Rumunia-Polska. Konwencja handlowa i nawigacyjna. Warszawa.1930.06.23.

KONWENCJA HANDLOWA I NAWIGACYJNA 1
między Polską a Rumunją,
podpisana w Warszawie dnia 23 czerwca 1930 r.

(Ratyfikowana zgodnie z ustawą z dnia 25 lutego 1932 r. - Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 282).

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu dwudziestym trzecim czerwca tysiąc dziewięćset trzydziestego roku podpisana została w Warszawie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Rumunji konwencja handlowa i nawigacyjna z protokółem końcowym, aneksami A, B, C, D, aneksem do art. 16 konwencji, dwiema notami dołączonemi do konwencji i wymienionemi dnia 23 czerwca 1930 r., protokółem z dnia 23 czerwca 1930 r. dotyczącym konwencji weterynaryjnej polsko-rumuńskiej w sprawie przywozu zwierząt oraz surowych produktów zwierzęcych, konwencją weterynaryjną wraz z protokółem końcowym i czterema wzorami świadectw weterynaryjnych o następującem brzmieniu dosłownem:

KONWENCJA HANDLOWA I NAWIGACYJNA

między Polską a Rumunją,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z jednej strony, a Jego Królewska Mość Król Rumunji z drugiej, ożywieni pragnieniem rozwinięcia i większego zacieśnienia więzów gospodarczych, łączących oba kraje oraz uregulowania między niemi stosunków handlowych i nawigacyjnych, postanowili zawrzeć w tym celu konwencję i mianowali jako swych pełnomocników: (pominięto),

KTÓRZY, po zakomunikowaniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1-26.

(uchylone).

Artykuł  27.

Narodowość okrętu będzie stwierdzona według ustawodawstwa Państwa do którego dany okręt należy, zapomocą tytułów i patentów, znajdujących się na statku a wydanych przez właściwe władze.

Poza wypadkiem sprzedaży sądowej, okręty jednej z Wysokich Układających się Stron nie będą mogły ulec nacjonalizacji na terytorjum drugiej Strony, bez deklaracij o zdjęciu bandery, wydanej przez władze kraju, któremu podlegają.

Aż do zawarcia specjalnego układu o odnośnem uznaniu świadectw pomiarowych, okręty każdej z obu Wysokich Układających się Stron nie będą podlegały w portach drugiej, żadnej nowej czynności pomiarowej, a wysokość należnych opłat i taks żeglugowych, mających być uiszczonemi, zostanie ustalona według świadectw pomiarowych, wydanych przez właściwe władze kraju pod którego banderą okręty pozostają.

Artykuł 28.

Traktowanie okrętów krajowych lub okrętów narodu najbardziej uprzywilejowanego nie rozciąga się na:

1)
wykonywanie rybołówstwa na wodach terytorjalnych Wysokich Układających się Stron;
2)
stosowanie specjalnych ustaw dla marynarki handlowej krajowej, o ile chodzi o zachętę dla przemysłu, budownictwa morskiego i do uprawiania żeglugi, zapomocą premij i innych specjalnych ulg;
3)
korzyści udzielone przez Państwo swoim własnym okrętom eksploatowanym pod zarządem własnym lub przy udziale;
4)
przywileje przyznane towarzystwom sportu żeglarskiego;
5)
wykonywanie służby morskiej w portach, na redach, plażach łącznie z pilotażem, holowaniem, ratownictwem i pomocą morską;
6)
emigrację i transport emigrantów, przyczem rozumie się, że odnośnie do tego będzie mógł być zawarty układ między obiema Wysokiemi Układającemi się Stronami.
Artykuł  29.

Postanowienia niniejszej konwencji nie będą w żadnym razie stosowane do kabotażu.

Artykuł 30.

Postanowienia niniejszej konwencji nie naruszają w niczem przepisów obowiązujących w przedmiocie rzek międzynarodowych.

Również nie stosują się one bynajmniej do żeglugi na wodach wewnętrznych.

Artykuł  31-33.

(uchylone).

1 Konwencja:

- zmieniona przez protokół dodatkowy z dnia 9 lutego 1938 r (Dz.U.38.41.336) zmieniający nin. konwencję z dniem 15 czerwca 1938 r.

- uzupełniona przez drugi protokół dodatkowy z dnia 22 lipca 1938 r. (Dz.U.38.64.485) zmieniający nin. konwencję z dniem 15 sierpnia 1938 r., z tym że zgodnie z treścią powołanego protokołu uzupełnienie obowiązuje do dnia 14 października 1938 r.

- zmieniona przez art. 1 protokołu o przeglądzie umów dwustronnych z dnia 30 marca 2005 r. (Dz.U.06.13.86) zmieniającego nin. konwencję z dniem 16 września 2005 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.84.726

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rumunia-Polska. Konwencja handlowa i nawigacyjna. Warszawa.1930.06.23.
Data aktu: 23/06/1930
Data ogłoszenia: 07/10/1932
Data wejścia w życie: 22/09/1932