Emisja 4% premjowej pożyczki inwestycyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 6 lutego 1928 r.
w sprawie emisji 4% premjowej pożyczki inwestycyjnej.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Upoważnia się Ministra Skarbu do wypuszczenia 4% premjowej pożyczki inwestycyjnej w wysokości 50.000.000 złotych w złocie w obligacjach na okaziciela po 100 złotych w złocie każda.

Obligacje będą wypuszczone seriami w ilości 10.000 seryj po 50 obligacyj w każdej serji.

Wpływ z 4% premjowej pożyczki inwestycyjnej przeznaczony jest na zasilenie ruchu budowlanego, na pokrycie kosztów budowy nowych linij kolejowych, kosztów odbudowy i przebudowy linij już istniejących oraz na wykup 8% państwowej pożyczki złotej z 1922 r. i 8% pożyczki konwersyjnej.

Art.  2. 1

Obligacje 4% premjowej pożyczki inwestycyjnej umorzone będą w ciągu lat 10 drogą losowania dniach 1 kwietnia i 1 października każdego roku. Pierwsze losowanie nastąpi wyjątkowo dnia 15 czerwca 1928 r. Każdorazowo podlegać będzie umorzeniu 1/20 część pożyczki, t. j. 500 seryj.

Art.  3.

Nieumorzone obligacje 4% premiowej pożyczki inwestycyjnej uczestniczyć będą w losowaniu - premij, które odbywać się będzie jednocześnie z losowaniem obligacyj celem ich umorzenia.

Na premie przeznacza się w pierwszym półroczu półtora procent od sumy pożyczki, t. j. 750.000 złotych w złocie. W następnych półroczach stosunek sum przeznaczonych na premje do nieumorzonej sumy pożyczki ulegać będzie stopniowemu zwiększaniu i w ostatniem półroczu wynosić będzie 10%.

Ilość i wysokość poszczególnych premij oraz sposób i miejsce losowania ustali Minister Skarbu.

§  4.
Odsetki od obligacyj 4% premjowej pożyczki inwestycyjnej płatne będą w stosunku 4 od 100 rocznie zdołu w dniach 1 kwietnia i 1 października każdego roku za zwrotem zapadłych kuponów. Pierwszy kupon będzie płatny 1 kwietnia 1928 r. Kupony od obligacyj 4% premjowej pożyczki inwestycyjnej wolne będą od podatku od kapitałów i rent.
Art.  5.

Kapitał i odsetki 4% premiowej pożyczki inwestycyjnej zabezpiecza się całym ruchomym i nieruchomym majątkiem państwowym.

Art.  6.

Wypłata kapitału wylosowanych obligacyj, premij oraz odsetek nastąpi w złotych według równowartości złotego w złocie, określonej na zasadzie art. 16 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 5 listopada 1927 r. w sprawie zmiany ustroju pieniężnego (Dz. U. R.. P. Nr. 97, poz. 855).

Kapitał, odsetki i premia do 1.000 złotych w złocie płatne będą w Centralnej Kasie Państwowej, w Kasach Skarbowych, Banku Gospodarstwa Krajowego, Banku Polskim, Pocztowej Kasie Oszczędności oraz w ich oddziałach.

Premje ponad 1.000 złotych w złocie będą płatne w Banku Polskim w terminie nieprzekraczającym 3-ch miesięcy od daty przedłożenia obligacji, na którą padła premja.

Art.  7.

Obligacje 4% premjowej pożyczki inwestycyjnej, nieprzedstawione do zapłaty w ciągu lat 30 od dnia ich wylosowania, ulegają przedawnieniu. Kupony od obligacyj 4% premjowej pożyczki inwestycyjnej ulegają przedawnieniu w ciągu lat 5 od dnia ich płatności. Wypłata premij ulega przedawnieniu w ciągu lat 30 od dnia ich wylosowania.

§  8.
Obligacje 4% premjowej pożyczki inwestycyjnej mają wszelkie prawa, papierów papilarnych i mogą być używane dla lokaty kapitałów osób pozostających pod opieką i kuratelą, jako tez kapitałów fundacyjnych, kościelnych, korporacyj publicznych, kaucyj cywilnych i wojskowych oraz depozytów.
Art.  9.

Obligacje 4% premiowe; pożyczki inwestycyjnej nie podlegają działaniu ustawy z dnia 26 lipca 1919 r. o utraconych tytułach na okaziciela (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 406), zgodnie z p. 2 art. 13 tejże ustawy w brzmieniu, nadanem mu ustawą z dnia 18 października 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr. 87, poz. 637).

Art.  10.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Skarbu.

Art.  11.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 2 zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 14 marca 1928 r. (Dz.U.28.31.296) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 17 marca 1928 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024