Ostrzeżenia (adnotacje) hipoteczne przewidziane ustawą o wykonaniu reformy rolnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 marca 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Melona Rolnych, Rolnictwa i Skarbu o ostrzeżeniach (adnotacjach) hipotecznych przewidzianych ustawą o wykonaniu reformy rolnej.

Na zasadzie cz. 2 art. 19 i art. 96 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1) zarządza się co następuje:
§  1.
Ostrzeżenia (adnotacje) hipoteczne o zarządzeniu przymusowego wykupu nieruchomości ziemskiej w myśl cz. 2 art. 19 ustawy o wykonaniu reformy rolnej winny zawierać wzmiankę, że przymusowy wykup zostanie wykonany, o ile do dnia 15 lutego roku, następującego po roku, w którym ogłoszono wykaz imienny, nieruchomość ta nie zostanie rozparcelowana lub sprzedana Państwowemu Bankowi Rolnemu.
§  2.
Ostrzeżenie powyższe ma ten skutek, że w dalszem postępowaniu przed urzędami ziemskiemi, wszelkie zmiany w stosunkach własności poza wymienionemi w § 1 oraz obciążenia i ograniczenia własności, tudzież zmiany w nich zaszłe po uskutecznieniu ostrzeżenia, pozostają bez wpływu na wykonanie przymusowego wykupu.

Ostrzeżenie to nie stoi jednak na przeszkodzie do uwzględnienia przy rozdziale ceny wykupu w postępowaniu sądowem praw nabytych po uskutecznieniu ostrzeżenia.

§  3.
Jeżeli przymusowy wykup nie dotyczy całej nieruchomości ziemskiej, to ostrzeżenia o przymusowym wykupie winny wskazywać przedmiot lub obszar poddany przymusowemu wykupowi. W tych wypadkach skutki ostrzeżenia dotyczą jedynie określonego przedmiotu lub obszaru.
§  4. 1
Ostrzeżenia przewidziane w ustawie o wykonaniu reformy rolnej będą wpisane na podstawie jednostronnego wniosku właściwego urzędu ziemskiego lub, o ile mają za przedmiot ograniczenia z art. 54 ustawy o wykonaniu reformy rolnej - Państwowego Banku Rolnego. Wpis ostrzeżenia wyłączenia z art. 16 ustawy o wykonaniu reformy rolnej lub jego zmiany z art. 17 tejże ustawy oraz ostrzeżeń z art. 54 ustawy o wykonaniu reformy rolnej może nastąpić również na wniosek właściciela nieruchomości.
§  5. 2
Wniosek o wpis ostrzeżenia o zarządzeniu przymusowego wykupu (art. 19 cz. 2) winien zawierać powołanie się na ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rz. P. rozporządzenie Rady Ministrów, obejmujące wykaz imienny majątków poddanych przymusowemu wykupowi z wskazaniem pozycji, pod którą nieruchomość dana w wykazie tym umieszczoną została.

We wszystkich innych przypadkach, z wyjątkiem przewidzianych w art. 23 cz. 1 i w art. 54 cz. 1 i 3 ustawy, winien być dołączony do wniosku uwierzytelniony i potwierdzony co do wykonalności odpis odnośnego orzeczenia. Dotyczy to w szczególności także wniosku o wpis ograniczeń, przewidzianych w art. 54 cz. 2 ustawy.

W razie niezałatwienia przez powiatowy urząd ziemski w przeciągu miesiąca wniosku o wyłączenie (cz. 3 art. 16 ustawy), odpis tego wniosku, poświadczony przez powiatowy urząd ziemski, będzie stanowił podstawę wpisu ostrzeżenia.

Ograniczenia prawa własności z cz. 1 art. 54 ustawy będą wpisane z mocy samej ustawy na podstawie dokumentu uzasadniającego wpis zabezpieczenia hipotecznego dla sumy pożyczkowej. W tym przypadku zbędne jest zezwolenie właściciela nieruchomości na wpis ograniczenia prawa własności.

§  6.
Na obszarze, na którym obowiązuje ustawa o księgach wieczystych z dnia 24 marca 1897 r. (Dzień. Ustaw Rzeszy niem. str. 139), ostrzeżenie prawa wyłączenia z pod obowiązku parcelacji winno być wpisane w spisie praw połączonych z własnością; wszystkie inne - w drugim oddziale wykazu księgi wieczystej.
§  7. 3
Jeżeli w wykazie imiennym podany został jedynie obszar gruntu, poddanego przymusowemu wykupowi bez ścisłego określenia jego granic, i w ten sposób zostało również wpisane ostrzeżenie o zarządzeniu przymusowego wykupu, to powiatowy urząd ziemski, przed przystąpieniem do wykonania przymusowego wykupu w myśl art. 20 ustawy, winien na wniosek właściciela w ciągu dwóch miesięcy po dniu postawienia wniosku, na podstawie zebranego materjału i wniosku właściciela, powziąć orzeczenie w przedmiocie ścisłego określenia granic gruntu objętego wykazem imiennym oraz złożyć wniosek o zmianę uskutecznionego ostrzeżenia w księdze hipotecznej stosownie do ustalenia dokonanego w orzeczeniu.

Jeżeli powiatowy urząd ziemski mimo wniosku właściciela nie dokonał ustalenia gruntu objętego wykazem imiennym, to po upływie powyższego terminu, winna być na jednostronne żądanie właściciela wpisana w księdze hipotecznej zmiana ostrzeżenia stosownie do postawionego wniosku. W tym przypadku odpis wniosku, poświadczony przez powiatowy urząd ziemski będzie stanowił podstawę wpisu zmiany ostrzeżenia.

§  8. 4
Ostrzeżenia o przymusowym wykupie lub o zarządzaniu wykonania parcelacji na koszt i niebezpieczeństwo właściciela lub instytucji do parcelacji upoważnionej nie będą przeniesione do wykazów hipotecznych nowopowstających wskutek parcelacji.
§  9. 5
Ostrzeżenia hipoteczne o zakazie dzielenia, sprzedaży, wydzierżawiania lub zastawiania gruntów, uskutecznione w myśl art. 54 ustawy, będą wykreślone z urzędu lub na wniosek właściciela równocześnie z wykreśleniem wpisu zabezpieczenia hipotecznego dla pożyczki z funduszów państwowych lub Państwowego Banku Rolnego, z powodu której ograniczenia te powstały.

Wszystkie inne ostrzeżenia hipoteczne przewidziane ustawą o wykonaniu reformy rolnej mogą być wykreślone na podstawie zezwolenia właściwego urzędu ziemskiego, lub, gdy właścicielem nieruchomości jest Państwowy Bank Rolny, na jednostronny wniosek tegoż Banku.

§  10.
Okręgowe urzędy ziemskie są uprawnione na rzecz zapisów długu hipotecznego ustąpić pierwszeństwo hipoteczne służące ostrzeżeniom z cz. 2 art. 19 ustawy o wykonaniu reformy rolnej.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.
2 § 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1939 r. (Dz.U.39.78.519) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 1939 r.

3 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.
5 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024