Król.SChiS-Polska. Pakt Przyjaźni i Serdecznej Współpracy.

PAKT PRZYJAŹNI I SERDECZNEJ WSPÓŁPRACY
między Polską a Królestwem Serbów, Chorwatów i Słoweńców, podpisany w Genewie dnia 18 września 1926 roku.

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1927 r. - Dz. U. R. P. Nr. 63, poz. 550).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia osiemnastego września tysiąc dziewięćset dwudziestego szóstego roku podpisany został w Genewie pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców Pakt Przyjaźni i Serdecznej Współpracy o następującem brzmieniu dosłownem:

PAKT PRZYJAŹNI I SERDECZNEJ WSPÓŁPRACY

między Polską a Królestwem Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

I

J. K. M. KRÓL SERBÓW, CHORWATÓW i SŁOWEŃCÓW,

powziąwszy niezachwiane postanowienie zachowania pokoju, którego utrzymanie jest niezbędne dla stałości politycznej i podźwignięcia gospodarczego Europy,

porozumieli się, aby zawrzeć Traktat Przyjaźni, będący skutkiem, naturalnym stosunków przyjaznych, istniejących między obu Krajami.

W tym celu mianowali oni swymi Pełnomocnikami, mianowicie:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

Pana Augusta Zaleskiego, Ministra Spraw Zagranicznych,

J. K. M. Król Serbów, Chorwatów i Słoweńców:

Pana Momtchilo Nintchitch, Doktora Praw, Ministra Spraw Zagranicznych;

KTÓRZY, po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie wystawione, zgodzili się na następujące postanowienia.

Artykuł  pierwszy.

Potwierdza się uroczyście trwanie szczerej przyjaźni i stałego, dobrego porozumienia, które już szczęśliwie istnieje między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

Artykuł  2.

W celu uzgodnienia ich wysiłków pokojowych, oba Rządy zobowiązują się porozumiewać się w sprawach polityki zagranicznej, które, według ich zgodnej opinji, obchodzą obie Umawiające się Strony.

Artykuł  3.

Co się tyczy innych spraw polityki zagranicznej, obie Umawiające się Strony zobowiązują się, w razie trudności międzynarodowych, przystąpić do natychmiastowej wymiany poglądów w duchu jak najbardziej życzliwym.

Artykuł  4.

Wysokie Umawiające się Strony zobowiązują się zawrzeć możliwie jaknajprędzej konwencję arbitrażową na wypadek powstania między Niemi w przyszłości kwestyj spornych, których nie można było rozstrzygnąć przez układ przyjacielski i w drodze dyplomatycznej.

Artykuł  5.

Układ niniejszy będzie trwał trzy lata, licząc od dnia podpisania go; wszelako każda z Umawiających się Stron będzie miała możność wymówić go po upływie dwóch lat, uprzedzając o tem drugą Stronę na sześć miesięcy naprzód.

Artykuł  6.

Układ niniejszy będzie podany do wiadomości Lidze Narodów zgodnie z art. 18 Paktu.

Artykuł  7.

Układ niniejszy będzie ratyfikowany i dokumenty ratyfikacyjne będą wymienione w Belgradzie możliwie jaknajprędzej.

NA DOWÓD CZEGO odnośni Pełnomocnicy podpisali niniejszy Traktat i wycisnęli na nim swe pieczęcie.

Sporządzono w Genewie, dnia 18 września 1926 r. w dwóch egzemplarzach.

(-) August Zaleski

L. S.

(-) M. Nintchitch

L. S.

Zaznajomiwszy się z powyższym Paktem, uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej,

W Warszawie, dnia 6 września 1927 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024