Uregulowanie zobowiązań Państwa Polskiego z tytułu przejęcia kolei Lwów-granica Państwa pod Śniatynem-Załuczem.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 marca 1928 r.
w sprawie uregulowania zobowiązań Państwa Polskiego z tytułu przejęcia kolei Lwów - granica Państwa pod Śniatynem - Załuczem.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Przerachowanie należności przypadających na Polskę na mocy Traktatu Pokoju w Saint-Germain z tytułu rat rocznych, należnych Towarzystwu Kolei Lwów - Czerniowce - Jassy, nastąpi w drodze rozporządzenia Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Komunikacji, przyczem miara przerachowania tych należności nie może przewyższać 27 zł. w złocie za 100 koron nominalnych.

Art.  2.

Upoważnia się Ministra Skarbu do emisji 7% pożyczki kolejowej w złotych w złocie celem pokrycia, należności Towarzystwa Kolei Lwów - Czerniowce - Jassy (określonych w art. 1 niniejszego rozporządzenia. Wysokość emisji 7% pożyczki kolejowej nic może przekraczać sumy, potrzebnej dla pokrycia powyższych należności.

Bliższe warunki emisji 7% pożyczki kolejowej, jak również jej plan amortyzacyjny i sposób zabezpieczenia na linji kolei Lwów - granica Państwa pod Śniatynem - Załuczem określi rozporządzenie Ministra Skarbu.

Art.  3.

Upoważnia się Ministrów Skarbu i Komunikacji do cofnięcia dokumentu koncesyjnego Towarzystwa Kolei Lwów - Czerniowce - Jassy z r. 1864 i do rozwiązania umowy miedzy Rządem Austrjackim a Towarzystwem Kolei Lwów - Czerniowce - Jassy z roku 1894, jak również do przejęcia na własność Skarbu Państwa linji kolei Lwów - granica Państwa pod Śniatynem - Załuczem oraz do uregulowania w drodze umowy z Towarzystwem Kolei Lwów - Czerniowce - Jassy wszystkich wzajemnych praw i zobowiązań z tytułu wyżej wymienionych aktów prawnych.

Art.  4.

Upoważnia się Ministra Skarbu do przyznania Towarzystwu Kolei Lwów -Czerniowce - Jassy zwolnienia od opłat z tytułu nostryfikacji względnie rejestracji spółki akcyjnej w Polsce, jak również zwolnienia od opłat z tytułu wpisów hipotecznych i od opłat stemplowych i komunalnych w związku z umową, przewidzianą w artykule poprzednim niniejszego rozporządzenia.

Art.  5.

Obligacje towarzystwa Kolei Lwów - Czerniowce - Jassy trzeciej emisji z roku 1894, o ile one obciążają Skarb Państwa Polskiego na mocy Traktatu Pokoju w Saint - Germain, będą wymienione na 5% pożyczkę konwersyjną kolejową z roku 1926 po kursie, nieprzekraczającym 15 zł. za 100 koron, z tem jednakże, że obligacje, należące do obywateli państw, których dotyczą postanowienia § 43 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr. 30, poz. 213) będą wymienione w takim stosunku, jaki wynika z zastosowania tych postanowień.

Art.  6.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom Skarbu i Komunikacji.

Art.  7.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024