Zasady i sposób wykonywania kontroli wysokości odsetek płaconych przez Komunalne Kasy Oszczędności i gminne kasy pożyczkowo-oszczędnościowe od wkładów i innych lokat pieniężnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 23 marca 1934 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych o zasadach i sposobie wykonywania kontroli wysokości odsetek płaconych przez Komunalne Kasy Oszczędności i gminne kasy pożyczkowo-oszczędnościowe od wkładów i innych lokat pieniężnych.

Na podstawie art. 3 pkt. 1 ustawy z dnia, 29 marca 1933 r. w sprawie wysokości odsetek od wkładów i innych lokat pieniężnych w komunalnych kasach oszczędności i spółdzielniach (Dz. U. R. P Nr. 29, poz. 255) zarządzam co następuje:
§  1.
Kontrolę wysokości odsetek od wkładów i innych lokat pieniężnych płaconych przez Komunalne Kasy Oszczędności i gminne kasy pożyczkowo-oszczędnościowe poruczam:
1)
nad wszystkiemi Komunalnemi Kasami Oszczędności znajdującemi się na terenie:
a)
województw centralnych i wschodnich - Związkowi Miejskich i Powiatowych Kas Oszczędności w Warszawie,
b)
województw południowych, Galicyjską Kasę Oszczędności we Lwowie i Ukraińską Szczadnycię w Przemyślu - Związkowi Polskich Kas Oszczędności we Lwowie,
c)
województw poznańskiego i pomorskiego oraz Krajową Kasę Pożyczkową w Poznaniu (Wojewódzkim Bankiem Pożyczkowym w Poznaniu) - Komunalnemu Związkowi Kredytowemu w Poznaniu,
d)
województwa śląskiego - Związkowi Komunalnych Kas Oszczędności Województwa Śląskiego;
2)
nad gminnemi kasami pożyczkowo-oszczędnościowemi - Państwowemu Bankowi Rolnemu.
§  2.
Komunalne Kasy Oszczędności, Gminne Kasy Pożyczkowo-Oszczędnościowe, Krajowa Kasa Pożyczkowa w Poznaniu, Galicyjska Kasa Oszczędności oraz Ukraińska Szczadnycia w Przemyślu obowiązane są:
a)
umieścić w ciągu dni 15 od daty wejścia w życie rozporządzenia niniejszego na widocznem miejscu w lokalu danej instytucji obwieszczenie wykazujące stopę procentową, jaką płaci dana instytucja od wkładów i innych lokat pieniężnych,
b)
sporządzać z końcem każdego kwartału kalendarzowego, a więc na dzień 31 marca, 30 czerwca, 30 września i 31 grudnia dla właściwych instytucyj kontrolujących, wymienionych w punktach 1 i 2 § 1 rozporządzenia niniejszego, wykazy obejmujące stopę procentową jaką płaci dana instytucja od różnych typów wkładów i innych lokat pieniężnych. Wykazy te winny być nadesłane w ciągu pierwszych dni 15 następnego kwartału, przyczem za dowód przedstawienia uważany będzie dokument stwierdzający nadanie tego wykazu na pocztę.
§  3.
Instytucje kontrolujące, wymienione w punkcie 1 § 1 rozporządzenia niniejszego, winny przynajmniej raz do roku dokonać rewizji, która obejmowałaby dokładne sprawdzenie ksiąg, dokumentów i korespondencji, odnoszących się do wkładów i innych lokat pieniężnych instytucyj, wymienionych w § 1 tego rozporządzenia.

Gminne Kasy Pożyczkowo-Oszczędnościowe będą rewidowane w okresach czasu według uznania Państwowego Banku Rolnego.

§  4.
W razie stwierdzenia przekroczenia przepisów, zawartych w § 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 30 listopada 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 733) i zarządzeń Ministra Skarbu w tym zakresie wydanych, instytucje kontrolujące winny sporządzić szczegółowy protokół i przesłać go bezzwłocznie Ministrowi Skarbu. Odpis takiego protokółu otrzymuje rewidowana instytucja.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.29.245

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i sposób wykonywania kontroli wysokości odsetek płaconych przez Komunalne Kasy Oszczędności i gminne kasy pożyczkowo-oszczędnościowe od wkładów i innych lokat pieniężnych.
Data aktu: 23/03/1934
Data ogłoszenia: 09/04/1934
Data wejścia w życie: 09/04/1934