Austria-Polska. Układ w przedmiocie wykonania art. 266, ustęp ostatni i art. 273 Traktatu Saint Germain. Wiedeń.1928.02.24.

Układ
w przedmiocie wykonania art. 266, ustęp ostatni i art. 273 Traktatu Saint - Germain

Przekład.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Związkowy Republiki Austrjackiej, dążąc do uregulowania zagadnień odnoszących się do artykułów 266, ustęp ostatni i art. 273 Traktatu Saint - Germain i zamierzając zawrzeć w tym celu układ, bez ujmy dla stanowisk prawnych, jakie w tym przedmiocie zajmują, ustanowiły jako swych pełnomocników:

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej:

p. D-ra Zbigniewa Smolkę, Sędziego Najwyższego Trybunału Administracyjnego i Kierownika Oddziału Likwidacyjnego Poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej,

Rząd Związkowy Republiki Austrjackiej:

p. D-ra Wiktora Kienböcka, Ministra Związkowego Finansów,

którzy należycie upoważnieni, zgodzili się na poniższe postanowienia:

Artykuł  I.

Celem ostatecznego i zupełnego zaspokojenia w drodze ryczałtu wszelkich roszczeń Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, które mogłyby być oparte na postanowieniach art. 266, ustęp ostatni i art. 273 Traktatu Saint - Germain, zapłaci Rząd Związkowy Republiki Austrjackiej Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej do rąk Banku Polskiego w Warszawie na rachunek Ministerstwa Skarbu w Warszawie w terminie dwumiesięcznym od daty wejścia w życie niniejszej umowy sumę 325.000 (trzystu dwudziestu pięciu tysięcy) szylingów austrjackich. Należność ta nie będzie mogła w żadnym razie być skompensowaną z jakiemikolwiek pretensjami, które Rząd Związkowy Republiki Austrjackiej mógłby rościć do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  II.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, że wszelkie roszczenia jego do Republiki Austrjackiej odnośnie wykonania, art. 266 ustęp ostatni i art. 273 Traktatu Saint - Germain bez rozróżnienia natury, składu i położenia zapisów, darowizn, stypendjów, fundacyj, związków i osób prawnych prawa publicznego, objętych przepisami wyżej wyszczególnionych artykułów, zostały całkowicie i ostatecznie zaspokojone.

Artykuł  III.

Co się tyczy centralnej organizacji dawnego Stowarzyszenia Austrjackiego Czerwonego Krzyża, stwierdzają oba Rządy zgodnie co następuje:

a)
majątek - powyższej organizacji centralnej, znajdujący się na terytorjum każdego z państw, przypada, bez jakiejkolwiek kompensaty organizacji Czerwonego Krzyża odnośnego rządu,
b)
ani organizacja polska Czerwonego Krzyża ani Rzeczpospolita Polska nie ponoszą żadnej odpowiedzialności z tytułu zobowiązań organizacji centralnej dawnego Stowarzyszenia Austrjackiego Czerwonego Krzyża (w tem dwóch pożyczek loteryjnych z r. 1882 i 1916 r.).

Przez powyższe postanowienia są ostatecznie między obu Rządami wszelkie zagadnienia odnośnie organizacji centralnej dawnego Stowarzyszenia Austrjackiego Czerwonego Krzyża.

Artykuł  IV.

Co się tyczy Stowarzyszenia Złotego Krzyża pozostawionym będzie Austriackiemu Stowarzyszeniu Złotego Krzyża i Polskiemu Stowarzyszeniu Złotego Krzyża, ze względu na charakter humanitarny tych instytucyj, porozumieć się bezpośrednio między sobą co do wzajemnego korzystania z miejsc w ich domach uzdrowiskowych przez członków drugiego Stowarzyszenia.

Artykuł  V.

Umowa niniejsza nie ma zastosowania do fundacyj o charakterze ściśle kościelnym (wyznaniowym).

Artykuł  VI.

Co się tyczy funduszów zwanych: "Wohnungsfürsorgefonds" i "Kaiser Franz Joseph Regierungsjubiläumsfonds 1908" stwierdzają oba rządy co następuje:

Rząd Związkowy Republiki Austrjackiej oświadcza, że fundusze powyższe, będące funduszami administracyjnemi państwa, stanowią część majątku państwowego.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, że domaga się, by wierzytelności obu tych funduszów do dłużników zamieszkałych na terytorjum Rzeczypospolitej Polskiej uważane były jako przekazane Rzeczypospolitej Polskiej nawet na wypadek, gdyby Komisja Odszkodowań nie uwzględniła tych wierzytelności w oszacowaniu mienia państwowego w wykonaniu postanowień art. 208 Traktatu Saint -Germain.

Rząd Związkowy Republiki Austrjackiej wyraża na to żądanie swoją zgodę.

Artykuł  VII.

Co się tyczy funduszów religijnych uznają oba Rządy zgodnie, że fundusze powyższe winny być uważane jako fundusze o samodzielnej osobowości prawnej, które jako zorganizowane według oddzielnych królestw i krajów reprezentowanych w dawnej Radzie Państwa, były ściśle oddzielone od majątku państwowego. Zgodnie z powyższem Rządy układające się zrzekają się wszelkich wzajemnych pretensyj odnośnie wymienionych funduszów.

Artykuł  VIII.

Układ niniejszy nie narusza w niczem wszelkich umów szczególnych, odnoszących się do instytucyj objętych art. 266, ustęp ostatni i art. 273 Traktatu Saint - Germain, które przed podpisaniem niniejszej umowy mogły być zawarte między obu Rządami.

Artykuł  IX.

Niniejszy układ wchodzi w życie w dniu podpisania.

Na dowód czego wyżej wymienieni pełnomocnicy podpisali niniejszy Układ.

Sporządzono w Wiedniu, dnia 24 lutego tysiąc dziewięćset dwudziestego ósmego roku w dwóch egzemplarzach, z których po jednym otrzymał każdy z układających się Rządów.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.72.645

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Austria-Polska. Układ w przedmiocie wykonania art. 266, ustęp ostatni i art. 273 Traktatu Saint Germain. Wiedeń.1928.02.24.
Data aktu: 24/02/1928
Data ogłoszenia: 24/07/1928
Data wejścia w życie: 08/06/1928