Regulamin wyborczy, obowiązujący przy przeprowadzaniu wyborów członków sejmików wojewódzkich, przewodniczących sejmików wojewódzkich i członków wydziałów wojewódzkich oraz odnośnych zastępców w województwach: poznańskiem i pomorskiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 4 sierpnia 1927 r.
o regulaminie wyborczym, obowiązującym przy przeprowadzaniu wyborów członków sejmików wojewódzkich, przewodniczących sejmików wojewódzkich i członków wydziałów wojewódzkich oraz odnośnych zastępców w województwach: poznańskiem i pomorskiem.

Na mocy §§ 4 i 10 rozporządzenia Ministra b. Dz. Pruskiej z dnia 12 sierpnia 1921 r. o wyborach do sejmików wojewódzkich (Dz. U. R. P. № 71, poz. 491) w brzmieniu ustawy z dnia 14 marca 1927 r. (Dz. U. R. P. № 33, poz. 298) zarządzam co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1. 1
Wyborów członków sejmiku wojewódzkiego i ich zastępców dokonywają rady miejskie względnie rady powiatowe na osobnych posiedzeniach wyborczych.

Posiedzenie wyborcze rady miejskiej względnie sejmiku powiatowego dla dokonania wyborów członków sejmiku wojewódzkiego i ich zastępców otwiera przewodniczący rady miejskiej względnie rady powiatowej w czasie, jaki zgóry oznaczony był dla rozpoczęcia się posiedzenia wyborczego, po stwierdzeniu obecności przynajmniej takiej liczby członków rady miejskiej względnie sejmiku powiatowego, jaka wymaganą jest dla powzięcia ważnych uchwał.

§  2. 2
Wybory członków sejmiku wojewódzkiego i ich zastępców przeprowadza komisja wyborcza. Komisja wyborcza w "miastach wydzielonych z powiatowych związków samorządowych składa się z przewodniczącego rady miejskiej i dwóch radnych, zaproszonych przez przewodniczącego, a w powiatowych związkach samorządowych z przewodniczącego rady powiatowej i dwóch członków sejmiku, zaproszonych przez przewodniczącego.

Jednemu z zaproszonych przez przewodniczącego członków komisji wyborczej powierza przewodniczący prowadzenie protokółu wyborczego.

§  3.
Przewodniczący komisji wyborczej dba o utrzymanie spokoju i porządku podczas czynności wyborczych oraz czuwa nad zachowaniem postanowień niniejszego regulaminu.

W czasie posiedzenia wyborczego nie wolno w lokalu wyborczym wygłaszać przemówień do wyborców, ani podejmować jakichkolwiek uchwał. Wyjątek stanowią przemówienia i uchwały komisji wyborczej, związane z prowadzeniem czynności wyborczych.

§  4. 3
Jeżeli wybiera się dwóch członków sejmiku wojewódzkiego i taką samą liczbę ich zastępców, głosowanie odbywa się oddzielnie na członków a oddzielnie na zastępców. Wybory są tajne i dokonywane są względną większością głosów (§ 13).

Jeżeli wybiera się najmniej trzech członków sejmiku wojewódzkiego i ich zastępców, wyborów dokonywa się jednym aktem wyborczym, systemem stosunkowym przez głosowanie na listy kandydatów.

II.

Głosowanie.

§  5. 4
Prawo wybierania członkowie rady miejskiej względnie rady powiatowej wykonać mogą tylko osobiście.

Głosowanie odbywa się zapomocą kart do głosowania.

Karty do głosowania powinny być koloru białego.

§  6. 5
W przypadku wskazanym w ust. 1 § 4 każdemu wyborcy służy w terminie oznaczonym przez przewodniczącego na posiedzeniu, zwołanym dla przeprowadzenia wyborów, prawo zgłoszenia po jednym kandydacie na członka sejmiku i na zastępcę. Zgłoszenie to powinno zawierać imię i nazwisko kandydata. Do zgłoszenia powinno być dołączone podpisane przez kandydata oświadczenie, że zgadza się na zgłoszenie kandydatury i w razie wyboru - wybór przyjmie. Zgłoszenie nie odpowiadające tym wymogom jest nieważne.

W przypadku wymienionym w ustępie pierwszym głosujący umieszcza na karcie głosowania imię i nazwisko jednego kandydata.

W razie zgłoszenia tylko dwóch kandydatów głosowanie się nie odbywa, a zgłoszeni kandydaci są wybrani.

§  7.
W przypadku wskazanym w ust. 2 § 4 wolno każdemu wyborcy lub grupie wyborców zgłosić w terminie zgóry oznaczonym przez przewodniczącego na posiedzeniu, zwołanem dla przeprowadzenia wyborów, listę kandydatów.

Wpływające listy kandydatów oznacza przewodniczący numerami porządkowemi w kolejności ich składania.

Lista kandydatów powinna zawierać imiona i nazwiska co najmniej dwa razy tylu osób, ile wynosi liczba członków sejmiku wojewódzkiego, jaka ma być wybraną.

Do listy kandydatów do sejmiku wojewódzkiego powinno być dołączone oświadczenie, stwierdzone podpisem kandydatów, że zgadzają się na zgłoszenie kandydatury na danej liście i że ewentualny wybór na członka sejmiku wojewódzkiego przyjmą.

Listy nie odpowiadające tym wymogom są nieważne.

Jeżeli ten sam kandydat umieszczony jest na kilku listach, wówczas uważa się go za kandydata tej listy w której umieszczony jest na miejscu najwyższem, a w razie gdyby miejsca były równe, za kandydata tej listy która najpierw wpłynęła. Gdyby wskutek tego liczba kandydatów drugiej listy obniżyła się poniżej liczby wymaganej według ust. 3 niniejszego paragrafu, wyborcy którzy zgłosili odnośną listę, powinni ją uzupełnić przez zaproponowanie jeszcze na posiedzeniu wyborczem ale przed głosowaniem, nowego kandydata z dołączeniem wymaganego oświadczenia, w przeciwnym razie lista jest nieważna.

Przewodniczący ogłasza ważnie zgłoszone listy kandydatów, podając ich numery oraz imiona i nazwiska kandydatów, wpisanych na listy, poczem oznacza czas dla dokonania głosowania.

Głosujący umieszcza na karcie głosowania jedynie wyrażony słowami lub cyframi numer listy kandydatów, na którą oddaje głos. Znak pisarski, umieszczony obok słowa lub cyfry, nie powoduje nieważności karty do głosowania. Numer może być wybity mechanicznie lub pisany.

§  8.
W razie zgłoszenia tylko jednej ważnej listy, głosowanie nie odbywa się. W tym przypadku członkami sejmiku wojewódzkiego wybrani są kandydaci wymienieni na zgłoszonej liście w liczbie odpowiadającej liczbie członków sejmiku wojewódzkiego, jaka ma być wybraną, a zastępcami członków sejmiku wojewódzkiego wybrane są osoby wymienione na zgłoszonej liście na bezpośrednio dalszych miejscach po wybranych członkach sejmiku wojewódzkiego w liczbie odpowiadającej liczbie wybranych członków sejmiku wojewódzkiego.
§  9. 6
Członek rady miejskiej względnie rady powiatowej, któremu przewodniczący powierzył prowadzenie protokółu wyborczego, wywołuje wyborców do głosowania w abecadłowym porządku ich nazwisk. Wywołany wyborca wrzuca swoją kartę do głosowania w kopercie urzędownie ostemplowanej do przygotowanej w tym celu urny wyborczej, pod kontrolą przewodniczącego.

Wyborcy przybyli w toku głosowania już po odczytaniu ich nazwisk, mogą oddać karty do głosowania na końcu po wszystkich innych, ale jeszcze przed zamknięciem głosowania.

III.

Obliczenie głosów.

§  10.
Po ukończeniu głosowania przewodniczący komisji wyborczej uznaje wybory za zamknięte, a obliczenia oddanych głosów dokonywa komisja wyborcza zaraz po ukończeniu głosowania. W tym celu przewodniczący wyjmuje koperty z kartami do głosowania z urny wyborczej, przelicza je i oddaje następnie jednemu z członków komisji. Członek ten otwiera poszczególne karty do głosowania i obejrzawszy je oddaje przewodniczącemu, który każdą kartę do głosowania głośno odczytuje.

Gdy wybory przeprowadza się w sposób określony ust. 1 § 4, przybrany przez przewodniczącego drugi członek komisji wyborczej wypisuje na osobnym arkuszu papieru (lista zestawcza) w kolejnym porządku, każde pierwszy raz przez przewodniczącego odczytane nazwisko kandydata, zapisując przy niem liczbę oddanych na niego głosów, a więc przy pierwszym oddanym na niego głosie liczbę 1, przy drugim oddanym na niego głosie liczbę 2 i t. d.

Przy wyborach stosunkowych (ust. 2 § 4) obliczenie głosów odbywa się w sposób określony w art. 35 regulaminu wyborczego, obowiązującego przy przeprowadzeniu wyborów do sejmików powiatowych na podstawie tymczasowego rozporządzenia Ministra b. Dz. Pruskiej, z dn. 12 sierpnia 1921 r. o wyborach do sejmików powiatowych na obszarze b. Dz. Pruskiej (Dz. U. R. P. № 71, poz. 492).

§  11. 7
Nieważne są:
a)
karty do głosowania, które nie są koloru białego,
b)
karty do głosowania puste, nieczytelne lub nie wskazujące niewątpliwie osoby kandydata,
c)
karty do głosowania zawierające zastrzeżenia,
d)
karty do głosowania z nazwiskami kandydatów, którzy nie posiadają biernego prawa wyborczego do sejmiku wojewódzkiego lub nie mogą być członkami tegoż,
e)
karty do głosowania zawierające wbrew przepisom ust. 8 § 7 dopiski.

Jeżeli karta do głosowania zawiera więcej imion i nazwisk aniżeli wynosi liczba kandydatów wybieranych przez radę miejską lub radę powiatową, uwzględnia się tylko nazwiska umieszczone na pierwszem miejscu.

Z kilku znalezionych w kopercie prawidłowo wypełnionych i opiewających na tę samą listę kandydatów kart do głosowania, należy uznać za ważną tylko jedną kartę. Jeżeli zaś w kopercie znaleziono dwie lub więcej kart do głosowania, opiewających na różne listy kandydatów, należy wszystkie znajdujące się w kopercie karty uznać za nieważne.

§  12.
Komisja wyborcza decyduje zwyczajną większością głosów o ważności kart do głosowania, jak również o ważności list wyborczych. Od decyzji komisji wyborczej przysługuje skarga w myśl § 7 rozporządzenia Ministra b. Dz. Pruskiej z dnia 12 sierpnia 1921 r. o wyborach do sejmików wojewódzkich (Dz. U. R. P. № 71, poz. 491).

IV.

Ustalenie wyniku głosowania.

§  13. 8
Gdy wybory przeprowadza się sposobem określonym w § 4 ust. 1 za wybranych należy uważać kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą ilość głosów. W razie równości głosów rozstrzyga los, wyciągnięty przez przewodniczącego.
§  14.
Jeżeli wyborów dokonywa się w sposób wskazany w ust. 2 § 4, ustalenie wyniku głosowania odbywa się w sposób określony w ust. 3 § 10 niniejszego regulaminu z tem, że za wybranych zastępcami członków sejmiku wojewódzkiego należy uważać osoby, wymienione na odnośnej liście na bezpośrednio dalszych miejscach po wybranych członkach sejmiku wojewódzkiego w liczbie odpowiadającej liczbie wybranych członków sejmiku wojewódzkiego.

V.

Protokół wyborczy.

§  15.
Z przebiegu wyborów sporządza się protokół, który powinien zawierać także stwierdzenie wyników głosowania. Protokół wyborczy podpisuje przewodniczący oraz członkowie komisji wyborczej.

Do protokółu powinny być dołączone: lista zestawcza, przy wyborach stosunkowych - lista kandydatów, oraz opieczętowane w kopertach karty do głosowania.

Sporządzony w powyższy sposób protokół powinien przewodniczący komisji wyborczej przesłać niezwłocznie wraz z załącznikami wojewodzie.

VI.

Ogłoszenie wyniku wyborów.

§  16.
Ustalony na podstawie protokółów wyborczych wynik wyborów do sejmiku wojewódzkiego ogłasza wojewoda w Dzienniku Urzędowym Województwa.

VII.

Przyjęcie wyboru.

§  17. 9
(skreślony).

VIII.

Skargi wyborcze i unieważnienie wyborów.

§  18.
Wybory są nieważne, jeżeli zostanie stwierdzone, że wybory przeprowadzone zostały niezgodnie z przepisami niniejszego regulaminu, a popełnione uchybienia mogły wpłynąć na wynik wyborów.

W razie unieważnienia wyborów, zarządza wojewoda nowe wybory, a to najpóźniej w ciągu 6-ciu tygodni od dnia prawomocnej decyzji unieważniającej wybory.

IX.

Wybory przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego, jego zastępcy i członków wydziału wojewódzkiego.

§  19.
Wybór przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego i jego zastępcy przeprowadza najstarszy wiekiem członek sejmiku wojewódzkiego (§ 9 rozp. Ministra b. Dz. Pruskiej z dn. 12 sierpnia 1921 r. o wyborach do sejmików wojewódzkich - Dz. U. R. P. № 71, poz. 491) z przybraniem dwóch członków sejmiku wojewódzkiego.

Wybory członków wydziału wojewódzkiego przeprowadza przewodniczący sejmiku wojewódzkiego również z przybraniem dwóch członków tegoż sejmiku.

§  20. 10
Wybory przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego i jego zastępcy tudzież przewodniczącego wydziału wojewódzkiego i jego zastępcy oraz starosty krajowego są tajne i dokonywane są bezwzględną większością głosów. Na każde z wymienionych stanowisk wybory dokonywane są oddzielnie.

Co do zgłaszania kandydatów stosuje się odpowiednio przepisy § 6.

Za wybranego należy uważać kandydata, na którego oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie otrzymał takiej liczby głosów, następuje ściślejszy wybór między tymi kandydatami, którzy otrzymali największą ilość głosów. Wybór ten, o ile głosy padły na więcej niż 4 osoby, należy ograniczyć do tych 4 osób, które w pierwszym głosowaniu otrzymały najwięcej głosów. Jeżeli także w drugim głosowaniu na żadnego kandydata nie oddano więcej aniżeli połowy ważnych głosów, następuje wybór ściślejszy między tymi dwoma kandydatami, którzy przy tym głosowaniu otrzymali najwięcej głosów. W razie równości głosów rozstrzyga los, wyciągnięty przez przewodniczącego, który z tych kandydatów ma być dopuszczony do ściślejszego wyboru. W razie równości głosów w trzecim głosowaniu o wyborze rozstrzyga również los wyciągnięty przez przewodniczącego.

Przy wyborze reszty członków wydziału wojewódzkiego stosuje się odpowiednio przepisy, zawarte w § 4 ust. 2, §§ 7 i 8 ust. 3, § 10 oraz § 14 regulaminu niniejszego.

Poza tym przy wyborach stosuje się odpowiednio przepisy tego regulaminu, jeżeli z przepisów paragrafu niniejszego nie wynika inaczej.

§  21. 11
Przeciw postępowaniu przy wyborach może każdy członek sejmiku wojewódzkiego wnieść w ciągu 3 dni po dokonaniu wyborów zarzuty do Ministra Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego. Minister Spraw Wewnętrznych decyduje ostatecznie.

X.

Przepisy końcowe.

§  22.
Regulamin niniejszy obowiązuje od dnia ogłoszenia.

Z dniem tym traci moc obowiązującą regulamin wyborczy dla przeprowadzenia wyborów do sejmików wojewódzkich, ogłoszony w Dz. Urz. Ministerstwa b. Dz. Pruskiej z r. 1921 № 26, poz. 177.

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.
5 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.
6 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.
7 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.
8 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.
9 § 17 skreślony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.
10 § 20 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.
11 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.81.707

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin wyborczy, obowiązujący przy przeprowadzaniu wyborów członków sejmików wojewódzkich, przewodniczących sejmików wojewódzkich i członków wydziałów wojewódzkich oraz odnośnych zastępców w województwach: poznańskiem i pomorskiem.
Data aktu: 04/08/1927
Data ogłoszenia: 19/09/1927
Data wejścia w życie: 19/09/1927