Należności za podróże służbowe, delegacje i przeniesienia funkcjonarjuszów niższych dyrekcyj lasów państwowych i nadleśnictw, zaliczonych do grup uposażenia: XVII, XVIII i XIX.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 19 marca 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o należnościach za podróże służbowe we, delegacje i przeniesienia funkcjonariuszów niższych dyrekcyj lat ów państwowych i nadleśnictw, zaliczonych do grup uposażenia; XVII, XVIII i XIX.

Na zasadzie § 31 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 grudnia 1924 r. o organizacji administracji lasów państwowych (Dz. U. R. P. Nr. 119, poz. 1079) zarządza się co następuje:
§  1.
Funkcjonariuszom niższym dyrekcyj lasów państwowych i nadleśnictw, zaliczonym do grup uposażenia XVII i XVIII i XIX, należą się;
I.
W razie podróży służbowej do miejscowości położonej poza zwykłem ich miejscem służbowem:

1. diety oraz

2. zwrot kosztów przejazdu,

II.
W razie delegacji do miejscowości położonej poza zwykłem ich miejscem służbowem:

1. diety za czas podróży i za czas pozostawania w delegacji oraz

2. zwrot kosztów przejazdu.

III.
W razie przeniesienia na inne miejsce służbowe:

1. diety dla przeniesionego za czas przejazdu do nowego miejsca służbowego i za pierwszą dobę pobytu w temże miejscu oraz dla jego żony i dzieci za taki sam czas, a mianowicie: dla żony - w wysokości 75%, dla dzieci - w wysokości 50% diet, należnych przeniesionemu, o ile na te osoby pobiera dodatek ekonomiczny na zasadzie § 33 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 grudnia 1924 r. o organizacji administracji lasów państwowych (Dz. U. R. P. Nr. 119, poz. 1079);

2. zwrot kosztów przejazdu dla przeniesionego oraz jego żony i dzieci, o ile na te osoby pobiera dodatek ekonomiczny, ponadto zwrot kosztów podróży dla jednej osoby z jego służby;

3. zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego,

§  2.
Podróży służbowej w rozumieniu rozporządzenia niniejszego nie stanowią:

1. obchody obszaru, powierzonego pieczy funkcjonariusza, oraz obchody, dokonywane w myśl instrukcyj służbowych;

2. podróże celem stawiennictwa w sprawach służbowych w nadleśnictwach lub leśnictwie, o ile droga odbyła tam i zpowrotem nie przenosi 16 km.;

3. podróże w wypadku wezwania do udzielenia pomocy w administracji lub w ochronie lasu w obrębie nadleśnictwa, o ile powrót do miejsca zamieszkania jest możliwy w tym samym dniu.

§  3.
Diety dla funkcjonarjuszów, wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia, wynoszą 4 zł. 30 gr.

Przy podróży służbowej, delegacji i przeniesieniu do stolicy oraz na obszar województwa śląskiego zwiększa się diety o 20%. Postanowienie to nie ma zastosowania do podróży służbowych, delegacyj i przeniesień, odbywanych na obszarze województwa śląskiego przez osoby, mające zwykłe miejsce służbowe na tym obszarze.

W razie awansu w czasie podróży służbowych, delegacyj lub przeniesień należą się wyższe diety od dnia, od którego przysługuje prawo do wyższego uposażenia.

§  4.
W wypadku delegacji wypłaca się diety w wysokości, ustalonej w § 3 rozporządzenia niniejszego, przez pierwsze 2 tygodnie, licząc od dnia następującego po dniu przybycia na miejsce delegacji; przez następne 6 tygodni diety zmniejszone, - dla żonatych i wdowców z dziećmi (t. j. pobierających dodatek ekonomiczny) o 20%, dla samotnych (t. j. dla niepobierających tego dodatku) o 40%, po upływie zaś tego czasu - diety zmniejszone - dla żonatych i wdowców z dziećmi o 30%, dla samotnych o 50%.

Delegacja może trwać zasadniczo pół roku. Przedłużenie delegacji ponad pół roku może nastąpić jedynie w wyjątkowych wypadkach za zgodą Ministra Rolnictwa, przyczem przedłużenie delegacji na dłużej niż pół roku wymaga zgody Ministra Skarbu.

§  5.
Jednostką obliczenia diet jest 24-godzinny okres czasu, liczony od chwili wyjazdu ze zwykłego miejsca służbowego do chwili powrotu do tego miejsca, przyczem:
a)
jeżeli pobyt poza zwykłem miejscem służbowem trwa dłużej niż 24 godziny, należy się za końcowy okres czasu, o ile on wynosi więcej, niż 12 godzin, cała dieta, o ile zaś wynosi więcej niż 6 godzin - połowa diety;
b)
jeżeli pobyt poza zwykłem miejscem służbowem trwa krócej, niż 24 godziny, należy się połowa diety, o ile pobyt ten trwa dłużej niż 6 godzin; cała zaś dieta tylko w tym wypadku, gdy pobyt poza zwykłem miejscem służbowem, trwający dłużej niż 6 godzin, przypada na porę nocną, między 21 a 6 godziną.

Jeżeli przejazd odbywa się koleją lub statkiem, początek jazdy należy liczyć od chwili odejścia pociągu lub statku, ustalonej w oficjalnym rozkładzie jazdy. Jeżeli przejazd odbywa się innym środkiem komunikacyjnym, początek tej podróży należy liczyć od chwili wyruszenia z miejsca, o ile nie można w danym wypadku zastosować analogicznie przepisu, zawartego w zdaniu poprzedniem. Jeżeli natomiast podróż rozpoczyna się końmi, samochodem lub innym środkiem komunikacyjnym albo też pieszo, dalsza zaś część podróży odbywa się koleją lub statkiem, początek tej podróży należy liczyć od chwili wyruszenia z miejsca, o ile między obu częściami podróży niema nieuzasadnionej przerwy.

§  6.
Diety należą się również za; niedziele i święta, przypadające w czasie trwania podróży lub delegacji albo przeniesienia.
§  7.
Diety należą się również w wypadku zachorowania w czasie podróży służbowej lub delegacji przez cały czas spowodowanego przez chorobę pobytu w danej miejscowości, o ile choroba zostanie stwierdzona świadectwem lekarskiem, a funkcjonarjusz nie jest umieszczony na koszt Skarbu Państwa w szpitalu.
§  8.
Pozostającemu w delegacji nie przysługuje prawo do diet za czas urlopu.

O ile jednak korzystający w czasie delegacji z urlopu wypoczynkowego lub zdrowotnego wyjeżdża na czas tego urlopu do miejscowości zwykłego miejsca służbowego, należy mu przyznać zwrot kosztów jazdy tam i zpowrotem, jak przy podróżach służbowych.

§  9.
Zwrot kosztów przejazdu obejmuje ceny biletów jazdy koleją lub statkiem, koszty przewozu koleją lub statkiem bagażu podróżnego lub w razie odbywania podróży nie koleją lub statkiem ryczałt wymieniony w § 12 niniejszego rozporządzenia.
§  10.
Funkcjonariuszom, wymienionym w § 1 niniejszego rozporządzenia, zwraca się ceny biletu III kl. pociągu lub statku.

Jeżeli na statku znajdują się dwie klasy (I i II), zwraca się cenę biletu II klasy.

W takiej samej wysokości zwraca się koszty jazdy członków rodziny i służby funkcjonarjusza,

Z reguły zwraca się koszt przejazdu pociągami osobowemi. Zwrot kosztów przejazdu pociągiem pośpiesznym ma miejsce tylko wtedy, jeżeli podróż służbowa ma charakter nagły/ albo jeżeli przez użycie pociągu pośpiesznego zaoszczędzono diety. Potrzebę użycia pociągu pośpiesznego winna władza, zarządzająca podróż służbową, potwierdzić na rachunku kosztów podróży.

Jeżeli zaszła potrzeba przejazdu pociągiem pośpiesznym, w którym niema III klasy, otrzymuje funkcjonarjusz zwrot ceny biletu klasy II.

Osoby, mające prawo od ulg w przejazdach państwowemi lub zarządzanemi przez Państwo środkami komunikacyjnemi, otrzymują przy likwidacji kosztów podróży zwrot ceny ulgowej

§  11.
Zwraca się udowodnione koszty przewozu koleją lub statkiem osobistego bagażu podróżnego o wadze:
a)
do 50 kg. przy podróżach służbowych, trwających co najmniej 6 dni;
b)
do 100 kg. przy podróżach służbowych, trwających dłużej niż 30 dni, oraz przy delegacjach.

O ile dla spełnienia czynności urzędowych konieczne jest zabranie ze sobą bagażu służbowego, jak aktów, narzędzi, instrumentów i t. p., zwraca się wszystkie koszty jego przewozu, przyczem w rachunku kosztów należy wyszczególnić zawartość bagażu służbowego, jego wagę oraz faktycznie poniesione wydatki.

§  12.
Za podróże służbowe odbywane w inny sposób, aniżeli koleją lub statkiem, należy się ryczałt, o ile droga przebyła wynosi więcej niż 6 km., licząc w jedną stronę.

Ryczałt ten wynosi 22 gr. za jeden kilometr. Części kilometra nie uwzględnia się.

§  13.
W razie podróży służbowych w czasie delegacji do miejscowości położonych poza miejscem delegacji uzupełnia się diety pobierane z tytułu delegacji, o ile wypłacane są stosownie do paragrafu 4 niniejszego rozporządzenia w wymiarze zmniejszonym, do wysokości całej diety, należnej z tytułu delegacji, o ile z tytułu podróży służbowej nie należy się wyższa dieta. Ponadto zwraca się koszty przejazdu w/g. zasad ustalonych w niniejszem rozporządzeniu.

W razie odbywania podróży służbowych W pierwszych dwóch tygodniach delegacji, za które w myśl § 4 niniejszego rozporządzenia należy się cała dieta, nie wlicza się do" tego okresu czasu dni przebytych w podróży służbowej.

Postanowienia zawarte w poprzednich ustępach nie mają zastosowania do podróży służbowych, które nie trwają dłużej niż 6 godzin.

§  14.
Delegowanym, przeniesionym następnie do miejscowości, do której ich uprzednio delegowano, przysługuje oprócz należności określonych w § 2 p. III zwrot kosztów przejazdu do miejscowości, w której mieli stały przydział służbowy, i zpowrotem oraz diety w czasie tego przejazdu według zasad ustalonych dla podróży służbowych, o ile przejazd ten jest konieczny dla uregulowania spraw, wynikłych wskutek przeniesienia.
§  15.
W razie przeniesienia do innej miejscowości:
a)
zwraca się koszty przewozu urządzenia domowego koleją lub statkiem, udowodnione oryginalnemi listami przewozowemi; ponadto:
b)
przyznaje się na pokrycie wszystkich innych wydatków połączonych z przesiedleniem, ryczałt w wysokości:

samotnemu - 75% jednomiesięcznego, pobierającemu dodatek ekonomiczny na 3-ch lub mniej członków rodziny - 75% dwumiesięcznego, pobierającemu dodatek ekonomiczny na więcej niż 3-ch członków rodziny - 75% trzymiesięcznego uposażenia. Za podstawę obliczenia ryczałtu przyjmuje się uposażenie w wymiarze dla samotnego (t. j. bez dodatku ekonomicznego), a w szczególności uposażenie określone w art. 29 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 grudnia 1924 r. o organizacji administracji lasów państwowych (Dz. U. R. P. Nr. 119, poz. 1079), zwiększone ewentualnie o 20%, o ile przeniesienie następuje ze stolicy lub obszaru województwa śląskiego albo do stolicy lub na obszar województwa śląskiego, jak również gdy przeniesienie następuje w obrębie tego województwa.

Ryczałt powyższy wypłaca się przeniesionemu po jego zgłoszeniu się na nowem miejscu służbowem.

Przy przeniesieniu na prośbę nie y należytość określona w niniejszym paragrafie, może jednak być przyznana w drodze wyjątku, w całości lub części, według uznania Ministra Rolnictwa.

§  16.
Wszelkie rachunki diet i kosztów przejazdu z tytułu podróży służbowych, krótkotrwałych delegacyj i przeniesień winny być przedstawiane w terminie 14 dni, liczonym od następnego dnia po odbyciu podróży służbowej, delegacji lub przeniesienia, rachunki zaś kosztów przewozu urządzenia domowego (§ 15 p. a) - w terminie 14 dni, liczonym od następnego dnia po dokonaniu przewozu urządzenia domowego do miejscowości przeniesienia.

Rachunki delegacyj, trwających dłużej niż 30 dni, należy przedstawiać za każdy miesiąc kalendarzowy zdołu w terminie 8 pierwszych dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Każdy rachunek kosztów podróży służbowych musi być zaopatrzony klauzulą władzy, zarządzającej podróż, lub przełożonej władzy służbowej, stwierdzającą konieczność odbycia podróży, należyte użycie czasu i środków komunikacyjnych, tudzież wykonanie zlecenia służbowego.

Przeciw odmowie przyznania zarachowania kwot może być wniesione w ciągu 14 dni liczonych od następnego dnia po doręczeniu decyzji przedstawienie do dyrekcji lasów państwowych lub - o ile funkcjonarjusz jest zatrudniony w dyrekcji lasów państwowych - do Ministerstwa Rolnictwa, które rozstrzyga ostatecznie.

§  17.
Udającym się w podróż służbową przysługuje prawo do zaliczki nieprzekraczającej przypuszczalnych kosztów podróży i należnych diet.

Postanowienie powyższe stosuje się się również do należności z tytułu delegacji i przeniesienia.

§  18.
Jeżeli cały urząd zostanie przeniesiony czasowo do innej miejscowości, należy stosować postanowienia § 2 p. II niniejszego rozporządzenia.
§  19.
Rozporządzenie niniejsze ma zastosowanie także do podróży służbowych, delegacyj i przeniesień, odbywanych z kraju na obszar w. m. Gdańska i w obrębie tego obszaru z tą różnicą, że należności, wyrażone w złotych, przelicza się na guldeny gdańskie w stosunku 1 złoty = 1 guldenowi gdańskiemu oraz, że przez uposażenie, o którem mowa w § 14 niniejszego rozporządzenia, rozumieć należy uposażenie krajowe, przeliczone na guldeny gdańskie w tym samym stosunku.
§  20.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 2 lipca 1925 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o należnościach za podróże służbowe, delegacje i przeniesienia funkcjonarjuszów niższych dyrekcyj lasów państwowych i nadleśnictw, zaliczonych do grup uposażenia: XVII, XVIII i XIX (Dz. U. R. P. Nr 98 poz. 693).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.54.516

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Należności za podróże służbowe, delegacje i przeniesienia funkcjonarjuszów niższych dyrekcyj lasów państwowych i nadleśnictw, zaliczonych do grup uposażenia: XVII, XVIII i XIX.
Data aktu: 19/03/1928
Data ogłoszenia: 16/05/1928
Data wejścia w życie: 16/05/1928