Stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż".

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 1 września 1927 r.
o Stowarzyszeniu "Polski Czerwony Krzyż".

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż" jest jedynem stowarzyszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej działającem na zasadach konwencji genewskiej o polepszeniu losu chorych i rannych w armjach czynnych z dnia 6 lipca 1906 r. (Dz. U. R. P. z r. 1927 № 28, poz. 225) oraz konwencji dotyczącej praw i zwyczajów wojny lądowej, podpisanej wraz z odnośnym regulaminem w Hadze w dniu 18 października 1907 r. (Dz. U. R. P. z r. 1927 № 21, poz. 160 i 161). Stowarzyszeniu temu przysługuje prawo używania znaku i nazwy Czerwonego Krzyża (Krzyża Genewskiego).

Stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż" pozostaje pod protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Art.  2.

Stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż" wstępuje w miejsce stowarzyszenia "Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża", i obejmuje wszelkie tegoż prawa i obowiązki.

Art.  3.

Stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż" jest osobą prawna i może nabywać oraz pozbywać ruchomości i nieruchomości, według zasad określonych w statucie.

Art.  4.

Głównem zadaniem stowarzyszenia "Polski Czerwony Krzyż" jest współdziałanie z instytucjami sanitarno - wojskowemi w czasie wojny i przygotowanie się do tego współdziałania w czasie pokoju.

Niezależnie od uprawnień, przysługujących władzom administracyjnym z tytułu obowiązujących przepisów o nadzorze nad stowarzyszeniami lub nad poszczególnemi kierunkami działalności stowarzyszeń, przysługuje Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych i Ministrem Pracy i Opieki Społecznej prawo zatwierdzania statutu stowarzyszenia i jego zmian, a Ministrowi Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Pracy i Opieki Społecznej prawo nadzoru nad wypełnianiem przez Polski Czerwony Krzyż należących do niego zadań.

Dla wykonania nadzoru Minister Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Pracy i Opieki Społecznej ustanowi delegata jako organ powołany do stałej kontroli gospodarki Polskiego Czerwonego Krzyża. Zakres działania delegata określi specjalna instrukcja. W razie stwierdzenia, iż Polski Czerwony Krzyż nie wypełnia lub wypełnia nienależycie swe zadanie-Minister Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Pracy i Opieki Społecznej może zawiesić w działalności władze zarządzające Polskiego Czerwonego Krzyża przy równoczesnem zwołaniu z urzędu Walnego Zgromadzenia oraz ustanowieniu zarządu przymusowego na czas do przeprowadzenia nowych wyborów tych władz przez Walne Zgromadzenie.

Art.  5.

Z chwilą wybuchu wojny, ogłoszenia mobilizacji ogólnej, albo częściowej, jak również w wypadkach, w których tego wymaga interes Państwa, stwierdzony uchwałą Rady Ministrów, stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż" podlega całkowicie Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  6.

Stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż" posiada prawo nadawania odznak honorowych za zasługi, położone na polu urzeczywistnienia zadań stowarzyszenia.

Art.  7.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wojskowych, Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  8.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024