Statystyka produkcji rolnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 marca 1928 r.
o statystyce produkcji rolnej.

Na podstawie art. 2, 3 i 5 ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 464) w brzmieniu ustalonem ustawą z dnia 1 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 60, poz. 436) zarządza się co następuje:
§  1.
Zarządy gmin wiejskich, miejskich i wiejskich o charakterze miejskim będą prowadzić stałe rejestry produkcji rolnej, zawierające wiadomości statystyczne odnośnie obszaru upraw rolnych, produkcji roślinnej oraz ilości zwierząt gospodarskich według wzorów ustalonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  2.
Wymienione w § 1 rejestry powinny zawierać zestawienia:
a)
obszarów gospodarstw rolnych z podziałem na użytki, oraz zasiewów i zbiorów,
b)
ilości bydła, trzody i owiec.

Rejestry powinny być sporządzane corocznie na podstawie badań, przeprowadzanych przez zarządy gmin w terminach następujących:

1)
rejestr produkcji roślinnej - do dnia 15 listopada,
2)
rejestr zwierząt gospodarskich, wyrażający ilościowy stan na dzień 30 czerwca - do dnia 15 września.
§  3.
Corocznie do dnia 15 listopada zarządy gmin ustalą przeciętną wysokość zbioru na terenie gmin dla następujących ziemiopłodów:

żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, kukurydzy jadalnej, ziemniaków, grochu, peluszki, gryki, lnu, siana z koniczyny i wreszcie łącznie siana z łąk jedno- i dwukośnych.

Ustalone przeciętne dane o wydajności z jednego hektara zarządy gmin odnotują w rejestrze.

§  4.
Zarządy gmin wiejskich, miejskich i wiejskich o charakterze miejskim ustalą corocznie na terenie gminy wysokość zapasów płodów rolnych:

pszenicy - w ziarnie i mące, żyta - w ziarnie i mące, owsa - w ziarnie, jęczmienia - w ziarnie i kaszach, kukurydzy jadalnej - w ziarnie, grochu - w ziarnie, peluszki - w ziarnie, gryki - w ziarnie i kaszach, lnu - w ziarnie, ziemniaków oraz siana,- w terminach następujących:

31 grudnia i 31 marca.

Zestawienia zapasów należy dokonywać w sposób ustalony przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.

§  5.
Zebrane w sposób wymieniony w §§ 2, 3 i 4 dane zarządy gmin prześlą corocznie do powiatowej władzy administracji ogólnej w sposób i terminach poniżej podanych:
1)
odpisy z rejestru produkcji roślinnej - do dnia 1 grudnia,
2)
odpisy z rejestru zwierząt gospodarskich - do dnia 1 października,
3)
dane dotyczące zapasu płodów rolnych - do dnia 20 stycznia 1920 kwietnia.
§  6.
Powiatowe władze administracji ogólnej skontrolują i zestawią dane dotyczące produkcji roślinnej, zwierząt gospodarskich i zapasu płodów rolnych na terenie swojego powiatu. Zestawienia opracowane przez powiatowe władze administracji ogólnej należy ująć w formę rejestrów według wzorów ustalonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  7.
Czynności zarządów gmin przewidziane w §§ 1, 2, 3, 4 i 5 będą nadzorowały powiatowe władze administracji ogólnej, które będą również wydawały niezbędne zarządzenia, dotyczące czynności zarządów gmin, przewidzianych w niniejszem rozporządzeniu.
§  8.
Skontrolowane i zestawione wiadomości dotyczące produkcji roślinnej, zwierząt gospodarskich i zapasów płodów rolnych będą powiatowe władze administracji ogólnej dostarczały wyższym władzom administracji ogólnej w terminach i w sposób ustalony przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  9.
Osoby fizyczne i prawne produkujące, handlujące hurtowo, przerabiające i przechowujące płody rolne oraz posiadające bydło, trzodę i owce, są obowiązane - na żądanie zarządów gmin wiejskich, miejskich oraz wiejskich o charakterze miejskim - do udzielania tym zarządom szczegółowych i zgodnych z prawdą wyjaśnień, niezbędnych do wykonania przez zarządy gmin postanowień §§ 1, 2, 3 i 4 niniejszego rozporządzenia.
§  10.
Winni wykroczenia przeciw przepisom zawartym w § 9 niniejszego rozporządzenia ulegną karze grzywny w wysokości do 500 zł., a w razie niemożności uiszczenia grzywny, karze aresztu do jednego miesiąca. W razie powtórnego wykroczenia grzywna może być wymierzona w wysokości podwójnej. Kary te wymierza powiatowa władza administracji ogólnej, stronie zaś służy odwołanie się według obowiązujących przepisów, a w szczególności w województwach poznańskiem i pomorskiem oraz górnośląskiej części województwa śląskiego przy odpowiedniem zastosowaniu przepisów pruskiej ustawy o wydawaniu policyjnych zarządzeń karnych w sprawach o wykroczenia z dnia 23 kwietnia 1883 r. (Pr. Zb. Ust. str. 65).
§  11.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa, a w zakresie postępowania sądowego Ministrowi Sprawiedliwości.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1928 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024