Rozmiary kwater stałych i opłaty za kwatery stałe w koszarach lub budynkach państwowych, przez Skarb Państwa wynajętych albo administrowanych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 sierpnia 1927 r.
o rozmiarach kwater stałych i opłatach za kwatery stałe w koszarach lub budynkach państwowych, przez Skarb Państwa wynajętych albo administrowanych.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju (Dz. U. R. P. № 97, poz. 681) zarządza się co następuje:
§  1.
Normalna dopuszczalne rozmiary kwater stałych zostają ustalone załączoną tabelą.
§  2.
W razie niemożności przydzielenia kwater stałych w normalnym wymiarze, normy kwater stałych osób, wymienionych pod 2 do 8 włącznie w tabeli, załączonej do niniejszego rozporządzenia, powinny być w danym garnizonie obniżane równomiernie, stosownie do istniejących w nim warunków, przy uwzględnieniu stanu rodzinnego osób, otrzymujących kwatery.

Niemożność przydzielenia kwater stałych w danym garnizonie w normalnym wymiarze oraz sposób obniżenia rozmiaru kwater, przewidzianych w tabeli, załączonej do niniejszego rozporządzenia, ustali władza administracyjna I instancji w porozumieniu z komendantem danego garnizonu po wysłuchaniu zarządu gminy.

W razie niedojścia do porozumienia między władzą administracyjną I instancji a komendantem garnizonu lub w razie sprzeciwu zarządu gminy rozstrzyga wojewoda w porozumieniu z dowódcą okręgu korpusu (dowódcy floty).

§  3.
Przy dostarczaniu osobnych kwater stałych uprawnionym za osoby z rodzinami uważać należy osoby, pozostające w związku małżeńskim (żyjące we wspólności małżeńskiej lub dzietne) tudzież owdowiałe, zamieszkujące z dziećmi ślubnemi, uprawnionemi lub pasierbami, na które faktycznie pobierany jest dodatek ekonomiczny.
§  3a. 1
Osoby, korzystające ze stałych kwater, uiszczają Skarbowi Państwa miesięcznie zdołu opłaty, oznaczone w sposób następujący:

Miejscowości dzieli się na osiem kategoryj odpowiadających podziałowi miejscowości na klasy czynszowe w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 lipca 1927 r. o wynagrodzeniu za kwatery stałe, dostarczone przez zarządy gminne na podstawie art. 12 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju (Dz. U. R. P. № 71, poz. 623).

Wysokość opłaty od jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej kwatery (powierzchni podłogi pokojów mieszkalnych) ustala się dla:

Miejscowości kategorji I w wysokości od 11-16 zł. rocznie
" " II " " 10-14 " "
" " III " " 10-13 " "
" " IV " " 9-12 " "
" " V " " 8-11 " "
" " VI " " 7-10 " "
" " VII " " 6- 9 " "
" " VIII " " 5- 8 " "

a to zależnie od jakości i wartości czynszowej kwatery.

Przy ustalaniu wysokości opłaty za kwatery stałe powierzchni pomieszczeń pobocznych, jak: przedpokoje, korytarze, werandy, łazienki, kuchnie, spiżarnie i alkowy, nie zalicza się do powierzchni użytkowej kwater.

Wysokość tych opłat ustalają organa, wyznaczone przez Ministra Spraw Wojskowych.

Osoby korzystające ze stałych kwater, przydzielonych im w budynkach, wyłączonych z pod działania ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o podatku od lokali (Dz. U. R. P. № 94, poz. 550), opłacają ponadto Skarbowi Państwa po trzy złote miesięcznie zdołu od każdego pokoju mieszkalnego.

Opłaty, obliczone według powyższych zasad, odnoszą się wyłącznie do lokali mieszkalnych.

Stróżom, wartownikom, dozorcom fortecznym lub innym osobom, powołanym do pilnowania objektów wojskowych, zajmującym stałe kwatery w objektach przez nich strzeżonych, Minister Spraw Wojskowych może obniżyć wysokość opłat, przewidzianych w paragrafie niniejszym, według swego uznania.

§  3b. 2
Osoby, które-utraciwszy wogóle uprawnienia do korzystania z kwatery stałej - mimo upływu terminu, w którym winne były opróżnić zajmowaną kwaterę stałą, lub terminu dodatkowego (§ 8 rozporządzenia Ministra Spraw Wojskowych z dnia 18 lipca 1928 r. w sprawie eksmisji z kwater w drodze administracyjnej - Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 712), - kwatery nie opróżniły, opłacać mają Skarbowi Państwa za okres zajmowania kwatery po tym terminie miesięcznie zgóry opłaty, obliczone według stawek trzykrotnie wyższych od stawek podanych w ustępie 3 § 3 a rozporządzenia niniejszego.
§  4.
Ogrzewanie i oświetlanie kwater stałych zasadniczo nie należy do Skarbu Państwa.

Skarb Państwa świadczenia te uskutecznia dla kwater stałych, w których zaprowadzona jest instalacja centralnego ogrzewania względnie elektrycznego oświetlenia, za zapłatą według norm, ustalonych obowiązującemi rozporządzeniami i przepisami służbowemi Ministra Spraw Wojskowych.

§  5.
Pomieszczenia gospodarcze, zastępujące piwnice, przydzielane są lokatorom stałych kwater bezpłatnie, jako przedmioty dodatkowe do kwatery.
§  6.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1927 r.

ZAŁĄCZNIK  3

L. p. Stopień wojskowy albo stanowisko służbowe lub funkcja uprawnionego do otrzymania kwatery stałej Grupa uposażenia funkcjonarjuszów państwowych Normalny dopuszczalny rozmiar kwatery stałej z włączeniem pomieszczeń pobocznych jak: przedpokoje, korytarze, kuchnie, łazienki, spiżarnie, alkowy i pokoje dla służby
dla osób z rodziną dla osób samotnych
pokoi pokoi dla służby kuchen i piwnic łazienek Ogółem m. kw. pokoi pokoi dla służby kuchen i piwnic łazienek Ogółem m. kw.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
1 Marszałek Polski I 10 2 1 1 420 10 2 1 1 420
2 Generał broni (admirał) II 6-7 1 1 1 180 3-4 1 1 1 100
3 Generał dywizji (wiceadmirał), dowódcy dywizyj i równorzędni III 6 1 1 1 180 3-4 1 1 1 100
4 Generał brygady (kontradmirał), dowódcy brygad i równorzędni; pułkownik (komandor), dowódcy pułków i równorzędni IV i V 5 1 1 1 150 3 1 1 1 90
5 Podpułkownik (komandor-porucznik), major (komandor-podporucznik), dowódcy bataljonów i równorzędni VI 4 1 1 1 120 2 - - 1 60
6 Kapitan (kapitan-porucznik), dowódcy kompanij i równorzędni VII 3 1 1 1 90 2 - 1 1 60
7 Porucznik (patrz uwaga Nr. 1), podporucznik, chorąży VIII i IX 2 1 1 1 60 1 - - - 15
8 St. sierżant (st. wachmistrz, st. ogniomistrz, st. bosman, st. wachmistrz żandarm, i st. majster wojskowy), sierżant (wachmistrz, ogniomistrz, bosman, wachmistrz żandarm, i majster wojskowy) X 2 - 1 - 50 - - - - -
9 Plutonowy (bosman-mat, st, żandarm, młodszy majster wojsk.), kapral (mat, żandarm, podmajstrzy), starszy marynarz zawodowy XI i XII 1 - 1 - 30 - - - - -
Uwagi: 1. Uprawnienia kwaterowe poruczników żonatych, posiadających dwoje dzieci, oraz poruczników wdowców, posiadających troje dzieci, są takie same, jak uprawnienia kwaterowe kapitanów z rodziną.

2. Uprawnienia kwaterowe samotnych podoficerów określone są w załączniku pierwszym do ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 681).

3. Wojskowym zawodowym tytularnym przysługują kwatery stałe w rozmiarach, odpowiadających pobieranemu uposażeniu, nie zaś posiadanemu stopniowi tytularnemu.

4. Przekroczenia norm, określonych tabelą, co do ilości pokoi są niedopuszczalne; przekroczenia zaś w kwadraturze powierzchni podłogi pomieszczeń mieszkalnych sięgać mogą co najwyżej 10% pełnej normy, co jednak nie może być stosowane przy projektowaniu nowych budowli i przebudowie istniejących.

1 § 3a:

- dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1927 r. (Dz.U.27.109.925) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1927 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 listopada 1933 r. (Dz.U.34.8.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 1934 r.

2 § 3b dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1932 r. (Dz.U.32.46.435) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 maja 1932 r.
3 Załącznik :

-zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1927 r. (Dz.U.27.109.925) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1927 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 maja 1934 r. (Dz.U.34.52.479) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1934 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.81.705

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozmiary kwater stałych i opłaty za kwatery stałe w koszarach lub budynkach państwowych, przez Skarb Państwa wynajętych albo administrowanych.
Data aktu: 29/08/1927
Data ogłoszenia: 19/09/1927
Data wejścia w życie: 01/10/1927