenia."

2)
Po art. 59 dodaje się następujące nowe artykuły, jako rozdział VIII1:

"Rozdział VIII1.

Ferie sądowe.

Art. 591. Ferie sądowe trwają od 1 lipca do 15 sierpnia włącznie.

Art. 592. W czasie ferii sądowych rozprawy odbywają się tylko w sprawach, na które ferie sądowe nie mają wpływu.

Art. 593. § 1. Podczas ferii sądowych nie biegną terminy.

§ 2. Terminy, których początek przypadałby w okresie ferii, rozpoczynają się z pierwszym dniem po feriach; poza tym, jeżeli część terminu przypadałaby w okresie ferii, to całą tę część, obliczoną według dni, przenosi się na czas poferyjny.

§ 3. Przepisy §§ 1 i 2 nie mają zastosowania do terminów rocznych i dłuższych. Jeżeli jednak koniec takiego terminu przypadałby w okresie ferii, wówczas termin kończy się z upływem miesiąca po feriach.

Art. 594. § 1. Ferie sądowe nie mają wpływu na postępowanie:

a) karne,

b) niesporne (incydentalne),

c) hipoteczne,

d) upadłościowe i układowe,

e) egzekucyjne i zabezpieczające,

f) sporne w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu nie przenosi 300 złotych, oraz bez względu na wartość przedmiotu sporu w sprawach, należących do właściwości sądów pracy, choćby toczyły się w sądzie powszechnym o alimenty, o ochronę zakłóconego lub przywrócenie utraconego posiadania, o wydanie lub odebranie przedmiotu najmu lub dzierżawy, w sprawach z postępowania nakazowego i o zabezpieczenie dowodów.

§ 2. Sąd może na wniosek strony uznać na posiedzeniu niejawnym każdą sprawę za pilną i nie stosować do niej przepisów o feriach sądowych. Od takiego postanowienia nie ma środka odwoławczego."

3)
Art. 72 § 4 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 4. Nadzór nie może wkraczać w dziedzinę, w której w myśl art. 64 ust. (3) ustawy konstytucyjnej sędziowie są niezawiśli."

4)
Art. 81 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 81. § 1. Sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej, sądowej lub administracyjnej, bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego ani zatrzymany bez nakazu sądu, chyba że został schwytany na gorącym uczynku. Aż do wydania uchwały zezwalającej na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej, wolno przedsiębrać tylko czynności nie cierpiące zwłoki.

§ 2. Do czasu rozstrzygnięcia wniosku o zezwolenie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności - właściwy sąd dyscyplinarny władny jest zażądać niezwłocznego zwolnienia zatrzymanego sędziego.

§ 3. W ciągu 7 dni od doręczenia uchwały, odmawiającej zezwolenia na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej, służy władzy lub osobie, która wnosiła o zezwolenie, oraz prokuratorowi dyscyplinarnemu skarga do sądu dyscyplinarnego drugiej instancji.

§ 4. Sądy dyscyplinarne wydają uchwały, przewidziane w niniejszym artykule, na posiedzeniu niejawnym, po wysłuchaniu prokuratora dyscyplinarnego."

5)
W art. 243 dodaje się nowy § 4 w następującym brzmieniu:

"§ 4. Prokurator, przeniesiony z urzędu w stan spoczynku na podstawie art. 110 lit. c), otrzymuje odprawę w wysokości sześciomiesięcznego uposażenia, jeżeli nie uzyskał prawa do uposażenia emerytalnego."

6)
Art. 255 § 2 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 2. Prezes sądu apelacyjnego może według swego uznania zwolnić aplikanta sądowego po złożeniu egzaminu sędziowskiego, przed złożeniem zaś egzaminu wtedy tylko, gdy uzna, że aplikant ze względu na swoje postępowanie przed rozpoczęciem aplikacji lub w czasie aplikacji nie odpowiada godności aplikanta sądowego, albo że nie pełni gorliwie swych obowiązków."

7)
Art. 260 § 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 1. Aplikanta, który złożył egzamin sędziowski, Minister Sprawiedliwości może mianować asesorem sądowym."

8)
W art. 261 § 2 wyrazy w nawiasie: "art. 78 konstytucji" - zastępuje się wyrazami: "art. 66 ustawy konstytucyjnej";
9)
treść dotychczasowa art. 271 staje się § 1, a jako nowe §§ 2 - 6 dodaje się przepisy następujące:

"§ 2. Pisarzy hipotecznych mianuje, przenosi na inne miejsce służbowe i zwalnia Minister Sprawiedliwości.

§ 3. Pisarze hipoteczni ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną według zasad, ustalonych dla sędziów okręgowych.

§ 4. Przy przenoszeniu pisarza hipotecznego na inne miejsce służbowe mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 102, przy zwalnianiu zaś - przepisy art. 109, 110 pkt a) - c) i 111 § 2 prawa niniejszego.

§ 5. W okresie czasu do końca 1937 r. Minister Sprawiedliwości może w wypadku, zasługującym na szczególne uwzględnienie, pozostawić na czas określony, nie dłuższy jednak niż na 2 lata, pisarza hipotecznego, który ukończył 70 lat życia, na zajmowanym stanowisku.

§ 6. W okresie czasu do końca 1937 r. Minister Sprawiedliwości może zwalniać lub mianować urzędnikami sądowymi pisarzy hipotecznych, którzy nie ukończyli uniwersyteckich studiów prawniczych."

Art.  2.

Upoważnia się Ministra Sprawiedliwości do wydania jednolitego tekstu prawa o ustroju sądów powszechnych z uwzględnieniem zmian, wynikających z przepisów, ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu.

Art.  3.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  4.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po jej ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1937.30.220

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zm.: prawo o ustroju sądów powszechnych.
Data aktu: 14/04/1937
Data ogłoszenia: 20/04/1937
Data wejścia w życie: 01/05/1937