Utworzenie Biura projektu meljoracji Polesia.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 15 lutego 1928 r.
o utworzeniu Biura projektu meljoracji Polesia.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926. r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Celem opracowania ogólnego planu meljoracji Polesia tworzy się Biuro projektu meljoracji Polesia, z siedzibą w Brześciu n/Bugiem, podległe bezpośrednio Ministrowi Robót Publicznych.

Art.  2.

Do zadań Biura należeć będzie:

1)
opracowanie ogólnego projektu i kosztorysu meljoracji Polesia; projekt ten obejmie regulację rzek, regulację naturalnych i sztucznych dróg żeglownych, oraz podstawową meliorację gruntów na podstawie przeprowadzonych technicznych pomiarów oraz przyrodniczych i gospodarczych badań;
2)
przygotowanie planu sfinansowania meljoracji Polesia.

Minister Robót Publicznych może nadto powierzyć Biuru prowadzenie poszczególnych robót wodnych regulacyjnych i meljoracyjnych na obszarze objętym projektem meljoracji.

Art.  3.

Projektem meljoracji zostaną objęte powiaty:

a)
w województwie poleskiem całkowicie: stoliński, łuniniecki, piński, drohiczyński, kossowski, kamieńkoszyrski, kobryński; częściowo: sarneński, brzeski, prużański;
b) 1
w województwie wołyńskiem częściowo: kowelski, łucki, lubomelski, włodzimierski, kostopolski, rówieński;
c)
w województwie białostockiem częściowo wołkowyski i ewentualnie bielski;
d)
w województwie nowogródzkiem częściowo: słonimski, baranowicki, nieświeski.
Art.  4.

Prace Biura powinny być rozpoczęte w ciągu okresu budżetowego 1928/29 r., a ukończone w ciągu lat czterech. Przedłużenie tego okresu może nastąpić za zgodą Rady Ministrów.

Wydatki związane z pokryciem kosztów wykonania zadań określonych w art. 2, których wysokość będzie ustalana przez Ministra Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu, uwzględniane będą w ramach corocznego budżetu Ministerstwa Robót Publicznych nie wyżej jednak, jak w kwocie 1.500.000 zł. rocznie.

Art.  5.

Na czele Biura stoi Dyrektor mianowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Robót Publicznych, podlegający bezpośrednio temu Ministrowi.

Dyrektor będzie miał stałego zastępcę mianowanego przez Ministra Robót Publicznych.

Art.  6.

Personel Biura będzie złożony z urzędników państwowych wyznaczonych przez Ministra Robót Publicznych z podległych mu urzędów, oraz z ugodzonych na okres prowadzenia prac przez Biuro pracowników kontraktowych.

Art.  7.

Ustanawia się przy Ministrze Robót Publicznych stałą komisję doradczą, w skład której wchodzą delegaci Ministrów: Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych, Spraw Wojskowych, Skarbu, Rolnictwa, Przemysłu i Handlu, Robót Publicznych oraz Reform Rolnych, wojewodowie: poleski, nowogródzki, wołyński i białostocki, Dyrektor Dróg Wodnych w Wilnie i Dyrektor Biura projektu meljoracji Polesia.

Do komisji tej winien być powoływany również delegat Ministra Komunikacji, o ile rozpatrywane będą sprawy meljoracji terenów sąsiadujących z terenami kolejowemi.

Przewodniczącym komisji będzie Minister Robót Publicznych, bądź wyznaczony przez niego zastępca.

Kompetencje komisji będą ustalone rozporządzeniem Ministra Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Spraw Wewnętrznych, Spraw Wojskowych, Spraw Zagranicznych, Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  8.

Dyrektor Biura może w miarę potrzeby powoływać na konferencje interesowane czynniki gospodarcze oraz zasięgać przy rozwiązywaniu poszczególnych zagadnień, związanych z projektem, zdania specjalistów.

Art.  9.

Wojewodowie: poleski, wołyński, białostocki i nowogródzki oraz Dyrekcje Dróg Wodnych w Warszawie i w Wilnie będą uzgadniały z Biurem projektu meljoracji Polesia wszelkie projekty i zamierzenia w dziedzinie spraw wodnych na obszarze powiatów wymienionych w art. 3.

Wymienieni wyżej wojewodowie oraz podległe im władze powiatowe administracji ogólnej będą zasięgały również opinji Biura odnośnie do podać o udzielenie pozwoleń na użytkowanie wód na obszarze powiatów wymienionych w art. 3.

Art.  10.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom Robót Publicznych i Skarbu w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.

Art.  11.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 3 lit. b) zmieniona przez art. 1 ustawy z dnia 17 marca 1931 r. (Dz.U.31.39.303) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 27 kwietnia 1931 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024