Upoważnienie niektórych stowarzyszeń do współdziałania z organami państwowemi w ujawnianiu przestępstw przeciwko ochronie zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 27 grudnia 1930 r.
o upoważnieniu niektórych stowarzyszeń do współdziałania z organami państwowemi w ujawnianiu przestępstw przeciwko ochronie zwierząt.

Na podstawie art. 10 i 11 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o chronię zwierząt (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 332) postanawia się co następuje:
§  1.
Stowarzyszenia mające za zadanie ochronę zwierząt, a wymienione w załączniku do niniejszego rozporządzenia, upoważnia się do współdziałania z organami państwowemi w ujawnianiu przestępstw przewidzianych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 332).
§  2.
Współdziałanie przewidziane w § 1 obejmuje:
a)
uczestnictwo w dochodzeniu policyjnem, a mianowicie obecność przy czynnościach dochodzenia, zadawanie pytań osobom badanym za zgodą prowadzącego dochodzenie, stawianie wniosków, które prowadzący dochodzenie uwzględnia w miarę możności;
b)
samodzielne prowadzenie dochodzeń w zastępstwie policji w wypadkach gdy policja jeszcze dochodzenia nie rozpoczęła albo rozpoczęte przekazała stowarzyszeniu.
§  3.
Stowarzyszenia wymienione w załączniku wykonywują czynności przewidziane w § 2 za pośrednictwem delegatów powołanych z pośród członków stowarzyszenia przez jego zarząd; czynności jednak przewidziane w pkt, b) § 2 moją pełnić tylko ci delegaci, którzy otrzymają na wniosek zarządu stowarzyszenia osobne do tego upoważnienie od powiatowej władzy administracji ogólnej; upoważnienie to uprawnia do spełniania odnośnych czynności na obszarze całego Państwa. Upoważnienie to może być odwołane.
§  4.
Delegaci stowarzyszeń wymienionych w załączniku przeprowadzają dochodzenie (§ 2 pkt. b) stosownie do art. 243 kodeksu postępowania karnego. Nie przysługują im żadne inne uprawnienia policji państwowej w zakresie dochodzenia. Jeśli zachodzi potrzeba dokonania czynności przekraczającej uprawnienia delegata, jest on obowiązany zwrócić się do policji, która spełnia odnośną czynność, jeśli żądanie jest uzasadnione.
§  5.
Delegat jest obowiązany zawiadomić policję o rozpoczęciu przez siebie dochodzenia w ciągu 48 godzin, a po ukończeniu dochodzenia, o jego wyniku, również w ciągu 48 godzin. Zawiadomienie może być ustne lub pisemne.
§  6.
Policja państwowa może każdej chwili objąć dochodzenie prowadzone przez delegata, któremu wówczas przysługują tylko uprawnienia przewidziane w § 2 pkt. a).
§  7.
Stowarzyszenia upoważnione do współdziałania w ujawnianiu przestępstw (§ 1) obowiązane są do udzielania swym delegatom legitymacyj według załączonych wzorów; legitymacje te uzyskują ważność po poświadczeniu przez powiatową władzę administracji ogólnej.

Delegat jest obowiązany, w czasie pełnienia swych czynności, mieć ze sobą wyżej określoną legitymację i okazywać ją na żądanie organom bezpieczeństwa i osobom zainteresowanym.

§  8.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje po upływie tygodnia od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ

towarzystw mających na celu ochronę zwierząt, upoważnionych do współdziałania z organami państwowemi w ujawnianiu przestępstw przewidzianych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 332).

1. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Warszawie,

2. Polska Liga Przyjaciół Zwierząt w Warszawie,

3. Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami,

4. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Województwa w Poznaniu,

5. Krakowskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt i Przyrody,

6. Związek Opieki nad Zwierzętami w Krakowie,

7. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami we Lwowie,

8. Wojewódzkie Towarzystwo Ochrony Zwierząt w Stanisławowie,

9. Wileńskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami,

10. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Częstochowie.

UWAGA: Upoważnienie do współdziałania z organami państwowemi w ujawnianiu przestępstw rozciąga się na prowincjonalne koła towarzystw powyżej wymienionych.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.3.17

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Upoważnienie niektórych stowarzyszeń do współdziałania z organami państwowemi w ujawnianiu przestępstw przeciwko ochronie zwierząt.
Data aktu: 27/12/1930
Data ogłoszenia: 15/01/1931
Data wejścia w życie: 23/01/1931