Państwowy Instytut Eksportowy.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 17 września 1927 r.
o Państwowym Instytucie Eksportowym.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Powołuje się do życia Państwowy Instytut Eksportowy, podległy Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  2.

Zadaniem Państwowego Instytutu Eksportowego jest:

1)
badanie możliwości i warunków eksportu dla poszczególnych produktów polskich i udzielanie odnośnych informacyj sferom zainteresowanym;
2)
inicjowanie i ulepszanie eksportu oraz współdziałanie w tworzeniu organizacyj eksportowych;
3)
inicjowanie i projektowanie środków pomocy państwowej dla eksportu;
4)
podejmowanie inicjatywy i współdziałanie w sprawie standaryzacji artykułów eksportowych oraz w zakładaniu urządzeń pomocniczych dla eksportu;
5)
opinjowanie na życzenie Ministra Przemysłu i Handlu projektów ustaw i rozporządzeń, dotyczących handlu zagranicznego;
6)
wykonywanie na zlecenie Ministra Przemysłu i Handlu wszelkich innych czynności, związanych z handlem zagranicznym;
7)
propagowanie wytwórczości eksportowej w kraju i propaganda polskiego handlu zagranicą.
Art.  3.

Dla osiągnięcia zadań, wskazanych w art. 2, Instytut wykonywa wszelkie czynności potrzebne dla uzyskania źródłowych wiadomości, zebrania odpowiednich materjałów informacyjnych i należytego zużytkowania ich w interesie handlu eksportowego. Sposób wykonania powyższych zadań określą osobne rozporządzenia wykonawcze.

Art.  4.

Państwowy Instytut Eksportowy może przyjmować imieniem Skarbu Państwa zapisy i darowizny, przeznaczone na cele naukowe lub praktyczne, związane z jego działalnością.

W razie powzięcia wiadomości o powstaniu zapisu lub darowizny na cele, związane z jego działalnością, winien Państwowy Instytut Eksportowy podać wszelkie szczegóły takiego zapisu lub darowizny do wiadomości Ministra Przemysłu i Handlu oraz Ministra Skarbu. W zawiadomieniu tem winno być podane w szczególności, czy i jakie obowiązki lub obciążenia są połączone z przyjęciem zapisu lub darowizny, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawnych.

Minister Przemysłu i Handlu oraz Minister Skarbu decydują o przyjęciu lub odmowie przyjęcia zapisu lub darowizny.

Wpływy z powyższego tytułu będą preliminowane w budżecie Państwowego Instytutu Eksportowego.

Art.  5.

Na czele Instytutu stoi Dyrektor powołany przez Ministra Przemysłu i Handlu. W razie potrzeby Minister Przemysłu i Handlu może powołać zastępcę Dyrektora. Dyrektor kieruje pracami Instytutu i reprezentuje go nazewnątrz. Dyrektor względnie jego zastępca bierze udział w posiedzeniach Rady i Komitetu Wykonawczego.

Art.  6.

Jako organ inicjatywy, kontroli i współdziałania w całokształcie spraw Instytutu tworzy się Radę Państwowego instytutu Eksportowego.

Rada Instytutu składa się z 15 członków, z których 6 powołuje Minister Przemysłu i Handlu, 9 zaś delegują organizacje społeczno-gospodarcze.

Rada wybiera z grona swego przewodniczącego i 2 jego zastępców, których zatwierdza Minister Przemysłu i Handlu.

Członkowie Rady są powoływani na przeciąg 2 lat. Członkowie ustępujący mogą być wybrani względnie mianowani ponownie.

Szczegółowy regulamin dla Rady wyda Minister Przemysłu i Handlu, który w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Rolnictwa wyznaczy organizacje społeczno-gospodarcze uprawnione w myśl ustępu 2 niniejszego artykułu do delegowania swoich przedstawicieli do Rady.

Art.  7.

Ponadto Ministrowie: Przemysłu i Handlu, Skarbu, Spraw Zagranicznych, Rolnictwa i Komunikacji delegują do Rady Państwowego Instytutu Eksportowego po jednym przedstawicielu, a w wypadkach specjalnego charakteru Minister Przemysłu i Handlu zaprasza delegatów innych ministrów. Delegaci ministrów mają głos doradczy.

Art.  8.

Minister Przemysłu i Handlu ma prawo rozwiązania Rady Państwowego Instytutu Eksportowego i powołania jej w nowym składzie.

Art.  9.

Radę Państwowego Instytutu Eksportowego zwołuje przewodniczący względnie jeden z jego zastępców w miarę potrzeby na wniosek Dyrektora, w każdym razie co najmniej raz na dwa miesiące, ustalając porządek dzienny obrad.

Art.  10.

Do kompetencji Rady Państwowego Instytutu Eksportowego należą następujące sprawy:

1)
inicjatywa w sprawie ogólnego programu działalności instytutu;
2)
kontrola nad wykonywaniem działalności przez rozpatrywanie i przyjmowanie perjodycznych i rocznych sprawozdań Instytutu i przedkładanie ich Ministrowi Przemysłu i Handlu;
3)
układanie dla Ministerstwa Przemysłu i Handlu rocznych preliminarzy budżetowych Instytutu;
4)
przyjmowanie wniosków Dyrektora w sprawie otwierania i zwijania oddziałów Instytutu w kraju, jako też mianowanie i odwoływanie korespondentów zagranicznych;
5)
opiniowanie projektów ustaw i rozporządzeń z zakresu handlu zagranicznego i zatwierdzanie wniosków, składanych w powyższym zakresie przez Instytut;
6)
rozważanie wszystkich innych spraw, które zostały zlecone Radzie do rozpatrzenia przez Ministra Przemysłu i Handlu lub zostały przedłożone przez Dyrektora Instytutu.
Art.  11.

Z grona członków Rady powołany zostaje Komitet Wykonawczy Państwowego Instytutu Eksportowego, złożony z 5-ciu członków. Rada Instytutu deleguje 2 członków i przewodniczącego Rady, 2 zaś mianuje Minister Przemysłu i Handlu.

Do zakresu działania Komitetu Wykonawczego należą czynności, zlecone mu przez Radę instytutu w obrębie kompetencyj, zastrzeżonych jej w art. 10.

W szczególności Komitet ma prawo wglądu w tok pracy Instytutu i przedstawiania wniosków Radzie Instytutu.

Członkowie Komitetu Wykonawczego powoływani są na przeciąg 1 roku.

Komitetowi Wykonawczemu przewodniczy przewodniczący Rady.

Art.  12.

W miarą potrzeby powołuje Dyrektor Instytutu za zgodą Rady z łona kół fachowych, reprezentujących pojedyncze działy produkcji i handlu, specjalne komitety doradcze, których zadaniem będzie szczegółowe rozpatrywanie zagadnień, związanych ze sprawą usprawnienia metod handlowych i przystosowania polskiej produkcji eksportowej do wymagań rynków zagranicznych.

Art.  13.

Państwowy Instytut Eksportowy może za zgodą Ministra Przemysłu i Handlu otwierać i zwijać oddziały na całym terenie Rzeczypospolitej Polskiej w ramach zatwierdzonych kredytów; pozatem Państwowy Instytut Eksportowy może posiadać własnych korespondentów zagranicznych, angażowanych w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Art.  14.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych i innymi właściwymi ministrami.

Art.  15.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024