Zm.: rozporządzenie z dnia 28 grudnia 1924 r. o organizacji giełd.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 6 marca 1928 r.
w sprawie zmiany niektórych postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1924 r. o organizacji giełd.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1924 r. o organizacji giełd (Dz. U. R. P. Nr. 114, poz. 1019) ulega następującym zmianom:

1)
W ostatnim ustępie § 1 dodaje się na końcu słowa:

"a w zakresie giełd, na których przedmiotem obrotu mają być produkty gospodarstw rolnych, również w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa".

2)
W § 2 po ustępie pierwszym dodaje się nowy ustęp:

"Zastępców komisarzy na giełdach towarowych, na których przedmiotem obrotu są produkty gospodarstw rolnych, mianuje Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa".

W ostatnim ustępie tegoż § 2 dodaje się na końcu słowa:

"po wysłuchaniu odnośnej rady giełdowej".

3)
W § 6 po słowach: "z Ministrem Skarbu" dodaje się, słowa:

"a w zakresie giełd, na których przedmiotem obrotu są produkty gospodarstw rolnych, również w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa .......".

4)
W ustępie drugim § 8 skreśla się słowa: "którzy nie są kupcami", oraz po wyrazie: "członkowie" dodaje się wyraz "wszyscy".
5)
W ustępie wstępnym § 10 prostuje się słowa: "względnie mogą", na słowa: "względnie nie mogą".
6)
Po § 11 dodaje się nowe paragrafy w następującem brzmieniu:

"§ 11a. Na giełdach towarowych rada giełdowa może dopuszczać na giełdę osoby, nie będące członkami giełdy, ani ich pełnomocnikami (t. zw. uczestnicy giełdy).

Uczestnikami giełdy nie mogą być osoby, co do których zachodzi jedna z przeszkód, wyszczególnionych w §§ 10 i 11, przez okres czasu tamże wymieniony, oraz osoby pozbawione prawa uczęszczania na giełdę przez czas, na jaki ich prawa tego pozbawiono.

§ 11b. Uczestnicy giełdy towarowej korzystają z praw członków z wyłączeniem prawa brania udziału w walnych zgromadzeniach członków giełdy oraz czynnego i biernego prawa wyboru do władz i organów giełdy. Pozatem do uczestników giełdy stosują się analogicznie wszelkie przepisy, odnoszące się do członków giełdy".

7)
Ustęp pierwszy § 14 otrzymuje następujące brzmienie:

"Wszyscy członkowie giełdy są uprawnieni do udziału w ogólnych zgromadzeniach członków giełdy, przyczem poszczególnym spółkom handlowym, nie posiadającym osobowości prawnej, przysługuje również prawo jednego głosu".

8)
W ustępie czwartym § 15 skreśla się ostatnie słowo "obecnych", zastępując je słowem "oddanych".
9)
W § 18 w punkcie 5 dodaje się na końcu słowa: "oraz uczestników giełdy na giełdach towarowych".

W punkcie 9 wyrazy: "i delegowanie swoich przedstawicieli do komisji odwoławczej" - zastępuje się wyrazami: "i przedstawianie właściwemu ministrowi wniosków co do powołania komisji odwoławczej (§ 25 ust. 3)."

W punkcie 12 dodaje się na końcu słowa: "a na giełdach towarowych zawieszanie w tymże przypadku członków i pełnomocników w prawach "członkowskich, względnie w czynnościach zastępowania członka na giełdzie, aż do prawomocnego orzeczenia komisji dyscyplinarnej".

Punkt 13 otrzymuje brzmienie następujące: "przedstawianie ogólnemu zgromadzeniu sprawozdania rachunkowego w ciągu czterech miesięcy po upływie roku gospodarczego, określonego w statucie".

Dodaje się punkt 17: "Wyznaczanie ekspertów i próbobiorców na artykuły dopuszczone do obrotu na danej giełdzie towarowej oraz ich za przysięganie."

10)
Ustęp pierwszy § 19 otrzymuje następujące brzmienie:

"W razie naruszenia porządku na zebraniu giełdowem prezes względnie upoważniony przezeń do tego dyżurny członek rady ma prawo wydawania doraźnych zarządzeń. Nadto, rada giełdowa ma prawo tak w powyższym wypadku, jak i w razie niestosowania się do obowiązujących w tym kierunku ogólnych zarządzeń wymierzania następujących kar porządkowych:"

11)
W § 20 dodaje się ustęp drugi:

"W razie stwierdzenia okoliczności, przewidzianych w ustępie drugim § 11a., prezes rady giełdy towarowej wydaje zarządzenie, zabraniające odnośnym uczestnikom giełdy wstępu na giełdę".

12)
Po § 20 dodaje się nowy paragraf w następującem brzmieniu:.

"§ 20a. W razie rozciągnięcia nadzoru sądowego nad członkiem giełdy lub osobą zastępującą członka na giełdzie, prezes rady giełdowej można tymczasowo zawiesić ich w prawach członkowskich, względnie w czynnościach zastępowania członka na giełdzie. Decyzja ta ulega zatwierdzeniu rady giełdowej na najbliższem jej posiedzeniu, poczerń rada giełdowa może orzec zawieszenie najdalej na okres trwania nadzoru sądowego".

13)
W ustępie pierwszym § 21 słowa: "oraz postronne" zastępuje się słowami "lub z poza giełdy".
14)
W ustępie drugim § 23 dodaje się na końcu słowa: "z wyjątkiem orzeczenia, dotyczącego wymierzenia kary, przewidzianej w punkcie 1, co do którego komisja dyscyplinarna orzeka, czy i w jakiej formie ma być ono ogłoszone".
15)
W § 25 ustęp pierwszy słowo "wydania" zastępuje się słowem: "doręczenia".

Ustęp trzeci otrzymuje następujące brzmienie:

"Komisja odwoławcza dla każdego rodzaju giełd składa się z 7 członków i 3 zastępców danej giełdy, powołanych na wniosek rady giełdowej przez właściwego ministra na jeden rok gospodarczy z pośród członków danej giełdy, przedstawionych w podwójnej liczbie przez radę giełdową. Komisja odwoławcza wybiera z pośród siebie przewodniczącego i wyznacza komplety orzekające do rozstrzygania poszczególnych spraw".

Ustęp czwarty otrzymuje następujące brzmienie: "Komplet rozstrzyga sprawy w składzie 5 członków łącznie z przewodniczącym".

Ustęp szósty otrzymuje następujące brzmienie:

"Tryb postępowania, przewidziany dla komisji dyscyplinarnej, stosuje się analogicznie do postępowania przed komisją odwoławczą".

16)
§ 27 otrzymuje następujące brzmienie: "Dla rozstrzygania sporów, wynikających z tranzakcyj giełdowych, oraz sporów, wynikających z tranzakcyj niegiełdowych między członkami giełdy, - jeżeli przedmiotem sporu są wartości, dopuszczone do obrotu na danej giełdzie, lub należności będące w związku z tym obrotem, powołany jest, o ile strony na piśmie inaczej się nie umówiły, wyłącznie sąd rozjemczy, przyczem układ pisemny na sąd ten nie jest wymagany.

Spory między członkami a nieczłonkami giełdy, o ile przedmiotem sporu są wartości, dopuszczone na danej giełdzie, mogą podlegać rozstrzygnięciu sądu rozjemczego giełdy, o ile strony odnośny spór układem pisemnym poddały rozstrzygnięciu tego sądu.

Odwołania od orzeczeń sądów rozjemczych są niedopuszczalne.

Członków sądu rozjemczego ustanawiają strony z pośród członków komisji rozjemczej, którą wybiera ogólne zgromadzenie członków giełdy w ten sam sposób, co członków rady giełdowej. Liczbę członków komisji rozjemczej określi statut giełdy".

17)
W drugim ustępie § 31 słowo: "rozszerzenie" zastępuje się słowem "roszczenie".
Art.  2.

Upoważnia się Ministrów Przemysłu i Handlu, Skarbu oraz Sprawiedliwości do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw jednolitego tekstu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1924 r. o organizacji giełd (Dz. U. R. P. Nr. 114, poz. 1019) ze zmianami i uzupełnieniami, wprowadzonemi rozporządzeniem niniejszem, oraz z zastosowaniem ciągłej numeracji paragrafów.

Art.  3.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Sprawiedliwości.

Art.  4. 1

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, w 14 dni po ogłoszeniu.

1 Art. 4 zmieniony przez art. 3 ustawy z dnia 18 marca 1935 r. (Dz.U.35.24.163) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 6 kwietnia 1935 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024