Zmiany wprowadzane do wykonanych na gruncie orzeczeń o scaleniu gruntów.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 7 marca 1928 r.
w sprawie zmian wprowadzonych do wykonanych na gruncie orzeczeń o scaleniu gruntów.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1. 1

Wprowadzony na grunt na podstawie art. 36 ustawy z dnia 31 lipca 1926 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. z r. 1927 Nr. 92, poz. 833) projekt scalenia nie ulega zmianom na gruncie, chociażby treść orzeczenia, zatwierdzającego ten projekt po jego wykonaniu, uległa zmianie w trybie w ustawach przewidzianym, jeżeli powiatowy urząd ziemski, który wydał, lub okręgowa komisja ziemska, która wydała wykonane orzeczenie, uzna, iż wprowadzenie zmian na gruncie naruszy w sposób istotny uporządkowany już ustrój rolny.

Art.  2.
1)
Osoby, którym na skutek oznaczonych w art. 1 zmian zostaną przyznane działki większej wartości, niż wedle orzeczenia wykonanego, mają prawo do otrzymania wyrównania pieniężnego, stanowiącego równowartość tego zwiększenia.
2)
Osoby, którym przyznano działki mniejszej wartości, są obowiązane do uiszczenia oznaczonego w cz. 1 wyrównania.
3) 2
Wysokość oznaczonego w cz. 1 i 2 wyrównania oraz osoby uprawnione do jego otrzymania lub uiszczenia, ustala w drodze orzeczeń właściwy powiatowy urząd ziemski lub właściwa okręgowa komisja ziemska. Orzeczenia okręgowej komisji ziemskiej są ostateczne. Od orzeczeń powiatowego urzędu ziemskiego służy stronom prawo odwołania do okręgowej komisji ziemskiej w tym samym terminie i trybie, jak od orzeczeń w przedmiocie zatwierdzania projektu scalania.
Art.  3.

Jeżeli oznaczone w art. 2 wyrównanie pieniężne na rzecz jednego uczestnika scalenia przekracza 3% wartości gruntu posiadanego przed scaleniem, a między właścicielem i wierzycielami hipotecznymi oraz innymi uprawnionymi rzeczowo nie przyjdzie do ugody, wówczas suma wyrównania pieniężnego będzie złożona do depozytu sądowego.

Sąd dokona rozdziału tej sumy stosując odpowiednio przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1927 r. o uregulowaniu ciężarów i wierzytelności, ciążących na przymusowo wykupionych nieruchomościach ziemskich (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 3, poz. 22).

Art.  4.

Osoby oznaczone w cz. 2 art. 2 mają prawo do korzystania z pomocy finansowej Państwa narówni z najbardziej uprzywilejowanymi uczestnikami scalenia.

Art.  5.

W przypadkach unormowanych w niniejszem rozporządzeniu, nie będą miały zastosowania sprzeczne z niem postanowienia przepisów cz. 2 art. 6 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.

Art.  6.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Reform Rolnych w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Art.  7.

Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 11 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U.32.67.622) z dniem 20 sierpnia 1932 r.
2 Art. 2 cz. 3 zmieniona przez art. 11 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U.32.67.622) z dniem 20 sierpnia 1932 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.28.260

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Zmiany wprowadzane do wykonanych na gruncie orzeczeń o scaleniu gruntów.
Data aktu: 07/03/1928
Data ogłoszenia: 13/03/1928
Data wejścia w życie: 13/03/1928