Przyznawanie koncesjonowanym sprzedawcom wyrobów tytoniowych kredytu na pobór tych wyrobów oraz częściowa zmiana rozporządzenia z dnia 20 czerwca 1927 r. o organizacji i zakresie działania izb skarbowych i podległych izbom urzędów skarbowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 29 września 1928 r.
o przyznawaniu koncesjonowanym sprzedawcom wyrobów tytoniowych kredytu na pobór tych wyrobów oraz o częściowej zmianie rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1927 r. o organizacji i zakresie działania izb skarbowych i podległych izbom urzędów skarbowych.

Na podstawie art. 13 i 62 ustawy o monopolu tytoniowym z dnia 1 czerwca 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 47, poz. 409) oraz art. 12, 13 i 15 ustawy z dnia 31 lipca 1919 r. o tymczasowej organizacji władz i urzędów skarbowych (Dz. U. R. P. Nr. 65, poz. 391) zarządzam co następuje:
§  1.
Izby skarbowe oraz wydział skarbowy Śląskiego urzędu wojewódzkiego mogą udzielać na prośbą koncesjonowanym sprzedawcom wyrobów tytoniowych, przydzielonym z poborem bezpośrednio do państwowych magazynów lub do państwowych fabryk wyrobów tytoniowych, bezprocentowego kredytu na pobór tychże wyrobów wedle zasad poniżej ustalonych.
§  2.
1)
Kredyt (§ 1) musi być zabezpieczony już to:
a)
ewikcją hipoteczną, już to
b)
pożyczkami państwowemi lub innemi papierami wartościowemi, posiadającemi pupilarną pewność według norm ogólnie obowiązujących, albo
c)
gwarancjami instytucyj bankowych lub osób finansowo silnych.
2)
Na przyjęcie innego rodzaju zabezpieczenia może zezwolić Minister Skarbu na wniosek Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego.
3)
Do orzekania, czy można przyjąć zabezpieczenie ofiarowane w papierach wartościowych lub gwarancjach, o których mowa w ustępie 1 lit. c) powołane jest Ministerstwo Skarbu, - o możliwości zaś przyjęcia zabezpieczenia hipotecznego orzekają władze, wyszczególnione w § 1.
4)
W wypadkach wątpliwości prawnych, nasuwających się przy zabezpieczeniach hipotecznych, sprawę wyjaśnia Prokuratorja Generalna Rzeczypospolitej Polskiej, względnie jej oddział terytorjalnie właściwy.
§  3.
Koncesjonariusz, któremu przyznano kredyt, korzysta zeń w ten sposób, że pobrawszy wyroby tytoniowe do pełnej wysokości kredytu - może w miarę całkowitego lub częściowego jego spłacenia-pobierać towar dalej na kredyt, najwyżej jednak za kwotę, jaką wpłacił na całkowite lub częściowe umorzenie kredytu.
§  4.
Co do swej wysokości kredyt ograniczony jest:
a)
wartością przyjętego zabezpieczenia (§ 2),
b)
normą, ustalaną dla maksymalnej wysokości kredytu w zależności od obrotów przedsiębiorstwa.
§  5.
1)
Jako normę, o której mowa w poprzednim paragrafie (lit. b) ustala się wartość połowy przeciętnego miesięcznego poboru wyrobów tytoniowych przedsiębiorstwa, korzystającego z kredytu.
2)
Wartość poboru ustala się według ceny fakturowej, t. j. z potrąconym rabatem.
§  6.
1)
Kredyt może być każdego czasu bez podania powodów odwołany przez władze wymienione w § 1 lub przez Dyrekcję Polskiego Monopolu Tytoniowego.
2)
Przy odwołaniu kredytu władza wyznaczy kredytarjuszowi odpowiedni, niedłuższy niż trzytygodniowy termin do spłacenia sum pokredytowanych, a w razie niedotrzymania tego terminu przystąpi bezzwłocznie do przymusowego ściągnięcia zaległości kredytowej przez realizację zabezpieczenia.
3)
Od niespłaconych w tym terminie kredytów będą pobierane odsetki zwłoki w wysokości 2% w stosunku miesięcznym, przyczem. każdy rozpoczęty miesiąc liczy się jako pełny.
§  7. 1
Formę i sposób udzielania kredytu po myśli niniejszego rozporządzenia unormuje Dyrekcja Polskiego Monopolu Tytoniowego.

Aż do czasu przyznania koncesjonariuszowi nowego kredytu na zasadach niniejszego rozporządzenia korzystać on może z kredytu na dawnych warunkach, o ile zabezpieczenie na to pozwala, nie dłużej jednak niż do dnia 31 marca 1929 r.

§  8.
Postanowienia §§ 42 i 66 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 20 czerwca 1927 r. o organizacji i zakresie działania izb skarbowych i podległych izbom urzędów skarbowych (Dz. U. R. P. Nr. 66, poz. 588) ulegają następującym zmianom:
1)
punkt 10 § 42 tego rozporządzenia otrzymuje brzmienie:

"10) przyznawanie w ramach obowiązujących przepisów kredytów wszelkich podatków pośrednich i należności monopolowych ponad 5.000 zł., niezależnie zaś od sumy - kredytów koncesjonowanym sprzedawcom wyrobów tytoniowych i prowadzenie ewidencji udzielonych kredytów przy ścisłem przestrzeganiu zasad należytego zabezpieczenia Skarbu Państwa."

2)
punkt 11 § 66 tegoż rozporządzenia otrzymuje brzmienie:

"11) przyznawanie za przepisanem zabezpieczeniem w ramach obowiązujących przepisów kredytów podatków pośrednich i należności monopolowych do wysokości 5.000 zł, z wyjątkiem kredytów koncesjonowanym sprzedawcom wyrobów tytoniowych na pobór tychże wyrobów, przyznawanie których to kredytów należy do kompetencji władz skarbowych drugiej instancji".

§  9.
Rozporządzenie niniejsze w chodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie tracą moc obowiązującą rozporządzenia: z dnia 22 listopada 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 124, poz. 1006), z dnia 21 lutego 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 20, poz. 219) i z dnia 2 lipca 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 569) - z zastrzeżeniami wynikającemi z § 7 niniejszego rozporządzenia.
1 § 7 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1928 r. (Dz.U.29.10.81) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1929 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.90.790

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przyznawanie koncesjonowanym sprzedawcom wyrobów tytoniowych kredytu na pobór tych wyrobów oraz częściowa zmiana rozporządzenia z dnia 20 czerwca 1927 r. o organizacji i zakresie działania izb skarbowych i podległych izbom urzędów skarbowych.
Data aktu: 29/09/1928
Data ogłoszenia: 26/10/1928
Data wejścia w życie: 26/10/1928