Statut Rady do spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 8 czerwca 1928 r.
w sprawie statutu Rady do spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku.

Na podstawie art. 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 343) zarządzam co następuje:
§  1.
Zadaniem Rady do spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku jest:
1.
Rozważanie i opinjowanie na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych spraw, dotyczących wyrobu i wprowadzania w obieg artykułów żywności i przedmiotów użytku, objętych rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 343) oraz dozoru nad niemi.
2.
Przedstawianie z własnej inicjatywy projektów, zmierzających do udoskonalenia dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku.

W szczególności Rada powołana jest do wydawania opinij o:

a)
projektach rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawach, przewidzianych w art. 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 343);
b)
projektach rozporządzeń i instrukcyj, dotyczących sposobu wykonywania dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku przez powołane do tego władze i organa, oraz postępowania z zakwestjonowanemi artykułami żywności i przedmiotami użytku, sposobem ich skażania (denaturowania) i t. p.;
c)
projektach regulaminów i instrukcyj dla Państwowych Zakładów badania żywności i przedmiotów użytku;
d)
projektach przepisów- o zakresie działania oraz urządzeniu komunalnych pracowni badania żywności i przedmiotów użytku, oraz o kwalifikacjach ich personelu fachowego;
e)
projektach przepisów, dotyczących zakresu i sposobu dokształcania kandydatów na fachowych funkcjonarjuszów w Państwowych Zakładach badania żywności i przedmiotów użytku i komunalnych pracowniach;
f)
projektach przepisów, dotyczących wyszkolenia personelu fachowego, powołanego do sprawowania dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku;
g)
stonowaniu specjalnych metod badania w Państwowych Zakładach badania żywności i przedmiotów użytku oraz w komunalnych pracowniach;
h)
przepisach w sprawie opłat za badania, dokonywane w Państwowych Zakładach badania żywności i przedmiotów użytku;
i)
przepisach, regulujących dozór nad artykułami żywności i przedmiotami użytku na granicach Państwa;
j)
przepisach, ustalających warunki do wydawania koncesyj na prywatne pracownie badania żywności i środków kosmetycznych;
k)
wszelkich innych sprawach, dotyczących żywienia ludności i badania artykułów żywności z punktu widzenia higjeny.
§  2.
Rada do spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku składa się z przewodniczącego, jego zastępcy i następujących członków:
1)
Czterech urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w tej liczbie: zastępca dyrektora departamentu, naczelnik wydziału właściwego dla spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku, urzędnik właściwy do załatwiania spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku, urzędnik z wykształceniem prawniczem;
2)
Delegatów Ministerstw: Przemysłu i Handlu, Rolnictwa i Skarbu, wyznaczonych przez właściwych Ministrów po jednym z każdego Ministerstwa;
3)
Sześciu znawców, powołanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych z pośród przedstawicieli nauki, w tej liczbie: dwóch specjalistów w zakresie chemji i znawstwa artykułów żywności, jednego specjalisty w zakresie technologji przemysłu rolnego, dwóch znawców spraw higjeny żywienia oraz jednego lekarza weterynarji;
4)
Dwóch członków, powołanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, w tej liczbie: jednego przedstawiciela przemysłu artykułów żywności i przedmiotów użytku, oraz jednego przedstawiciela handlu artykułów żywności i przedmiotów użytku;
5)
Dyrektorów wszystkich Państwowych Zakładów badania żywności i przedmiotów użytku.
§  3.
Przewodniczącym Rady jest Minister Spraw Wewnętrznych. Zastępcą przewodniczącego jest Dyrektor Departamentu Służby Zdrowia.

W razie nieobecności przewodniczącego i zastępcy przewodniczy na zebraniu Rady jeden z jej członków, wyznaczony przez przewodniczącego lub jego zastępcę.

Sekretarzem Rady jest urzędnik właściwy do załatwiania spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku.

§  4.
Członkowie Rady są mianowani na trzy lata; po upływie tego okresu mogą być mianowani ponownie.

W razie ustąpienia członka w okresie kadencji, na miejsce jego zostaje mianowany nowy na czas do końca kadencji.

§  5.
Oprócz przedstawicieli Ministerstw, wymienionych w § 2 pod 5 - 7, w obradach Rady mogą brać udział, z prawem głosowania, przedstawiciele innych Ministerstw na zaproszenie Ministra Spraw Wewnętrznych, o ile pod obrady przychodzą sprawy, dotyczące tych Ministerstw.

W razie potrzeby przewodniczący Rady, względnie jego zastępca, może, aa wniosek Rady, zaprosić na posiedzenie Rady rzeczoznawców, jako członków nadzwyczajnych z głosem doradczyni.

§  6.
Rada zbiera się na zaproszenie przewodniczącego lub jego zastępcy w miarę, jak wymagać tego będą sprawy, wkraczające w zakres jej działania.
§  7.
Rada wyłoni sekcje dla spraw specjalnych, którym to sekcjom może przekazać wydawanie uchwał w zastępstwie Rady.

Minister Spraw Wewnętrznych wyznacza przewodniczących poszczególnych sekcyj z pośród członków Rady; członków sekcji wyznacza Rada.

Przewodniczący sekcji ustala terminy zebrań sekcji.

Sekretarzem sekcji jest sekretarz Rady.

§  8.
Za zgodą Ministra Spraw Wewnętrznych W skład poszczególnych sekcyj, poza członkami Rady, mogą wejść, z prawem głosowania, osoby, kooptowane przez Radę do spraw dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku. Kooptowanie stosowane będzie zwłaszcza dla uzupełnienia składu sekcyj przez właściwych znawców.
§  9.
Rada opracowuje swój regulamin wewnętrzny, który uzyskuje moc obowiązującą po zatwierdzeniu go przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  10.
Członkowie Rady i jej sekcyj pełnią swe obowiązki honorowo.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024