Komisje specjalne, powołane do rozstrzygania skarg na nakazy inspektorów pracy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 kwietnia 1928 r.
o komisjach specjalnych, powołanych do rozstrzygania skarg na nakazy inspektorów pracy.

Na podstawie art. 26 ustęp ostatni rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 590) zarządza się co następuje:
§  1.
Do rozpoznawania skarg na nakazy inspektorów pracy, przewidziane w art. 25 ustęp 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 590), powołane będą komisje przy wojewodach (Komisarzu Rządu m. st. Warszawy), do rozpoznawania zaś odwołań od decyzyj komisyj przy wojewodach (Komisarzu Rządu m. st. Warszawy) powołana będzie komisja przy Ministrze Pracy i Opieki Społecznej.
§  2.
Niezwłocznie po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia wojewodowie (Komisarz Rządu m. st. Warszawy) wyznaczą na okres lat trzech zastępcę przewodniczącego komisji przy wojewodzie oraz członków komisji i ich zastępców z działu administracji przemysłowej, rolniczej, robót publicznych i sanitarnej, zaś okręgowy inspektor pracy wyznaczy swego zastępcę.

W razie skargi na nakaz, dotyczący zakładu państwowego lub będącego pod zarządem państwowym, wojewoda, ustala, jakiej władzy pod względem gospodarczym zakład podlega i zwraca się do tej władzy o wyznaczenie delegata do komisji.

§  3.
Po wpłynięciu skargi na nakaz inspektora pracy, przewidziany w art. 25 ustęp 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy, przewodniczący komisji zarządza zwołanie komisji, wyznaczając terminy posiedzenia w ten sposób, ażeby skarga na nakaz, zaopatrzony rygorem natychmiastowego wykonania (art. 25 ustęp trzeci rozporządzenia z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy), mogła być rozstrzygniętą w ciągu tygodni.) on dnia wpłynięcia skarci, inne zaś skargi - w ciągu 4 tygodni.
§  4.
Skład komisji każdorazowo ustala przewodniczący w zależności od charakteru rozpoznawanej sprawy zgodnie z art. 25 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy. Na posiedzeniu komisji z urzędu przewodniczy wojewoda lub wyznaczony przez niego zastępca. Referentem sprawy na posiedzeniu komisji jest z urzędu okręgowy inspektor pracy lub też jego zastępca.
§  5.
O terminie rozpoznawania skargi zawiadamia się skarżącego. Skarżącemu przysługuje prawo udzielania wyjaśnień na posiedzeniu komisji osobiście lub przez pełnomocnika. Pisemne wyjaśnienia i uzasadnienia skargi mogą być składane przez skarżącego lub jego pełnomocnika najpóźniej przy otwarciu posiedzenia.
§  6.
Decyzja komisji zapada większością głosów, a w razie równości głosów rozstrzyga glos przewodniczącego. Decyzja winna być wydana, na piśmie, należycie pod względem prawnym i faktycznym uzasadniona, oraz podpisana przez przewodniczącego i wszystkich członków. Protokół posiedzenia podpisują przewodniczący i wszyscy członkowie, oraz protokólant wyznaczony przez wojewodę. Członkom komisji przysługuje prawo zgłoszenia do protokółu odrębnego zdania.

Jeżeli stan faktyczny sprawy nasuwa jakiekolwiek wątpliwości, komisja noże bądź sama przeprowadzić badania na miejscu, bądź delegować w tym celu jednego lub więcej członków komisji; komisja, może też powołać rzeczoznawców dla zbadania sprawy i wydania opinji.

§  7.
Przedstawicieli i ich zastępców do komisji przy M mis trze Pracy i Opieki Społecznej w myśl art. 26 ustęp czwarty rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy wyznaczają Ministrowie Pracy i Opieki Społecznej: Przemyślu i Handlu i Spraw Wewnętrznych na okres 3-letni.

W wypadkach, gdy sprawa dotyczy zakładu państwowego lub będącego pod zarządem państwowym, Minister Pracy i Opieki Społecznej zwraca się do ministerstwa, któremu zakład podlega, o wyznaczenie przedstawiciela do komisji.

§  8.
Do rozpoznawania spraw na komisji przy Ministrze Pracy i Opieki Społecznej analogicznie mają zastosowanie postanowienia § 5 i § 6 niniejszego rozporządzenia. Posiedzenie komisji zwołuje Minister Pracy i Opieki Społecznej. Referentem sprawy z urzędu jest przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.

Okręgowemu inspektorowi pracy w sprawach rozpatrywanych na skutek jego odwołania przysługują uprawnienia skarżącego, przewidziane § 5 i § 6 niniejszego rozporządzenia. Odpis odwołania okręgowego inspektora pracy powinien być doręczony właścicielowi względnie kierownikowi zainteresowanego zakładu pracy z jednoczesnem zawiadomieniem go o dniu posiedzenia; właściciel względnie kierownik zakładu może składać na komisji wyjaśnienia pisemne lub ustne, osobiście lub przez pełnomocnika.

§  9.
Wykonanie mniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z właściwymi ministrami.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024