Sposób ustalenia i wypłaty odszkodowania i wynagrodzenia za zatrzymanie zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów przez formacje wojskowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 30 stycznia 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa, Przemysłu i Handlu, Robót Publicznych i Skarbu o sposobie ustalenia i wypłaty odszkodowania i wynagrodzenia za zatrzymanie zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów przez formacje wojskowe.

Na mocy art. 23 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 8 listopada 1927 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 98, poz. 859) zarządza się co następuje:
§  1.
Podstawą do żądania wynagrodzenia za zatrzymania, lub odszkodowania za uszkodzenie lub zniszczenie zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów, zatrzymanych przy próbnym poborze, jest karta pobrania, wydana przez komisję poborową, przewidzianą w art. 20 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 8 listopada 1927 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa.
§  2.
Zwrot zatrzymanych przy próbnym poborze przedmiotów, wymienionych w § 1, winien nastąpić w obecności komisji poborowej, która dokonała poboru.

Wypłata wynagrodzenia (odszkodowania) winna nastąpić z reguły przy zwrocie przedmiotu świadczenia.

§  3. 1
Wysokość wynagrodzenia za zatrzymanie przedmiotu świadczenia ustala komisja poborowa według załącznika do niniejszego rozporządzenia.

Wynagrodzenie winno być wypłacone za każdy dzień zatrzymania przedmiotu świadczenia, przyczem dzień, w którym, został dokonany pobór, oraz dzień, w którym został zwrócony przedmiot świadczenia, najeży zaliczyć do dni, za które przysługuje wynagrodzenie.

§  4.
O ile właściciel zgłasza pretensję do odszkodowania z tytułu uszkodzenia przedmiotu świadczenia w czasie zatrzymania tegoż przez formacje wojskowe, komisja poborowa obowiązana jest stwierdzić, czy i w jakim stopniu uszkodzenie powstało.
§  5.
W razie stwierdzenia, że uszkodzenie przedmiotu świadczenia powstało bez winy właściciela w czasie zatrzymania w formacji wojskowej, komisja poborowa określa stopień uszkodzenia w procentach od ceny szacunkowej przedmiotu, wypisanej na karcie pobrania i oznacza kwotę odszkodowania, poczem formacja wypłaca odnośną kwotę uprawnionemu.

W razie zasinienia lub zupełnego zniszczenia przedmiotu wysokość odszkodowania wynosi pełną wartość szacunkową.

§  6.
Po dokonaniu oględzin przedmiotu świadczenia przez właściciela, formacja, która korzystała ze świadczeń, wypłaca wynagrodzenie za zatrzymanie za zwrotem karty pobrania.
§  7.
Po dokonaniu wypłaty wynagrodzenia względnie odszkodowania i po otrzymaniu przedmiotu świadczenia właściciel kwituje odbiór otrzymanej kwoty i przedmiotu świadczenia.
§  8.
W wypadkach gdy właściciel zgłasza pretensję z powodu uszkodzenia przedmiotu, a komisja poborowa uzna tę pretensję za nieuzasadnioną, lub gdy właściciel nie zgadza się na oznaczony przez komisję procent uszkodzenia przedmiotu, komisja spisuje protokół z dokładnem opisaniem przedmiotu i ewentualnych uszkodzeń, poczem przedmiot świadczenia zostaje zwrócony właścicielowi za pokwitowaniem z tem, że może on dochodzić swej pretensji o odszkodowanie na drodze sądowej.

Wynagrodzenie za zatrzymanie wypłaca się bez względu na roszczenie o odszkodowanie.

§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  2

Tabela dziennego wynagrodzenia za zatrzymanie podczas próbnego poboru zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów.

Przedmiot świadczeń Cena za zatrzymanie w ciągu jednej doby Uwagi
w czasie od 1.XI do 31.III w czasie od 1.IV do 31.X
Koń wierzchowy i artyleryjski 3.50 zł 5 zł Podana w tabeli wysokość stawki dziennego wynagrodzenia dla wozów: w wypadku zatrzymania wozu 1 -konnego bez uprzęży zostaje zredukowana o 25 gr, w wypadku zatrzymania wozu 2-konnego z uprzężą na jednego tylko konia, zostaje zredukowana o 25 gr, w Wypadku zatrzymania wozu 2-konnego bez uprzęży, zostaje zredukowana o 50 gr. Dla koni: w wypadku zatrzymania konia wraz z uprzężą zostaje podwyższona o 25 gr.
Koń taborowy 2.50 " 4 "
Wóz 2-konny 1.25 " 1.75 "
Wóz 1-konny 0.75 " 1.25 "
Samochód osobowy i półciężarowy 20 zł
Samochód ciężarowy 25 "
Motocykl 6 "
Rower 1 "
1 § 3 zmieniony przez § 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 1934 r. (Dz.U.34.77.722) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1934 r.
2 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 1934 r. (Dz.U.34.77.722) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1934 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 maja 1937 r. (Dz.U.37.41.328) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 1937 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.16.133

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób ustalenia i wypłaty odszkodowania i wynagrodzenia za zatrzymanie zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów przez formacje wojskowe.
Data aktu: 30/01/1928
Data ogłoszenia: 17/02/1928
Data wejścia w życie: 17/02/1928