Prowizorjum budżetowe na czas od 1 kwietnia do 30 czerwca 1928 r.

USTAWA
z dnia 31 marca 1928 r.
o prowizorjum budżetowem na czas od 1 kwietnia do 30 czerwca 1928 r.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Upoważnia się Ministra Skarbu do otwierania kredytów na wydatki państwowe w czasie od 1 kwietnia do 30 czerwca 1928 r. do wysokości 1/4 kwot, ustalonych w poszczególnych częściach, działach i paragrafach preliminarza budżetowego na rok 1928/29.

Art.  2.

Osobom, objętym art. 1 - 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 stycznia 1928 r. w sprawie jednorazowego zasiłku dla funkcjonarjuszów państwowych, sędziów, prokuratorów, osób wojskowych oraz emerytów, wdów i sierot (Dz. U. R. P. Nr. 7, poz. 41), przyznaje się jednorazowy zasiłek w wysokości 45% uposażenia, względnie wynagrodzenia miesięcznego przy analogicznem zastosowaniu postanowień, zawartych w art. 1 - 4 powołanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

Jednorazowy zasiłek, o którym mowa w ustępie poprzednim niniejszego artykułu, będzie wypłacony w dniach 20 kwietnia i 20 maja 1928 r. w dwóch równych ratach.

Art.  3.

Ponad granicę, ustaloną w art. 1, mogą być otwierane do 50% kwot preliminowanych kredyty w tych paragrafach preliminarza budżetowego na rok 1928/29, które obejmują wydatki inwestycyjne, t. j. wkłady, mające dawać trwały dochód, nowe budowle, kapitalny remont, wydatki na budowę i konserwację środków komunikacyjnych, w pełnej wysokości kwot preliminowanych wydatki jednorazowe, t. j. wydatki płatne w całości w czasie od 1 kwietnia do 30 czerwca 1928 r. oraz kredyty niezbędne dla wypłaty zasiłku, przyznanego funkcjonariuszom państwowym w art. 2.

Art.  4.

Kredyty na odbudowę kraju będą otwierane do wysokości rzeczywistych dochodów z daniny lasowej.

Art.  5.

Przedsiębiorstwa i monopole państwowe, jak również "Fundusz obrotowy reformy rolnej" prowadzą swoją gospodarkę na podstawie planów finansowo-gospodarczych, dołączonych do preliminarza budżetowego na rok 1928/29 przy zastosowaniu postanowień art. 1 i 2 niniejszej ustawy.

Art.  6.

Wszystkie kredyty, preliminowane w niniejszej ustawie, otwierane będą przez Ministra Skarbu drogą miesięcznego ustalania ich wysokości.

Przepis ten nie dotyczy części 2 i 3 budżetu. Otwieranie kredytów, nie objętych preliminarzem budżetowym na rok 1928/29, może nastąpić tylko na wniosek Ministra Skarbu, zatwierdzony w drodze ustawodawczej, pod warunkiem, że równocześnie zostaną otwarte nowe, wystarczające źródła pokrycia.

Art.  7.

Przy wykonywaniu art. 1 i 4 niniejszej ustawy Minister Skarbu ma prawo na wniosek właściwej władzy naczelnej i w razie potrzeby:

1)
przenosić kredyty między paragrafami, obejmującemi wydatki rzeczowo - administracyjne w obrębie każdego działu poszczególnej części budżetu zwyczajnego administracji, względnie w obrębie każdego działu planów finansowo - gospodarczych przedsiębiorstw i monopolów państwowych;
2)
zwiększać wydatki zwyczajne, przewidziane w planach finansowo - gospodarczych przedsiębiorstw i monopolów państwowych, z wyjątkiem wydatków osobowych, stałemi etatami przewidzianych, o ile zmiany te nie spowodują zmniejszenia wpłaty do Skarbu Państwa, lub zwiększenia dopłaty na rzecz danego przedsiębiorstwa lub monopolu państwowego;
3)
w planie finansowo - gospodarczym "Funduszu obrotowego reformy rolnej" Minister Skarbu ma prawo zwiększać wydatki, przewidziane w tym planie, jak również ustalać nowe wydatki, w planie tym nie przewidziane, o ile zmiany te nie spowodują powiększenia dotacji ze Skarbu Państwa na rzecz wymienionego Funduszu.

Prawa, przyznane Ministrowi Skarbu w punkcie 1) niniejszego artykułu, przysługują odnośnie do części 2 budżetu Marszałkom Sejmu i Senatu, a odnośnie do części 3 budżetu Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli.

Art.  8.

Wymienione w art. 1, 2, 3 i 4 wydatki państwowe mają być dokonywane na poczet konstytucyjnie zatwierdzić się mającego budżetu na rok 1928/29.

Art.  9.

Upoważnia się Ministra Skarbu do pokrycia wydatków państwowych w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 1928 r. dochodami państwowemi, przewidzianemi w preliminarzu budżetowym na rok 1928/29, oraz dochodami, opartemi na nowych tytułach prawnych.

Art.  10.

Upoważnia się Ministra Skarbu do udzielania związkom samorządu terytorjalnego i gospodarczego z zapasów kasowych pożyczek na termin nie dłuższy niż 12 miesięcy i do wysokości nieprzekraczającej 20% rocznej sumy podatków, pobieranych przez kasy skarbowe na rzecz związków samorządowych jako całości.

Art.  11.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Skarbu.

Art.  12.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 kwietnia 1928 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024