Substancje i przetwory odurzające.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI W POROZUMIENIA Z MINISTRAMI: SKARBU, PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 1 marca 1928 r.
o substancjach i przetworach odurzających.

Na podstawie art. 2 i art. 11 ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancyj i przetworów odurzających (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 559) i § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 18 stycznia 1924 r. w przedmiocie rozdziału kompetencji Ministra Zdrowia Publicznego (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 86) zarządza się co następuje:

Wyrób środków odurzających.

§  1.
Wyrób i przeróbka poza aptekami środków odurzających, przeznaczonych do celów leczniczych, mogą się odbywać, z wyjątkiem przewidzianym w § 3, wyłącznie na podstawie zezwoleń udzielanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

O zezwolenia te mogą się ubiegać tylko takie osoby fizyczne lub prawne, które prowadzą wytwórnie chemiczne lub chemiczno-farmaceutyczne.

§  2.
Przewidziane w § 1 zezwolenia będą udzielane tylko w przypadkach, kiedy udzielenie zezwolenia będzie wskazane z uwagi na zapotrzebowanie środków odurzających do celów legalnych i kiedy wyrób i przeróbka tych środków będzie się odbywać w sposób i w warunkach umożliwiających władzom wykonywanie skutecznego nadzoru.
§  3.
Wyrób i przeróbka środków odurzających dla własnych celów w zakładach wojskowych mogą się odbywać bez osobnych zezwoleń, jednak zgodnie z odnośnemi przepisami, wydanemi przez Ministra Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  4.
Wyrób i przeróbka środków odurzających, przeznaczonych do celów leczniczych, może się odbywać w aptekach bez osobnych zezwoleń. Wyrób ten i przeróbka jednak może się odbywać tylko w aptekach publicznych i w takich aptekach zakładowych, które są prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującemi apteki publiczne.
§  5.
Wyrób i przeróbka środków odurzających w celach naukowych może się odbywać tylko na podstawie zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych.

Zezwolenia te będą udzielane w sposób następujący:

1)
państwowym szkołom akademickim na żądanie rektorów tych szkół,
2)
innym uczelniom i instytucjom naukowym na skutek podania, które celem zaopiniowania należy składać przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego,
3)
poszczególnym osobom (poświęcającym się pracy naukowej) na skutek podania, które należy składać przez powiatowe władze administracji ogólnej, dołączając do podania dowody stwierdzające prowadzenie przez petenta prac naukowych i konieczność wyrobu lub przeróbki środków odurzających w związku z temi pracami.
§  6.
Wszystkie osoby fizyczne i prawne, posiadające przewidziane w § 1 zezwolenie na wyrób i przeróbkę środków odurzających, przeznaczonych do celów leczniczych, obowiązane są prowadzić osobno księgi przychodu i rozchodu dla każdego z tych środków według załączonego wzoru (załącznik 1).

W księgach tych należy notować:

a)
datę otrzymania produktów wyjściowych, przeznaczonych do wyrobu lub przeróbki środków odurzających, ilość ich, oraz imię i nazwisko osoby, względnie nazwę firmy, od której one zostały otrzymane, jak również dokładny adres tych osób lub firm,
b)
datę otrzymania produktów końcowych oraz ilość ich,
c)
imię i nazwisko osoby względnie firmy z podaniem ich adresu, którym środki te zostały odstąpione oraz datę wydania i ilość odstąpionych środków.

Księgi te winne być przesznurowane z kolejno numerowanemi stronami i zaopatrzone w pieczęć właściwej powiatowej władzy administracji ogólnej.

§  7.
Ustanowione przepisami § 6 księgi obowiązane są prowadzić również te apteki (§ 4), które zamierzają wyrabiane lub przerabiane przez siebie środki odurzające odstępować nietylko bezpośrednio spożywcom, ale również innym aptekom, bądź hurtowniom lub fabrykom.
§  8.
Zakłady i instytucje upoważnione do wyrobu lub przeróbki środków odurzających dla celów naukowych, a wymierzone w p.p. 1 i 2 § 5 obowiązane są prowadzić księgi przychodu i rozchodu tych substancyj i przetworów według załączonego wzoru (załącznik 2).

Księgi te winne być przesznurowane z kolejno numerowanomi stronami i zaopatrzone pieczęcią i podpisem rektora względnie zwierzchnika zakładu lub instytucji.

Takież księgi obowiązane są prowadzić osoby wymienione w p. 3 § 5 z tem, że w tych przypadkach księgi te winne być zaopatrzone pieczęcią właściwej powiatowej władzy administracji ogólnej.

§  9.
Wszystkie osoby fizyczne i prawne, zobowiązane do prowadzenia przewidzianych w §§ 6, 7 i 8 ksiąg przychodu i rozchodu środków odurzających, obowiązane są nie później jak do dnia. 31 stycznia każdego roku złożyć w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych dokładne sprawozdanie za ubiegły rok kalendarzowy o obrocie tych środków.

Sprawozdanie to winno być zestawione według załączonego wzoru (załącznik 3).

§  10.
Wyrób i przeróbka środków odurzających winny się odbywać w warunkach dających rękojmię, że środki te nie będą mogły dostawać się do rąk osób niepowołanych, bądź też nie będą mogły być użyte do celów nielegalnych.

Handel środkami odurzającemi.

§  11.
Do hurtowej sprzedaży środków odurzających uprawnione są wyłącznie: a) osoby posiadające hurtowe składy środków leczniczych, które na to uzyskają od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych osobne zezwolenia, b) osoby posiadające wytwórnie chemiczne lub chemiczno-farmaceutyczne, które uzyskały przewidziane w § 1 zezwolenia i c) apteki publiczne normalne. Te ostatnie jednak uprawnione są do hurtowej sprzedaży środków odurzających tylko własnego wyrobu.

Przez hurtową sprzedaż rozumie się zbyt towarów innym kupcom lub przemysłowcom ceiem odprzedaży lub dalszej przeróbki.

Wyżej w p. a) przewidziane zezwolenia będą udzielane tylko takim osobom, których handel hurtowy środkami leczniczemi jest prowadzony pod stałym zarządem magistra farmacji (prowizora farmacji, aprobowanego aptekarza), inżyniera (doktora) chemji lub drogisty (materjalisty).

§  12.
Przewidziane w p, a) § 11 zezwolenia będą udzielane tylko w przypadkach, kiedy udzielenie zezwolenia będzie wskazane z uwagi na potrzeby rynku i kiedy prowadzenie handlu będzie się odbywać w sposób i w warunkach umożliwiających władzom wykonywanie skutecznego nadzoru,
§  13.
Osoby prowadzące handel środkami odurzającemi na podstawie zezwoleń przewidzianych w p. a) § 11 obowiązane są prowadzić osobne księgi obrotu tych środków według załączonego wzoru (załącznik 4).

W księgach tych należy w dniu otrzymania względnie wydania towaru notować: a) dale otrzymania, b) imię i nazwisko względnie firmę dostawcy oraz jego adres, c) nazwę i ilość otrzymanego środka, d) datę wydania, e) imię i nazwisko względnie firmę nabywcy oraz jego adres, f) nazwę i ilość zbytego środka i g) pozostałość środka na składzie.

Księgi te winne być przesznurowane z kolejno numerowanemi stronami i zaopatrzone pieczęcią powiatowej władzy administracji ogólnej,

§  14.
Wymienione w § 13 osoby obowiązane są nie później jak do dnia 3! stycznia każdego roku złożyć w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych dokładne sprawozdanie za ubiegły rok kalendarzowy o dokonanym obrocie środków odurzających.

Sprawozdanie to winno być zestawione we-dług załączonego wzoru (załącznik 5).

§  15.
Wszystkie osoby fizyczne i prawne upoważnione do hurtowej sprzedaży środków odurzających (§ 11) mogą je zbywać tylko takim osobom, które są uprawnione do wyrobu, przeróbki bądź sprzedaży (tak hurtowej, jak detalicznej) nabywanych środków.

O ile sprzedający niecna zupełnej pewności, że nabywca posiada te uprawnienia, winien żądać złożenia mi odnośnego zaświadczenia, wydanego przez właściwej powiatową władzę administracji ogólnej.

Środki odurzające mogą być wydawane i sprzedawane tylko na podstawie pisemnego zapotrzebowania. Zapotrzebowanie to winno być podpisane przez nabywcę, zaopatrzone w datę i winno zawierać oznaczenie firmy i adresu nabywcy, ilość nabywanych środków oraz cel. dla którego są one nabywane.

§  16.
Wszystkie osoby fizyczne i prawne, nabywające środki odurzające winne z odbioru ich składać pisemne pokwitowania, zaopatrzone własnoręcznym podpisem nabywcy, lub osoby przez niego do odbioru upoważnionej oraz datą odbioru z wyszczególnieniem ilości odebranych.

Wydawanie środków odurzających bez takiego pokwitowania jest wzbronione. W przypadkach kiedy środki te są wysyłane pocztą, pokwitowanie z odbioru może być zastąpione pokwitowaniem urzędu pocztowego z przyjęcia nadanej przesyłki, przy transportach kolejowych lub wodnych może ono być zastąpione przez wpisanie' do księgi przychodu i rozchodu daty i numeru listu przewozowego.

§  17.
Do detalicznej sprzedaży środków odurzających uprawnione są wyłącznie apteki publiczne i koncesjonowane apteki domowe lekarzy i lekarzy weterynarji.

Przechowywanie środków odurzających.

§  18.
Przechowywanie środków odurzających jest dozwolone:
a)
aptekom publicznym, zakładowym i domowym lekarzy,
b)
osobom, które na podstawie postanowień niniejszego rozporządzenia są uprawnione do wyrobu, przeróbki lub handlu temi środkami,
c)
osobom, które środki te nabyły zgodnie z obowiązującemi w tej mierze przepisami dla własnych celów leczniczych i tylko w ilościach dla celów tych niezbędnych.

Przechowywanie środków odurzających w t. zw. apteczkach "domowych", "ambulatoryjnych", "podręcznych" i t. p. jest wzbronione.

Środki odurzające winny być zarówno w wytwórniach jak i w handlach uprawnionych do hurtowej sprzedaży ich przechowywane w osobnych zamknięciach i w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osobom niepowołanym.

§  19.
Osoby wymienione w punktach a i b § 18 uprawnione do przechowywania środków odurzających obowiązane są w razie przypadkowego bądź też losowego zniszczenia lub kradzieży tych środków, niezwłocznie zawiadomić o tem właściwą powiatową władzę administracji ogólnej celem sporządzenia odnośnego protokółu.

O ile straty przy wyrobie, przeróbce lub handlu środkami odurzającemi przekraczają normalne manco, osoby obowiązane do prowadzenia ksiąg. przewidzianych w §§ 6, 7 i 13 obowiązane są uzasadnić je w tych księgach w rubryce "uwagi".

Przepisy ogólne.

§  20.
Przewidziane w §§ 6, 7, 8 i 13 księgi winne być przechowywane w ciągu 5 łat od chwili wpisania do-nich ostatniej pozycji.

Przewidziane w § 15 zapotrzebowania, a w § 16 pokwitowania winne być przechowywane w ciągu 3 lat od dnia. ich złożenia.

W razie zaprzestania z jakichkolwiek bądź powodów wyrobu, przeróbki lub handlu środkami odurzającemi przed upływem tych terminów księgi te, zapotrzebowania i pokwitowania winne być złożone właściwej powiatowej władzy administracji ogólnej.

§  21.
Wyrób i przeróbka w aptekach publicznych i zakładowych środków odurzających, przeznaczonych do detalicznej sprzedaży t. j. do sprzedaży bezpośrednim spożywcom oraz sposób przechowywania ich i wydawania przez apteki są unormowane osobnem rozporządzeniem.
§  22.
Wszędzie, gdzie w rozporządzeniu niniejszem użyto określenia "środki odurzające", należy pod tem określeniem rozumieć substancje i przetwory odurzające, wymienione w ust. 1 art. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1923. r. (Dz. U. R- P. Nr . 72, poz. 559), pochodne tych substancyj, które na podstawie przepisów tegoż ustępu będą uznane za wywołujące szkodliwe skutki dla zdrowia i ich przetwory oraz te substancje i przetwory, które na podstawie przepisów ustępu 2-go tego artykułu będą uznane za podobnie szkodliwe.
§  23.
Dokonywanie rewizji wszystkich przedsiębiorstw, zakładów i miejsc, w których są wyrabiane, przerabiane, przechowywane, sprzedawane lub wydawane środki odurzające z wyjątkiem zakładów wojskowych, należy z reguły do wojewódzkiej władzy administracji ogólnej w osobie inspektora farmaceutycznego.

W razie potrzeby, dokonanie takiej rewizji może być zarządzone również przez władze administracji ogólnej innych instancyj i w osobie innych urzędników.

Do wyżej wymienionych władz należy również dokonywanie rewizyj mających na celu wykrycie bezprawnego wytwarzania, handlu, przechowywania i zużycia środków odurzających. Te ostatnie rewjzje winne być dokonywane w sposób zgodny z postanowieniami art. 5 ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 559).

§  24.
Wszystkie władze administracyjne, skarbowe i policyjne, w razie ujawnienia przekroczeń postanowień ustawy w przedmiocie substancyj i przetworów odurzających z dnia 22 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 559) i rozporządzeń na jej podstawie wydanych, winne niezwłocznie zawiadomić o tem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a sprawę skierować na drogę sądową.

Przepisy końcowe.

§  25.
Winni naruszenia przepisów niniejszego rozporządzenia ulegną karze stosownie do przepisów ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancyj i przetworów odurzających (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 559),
§  26.
Wszystkie osoby fizyczne i prawne, posiadające bądź przechowywujące przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia środki odurzające, o ile na podstawie tego rozporządzenia nie uzyskają uprawnień do dalszego ich posiadania lub przechowywania, obowiązane są zbyć te środki osobom uprawnionym do ich nabycia nie później, jak do dnia 15 lipca 1928 roku.
§  27.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 2 miesiące od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

do § 6.

Książka kontroli środków odurzających w ……………………………………

(rodzaj wytwórni i jej adres)

prowadzonej przez ………………………………………………….........

(nazwa firmy i jej adres)

…………………………………………………………………………………..

Nazwa produktu

Przychód produktu wyjściowego Wyrób i przeróbka
Data otrzymania produktu wyjściowego Gdzie nabyto

(wymienić dostawcę i jego adres)

Ilość nabytego produktu wyjściowego Nazwa otrzymanego produktu końcowego do uzyskania którego zużyto produkt wyjściowy Ilość zużytego produktu wyjściowego Ilość uzyskanego produktu końcowego Data otrzymania produktu końcowego
Rozchód
Komu zbyto produkt końcowy (wyszczególnić odbiorcę i jego adres) Ilość zbytego produktu końcowego Komu zbyto produkt wyjściowy (wyszczególnić odbiorcę i jego adres) Ilość zbytego produktu wyjściowego Data zbycia Do jakiego celu zbyto Ilość produktów końcowego zużyta do dalszej przeróbki Uwagi
hurtownikom aptekom hurtownikom aptekom

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

do § 8.

Książka kontroli obrotu środków odurzających, nabytych do celów naukowych przez …………………………………………………………...............................

Nazwa nabytego produktu

Przychód Rozchód
Data otrzymania produktu Gdzie nabyto (wymienić dostawcę i jego adres) Ilość nabytego produktu Nazwy otrzymanych po przeróbce produktów Ilość otrzymanych produktów Komu zbyto otrzymane produkty (wymień, odbiorcę i jego adres) Ilość zbytego produktu Data zbycia Do jakiego celu zbyto Uwagi

Sprawozdanie o ilości nabytych, wyprodukowanych i zbytych w.......roku środków odurzających przez...............................

Załącznik Nr . 3

ochaj wytwórni i jej adres)

Nazwy produktów wyjściowych, nabytych w roku sprawozdawczym bądź pozostałych z roku ubiegłego

Ilośc

l

O "Q O, 3

a,

VI

■ O

O

o cl

N O O 'CC

>, a>

a c

O.5

a, a

Nazwy produktów i przetworów otrzymanych w roku

sprawozdawczym bądź pozostałych z roku ubiegłego

I 1

O S C 1

■ o

u

<0 O

O a> Ni.-i O J3 U 3

a -2

o

N

O

■ a

S.

«>*

co C 3 O

. n

O *

*d o

- O N.

u o

"O0

Książka kontroli obrotu środków odurzających

W-.

(firma i jej adres) Nazwa środka

Załącznik Nr . 4. do § 13.

Przychód Rozchód
Data otrzymania *y

o

HM

Gdzie nabyto

(wymienić dostawcę i jego adres)

Data zbycia Ilość Komu zbyto

(wymienić odbiorcę i jego adres)

Do

jakiego celu

Uwagi

1128

Dziennik Ustaw. Poz. 499 i 500.

Nr. 52.

Zaiąeznik Nr . 5

Sprawozdanie za rok..............

z obrotu środków odurzających w hurtowni

do § 14.

(wyszczególnić

i adres)

Nazwy nabytych środków odurzających w roku sprawozdawczym bądź pozostałych z roku ubiegłego

I 1

O S C 1

3 £

8.2

O XI

o. s

S P

l

N

Ilości zbytych środków

do

celów naukowych

do celów leczniczych

Is

3 O

£ o

o.

- O

0)
-

N C

I- O

Pozostałość na

1 stycznia roku

następnego

Uwagi

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024