Zmiany wprowadzane do wykonanych na gruncie orzeczeń o scaleniu gruntów.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 7 marca 1928 r.
w sprawie zmian wprowadzonych do wykonanych na gruncie orzeczeń o scaleniu gruntów.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1. 1

Wprowadzony na grunt na podstawie art. 36 ustawy z dnia 31 lipca 1926 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. z r. 1927 Nr. 92, poz. 833) projekt scalenia nie ulega zmianom na gruncie, chociażby treść orzeczenia, zatwierdzającego ten projekt po jego wykonaniu, uległa zmianie w trybie w ustawach przewidzianym, jeżeli powiatowy urząd ziemski, który wydał, lub okręgowa komisja ziemska, która wydała wykonane orzeczenie, uzna, iż wprowadzenie zmian na gruncie naruszy w sposób istotny uporządkowany już ustrój rolny.

Art.  2.
1)
Osoby, którym na skutek oznaczonych w art. 1 zmian zostaną przyznane działki większej wartości, niż wedle orzeczenia wykonanego, mają prawo do otrzymania wyrównania pieniężnego, stanowiącego równowartość tego zwiększenia.
2)
Osoby, którym przyznano działki mniejszej wartości, są obowiązane do uiszczenia oznaczonego w cz. 1 wyrównania.
3) 2
Wysokość oznaczonego w cz. 1 i 2 wyrównania oraz osoby uprawnione do jego otrzymania lub uiszczenia, ustala w drodze orzeczeń właściwy powiatowy urząd ziemski lub właściwa okręgowa komisja ziemska. Orzeczenia okręgowej komisji ziemskiej są ostateczne. Od orzeczeń powiatowego urzędu ziemskiego służy stronom prawo odwołania do okręgowej komisji ziemskiej w tym samym terminie i trybie, jak od orzeczeń w przedmiocie zatwierdzania projektu scalania.
Art.  3.

Jeżeli oznaczone w art. 2 wyrównanie pieniężne na rzecz jednego uczestnika scalenia przekracza 3% wartości gruntu posiadanego przed scaleniem, a między właścicielem i wierzycielami hipotecznymi oraz innymi uprawnionymi rzeczowo nie przyjdzie do ugody, wówczas suma wyrównania pieniężnego będzie złożona do depozytu sądowego.

Sąd dokona rozdziału tej sumy stosując odpowiednio przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1927 r. o uregulowaniu ciężarów i wierzytelności, ciążących na przymusowo wykupionych nieruchomościach ziemskich (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 3, poz. 22).

Art.  4.

Osoby oznaczone w cz. 2 art. 2 mają prawo do korzystania z pomocy finansowej Państwa narówni z najbardziej uprzywilejowanymi uczestnikami scalenia.

Art.  5.

W przypadkach unormowanych w niniejszem rozporządzeniu, nie będą miały zastosowania sprzeczne z niem postanowienia przepisów cz. 2 art. 6 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.

Art.  6.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Reform Rolnych w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Art.  7.

Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 11 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U.32.67.622) z dniem 20 sierpnia 1932 r.
2 Art. 2 cz. 3 zmieniona przez art. 11 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U.32.67.622) z dniem 20 sierpnia 1932 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024