Zakres czynności instruktorów korporacyj przemysłowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 października 1928 r.
o zakresie czynności instruktorów korporacyj przemysłowych.

Na podstawie art. 134 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 468) oraz art. 125 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86) zarządza się co następuje:
§  1.
Instruktorowie korporacyj przemysłowych ustanowieni przy władzach przemysłowych wojewódzkich wchodzą w skład wydziałów, względnie oddziałów przemysłowych w Urzędach Wojewódzkich.

Instruktor korporacyj przemysłowych na m. st. Warszawę urzęduje przy Komisariacie Rządu m. st. Warszawy.

§  2.
Instruktorów korporacyj przemysłowych mianuje Minister Przemysłu i Handlu na wniosek Wojewody, o ile zaś chodzi o instruktora korporacyj przemysłowych na m. st. Warszawę, na wniosek Komisarza Rządu, przy zastosowaniu przepisów o państwowej służbie cywilnej.
§  3.
Wydatki osobowe i koszty podróży instruktorów korporacyj przemysłowych są preliminowane i asygnowane z budżetu Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
§  4.
Działalność instruktorów korporacyj przemysłowych rozciąga się na korporacje i związki korporacyj, cechy i związki cechów, izby rzemieślnicze oraz inne organizacje zawodowe dla rzemiosła i drobnego przemysłu, jak również instytucje i zakłady prowadzone przez korporacje i cechy lub ich związki.
§  5.
Instruktorowie korporacyj przemysłowych powołani są do podniesienia poziomu społecznego, ekonomicznego i kulturalnego stanu rzemieślniczego oraz do pobudzenia organizacji i pracy w korporacjach i cechach, ich związkach i izbach rzemieślniczych.
§  6.
W szczególności instruktorowie korporacyj przemysłowych są powołani do:
1)
prowadzenia ewidencji korporacyj, cechów, zakładów i t. d.,
2)
czuwania nad sprawami młodzieży, pozostającej pod pieczą organizacyj wymienionych w § 5 oraz zaznajamiania się ze sprawami wynikłemi ze sporów na tle nauczania rzemiosła,
3)
udzielania rad i informacyj, ułatwiania wszelkich zabiegów, związanych z organizowaniem i urządzaniem szkół, kursów i t. p., mających na celu wykształcenie i dokształcenie zawodowe,
4)
pomagania i ułatwiania przy opracowywaniu statutów i organizowaniu wszelkiego rodzaju kas i funduszów zapomogowych, składów surowców, półfabrykatów i wystaw, wzorów, wspólnych magazynów sprzedaży i t. p.,
5)
udzielania rad i informacyj przy likwidacji majątku korporacyj na wypadek rozwiązania oraz piecza nad zabezpieczeniem zakładów wychowawczych, należących do tych korporacyj,
6)
udzielania informacyj, porad i zachęty przy organizowaniu korporacyj, cechów, ich związków oraz przy organizowaniu życia społecznego, towarzyskiego i kulturalnego,
7)
zachęcania do prowadzenia przez korporacje wykazów wolnych miejsc pracy w zakładach zrzeszonych,
8)
interwenjowania osobistego w celu łagodzenia sporów, wynikłych pomiędzy uczestnikami korporacyj, cechu lub związki, inicjowania i rozstrzygania sporów przez sądy polubowne,
9)
przedkładania sprawozdań miesięcznych Ministerstwa Przemysłu i Handlu na podstawie własnych spostrzeżeń oraz materjałów, otrzymanych od władz, korporacyj, cechów, związków i zakładów,
10)
udzielania rad i informacyj przy powoływaniu sądów polubownych w sprawach pomiędzy członkami cechów i czeladnikami,
11)
brania udziału w obradach izb rzemieślniczych, udzielania im informacyj i wyjaśnień, jak również okazywania pomocy przy organizacji komisyj egzaminacyjnych i t. p.
§  7.
Oprócz spraw wchodzących w zakres czynności instruktorów korporacyj przemysłowych na zasadzie rozporządzenia o prawie przemysłowem załatwiają instruktorowie nadto wszystkie sprawy, dotyczące drobnego przemysłu i rzemiosła, przekazane im na mocy przepisów szczególnych.
§  8.
Dla wykonania zadań określonych w §§ 6 i 7 instruktorowie mają prawo żądania od organizacyj wymienionych w § 5 udzielania informacyj i danych, tyczących się ich działalności, wglądu do wszelkich aktów, w szczególności do ksiąg protokółów i buchalteryjnych, uczestniczenia w zebraniach tych organizacyj oraz ich organów, jak również prawo wizytacji zakładów prowadzonych przez te organizacje.
§  9.
W razie, gdyby instruktorowie korporacyj przemysłowych przy spełnianiu swych zadań spostrzegli braki w działalności tych korporacyj, cechów, ich związków i izb rzemieślniczych, jak i prowadzonych przez nie instytucyj, przedsiębiorstw i zakładów, winni wykazać zauważone nieprawidłowości i pouczyć o konieczności ich usunięcia. Jeżeli usiłowania te okażą się bezskuteczne, doniosą właściwej władzy nadzorczej dla wydania odpowiednich zarządzeń.
§  10.
Właściwe władze winny przed wydaniem zarządzeń odnośnie organizacyj, wymienionych w § 5, zasięgać opinji instruktorów korporacyj przemysłowych w sprawach, które mogą dotyczyć działalności instruktorów.
§  11.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024