Organizacja pośrednictw pocztowych, telegraficznych i pocztowo-telegraficznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 3 czerwca 1927 r.
w sprawie organizacji pośrednictw pocztowych, telegraficznych i pocztowo-telegraficznych.

Na podstawie art. 1, 17 i 48 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584) oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1927 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Poczt i Telegrafów (Dz. U. R. P. № 5, poz. 26) zarządzam co następuje:

Tworzenie pośrednictw.

§  1.
1)
Ustanawia się pomocniczą instytucją dla wykonywania służby pocztowej, telegraficznej i telefonicznej, pod nazwą "pośrednictwo pocztowe", jeśli pełni służbę tylko w dziale pocztowym, "pośrednictwo telegraficzne",-jeżeli pełni służbą tylko w dziale telegraficznym lub w telefonicznym albo w obu tych działach, oraz "pośrednictwo pocztowo-telegraficzne", jeśli pełni służbą w dziale pocztowym, telegraficznym i telefonicznym.
2)
Pośrednictwa pocztowe tworzy się przedewszystkiem w miejscowościach, leżących przy traktach pocztowych oraz tam, gdzie nie zachodzi potrzeba utrzymywania specjalnych chodów posłańczych do przenoszenia materjału pocztowego. W wypadkach, gdy taka potrzeba zachodzi, tworzy się pośrednictwo pod warunkiem, że miejscowa gmina lub osoby interesowane zobowiążą się przyjąć na siebie obowiązek dostarczenia posłańca lub innych środków przewozowych do przewożenia lub przenoszenia materjału pocztowego albo płacić do rąk kierownika pośrednictwa umówione z nim za powyższe czynności wynagrodzenie.

Pośrednictwa telegraficzne tworzy się pod warunkiem, że z tytułu budowy linij telegraficznych nie urosną dla Skarbu Państwa żadne wydatki.

3)
Pośrednictwo podlega bezpośrednio temu urzędowi pocztowemu, w którego okręgu jest położone, pośrednio zaś dyrekcji poczt i telegrafów oraz Ministerstwu Poczt i Telegrafów. Otwiera je oraz oznacza jego okrąg doręczeń właściwa dyrekcja poczt i telegrafów.

Pod nazwą: "urząd pocztowy" w rozumieniu niniejszych przepisów, należy rozumieć także agencję pocztową.

Zakres czynności.

§  2.
1)
Pośrednictwo pocztowe wykonywa:
a)
sprzedaż znaczków i płatnych druków pocztowych;
b)
wyjmowanie przesyłek listowych z pocztowych skrzynek listowych;
c)
przyjmowanie i wysyłanie zwykłych przesyłek listowych;
d)
przyjmowanie i wysyłanie telegramów krajowych z wyjątkiem telegramów pilnych;
e)
wydawanie zwykłych przesyłek listowych;
f)
wydawanie dokumentów oddawczych na przesyłki rejestrowane;
g)
wydawanie telegramów adresowanych "pocztą", "poste-restante" i telegramów dosyłanych pocztą;
h)
przyjmowanie prenumeraty czasopism.
2)
Pośrednictwo telegraficzne wykonywa:
a)
sprzedaż znaczków i płatnych druków pocztowych;
b)
przyjmowanie i wysyłanie telegramów krajowych, włącznie z telegramami pilnemi;
c)
doręczanie telegramów odbiorcom do domu;
d)
pośredniczenie w rozmowach telefonicznych;
e)
doręczanie wezwań do rozmów telefonicznych.
3)
Pośrednictwo pocztowo-telegraficzne wykonywa czynności wskazane w ustępie l pod b) c) e) f) h) oraz czynności wskazane w ustąpię 2 niniejszego paragrafu.
4.
Dyrekcje poczt i telegrafów mogą w razie potrzeby przewidziany w ustępach 1-3 zakres czynności pośrednictw ograniczyć tylko do pewnych czynności, w szczególności wówczas, gdy pośrednictwo leży w okręgu doręczeń listonosza wiejskiego.
5)
Dyrekcje poczt i telegrafów mogą rozszerzyć zakres czynności pośrednictw, przewidziany w ust. 1 i 3, przez poruczenie im obowiązku przyjmowania, wysyłania i wydawania poleconych przesyłek listowych.

Wyposażenie.

§  3.
Pośrednictwo otrzymuje od zarządu pocztowego potrzebne do wykonywania służby urządzenia, przybory i druki pocztowe, które stanowią własność Skarbu Państwa.

Stosunek służbowy kierownika pośrednictwa.

§  4.
1)
Dyrekcja poczt i telegrafów powierza kierownictwo pośrednictwa osobie, która na podstawie deklaracji pisemnej zgodzi się na wykonywanie czynności pośrednictwa dla dobra miejscowej ludności.
2)
Kierownik pośrednictwa składa w ręce kierownika przynależnego urzędu pocztowego przyrzeczenie służbowe. Przez złożenie tego przyrzeczenia obowiązuje się. on do sumiennego wykonywania obowiązków służbowych oraz przestrzegania tajemnicy służbowej jak niemniej tajemnicy listów i innych przesyłek pocztowych, telegramów i rozmów telefonicznych. Jest on obowiązany spełniać polecenia przełożonej dyrekcji poczt i telegrafów i jej urzędników inspekcyjnych oraz urzędu pocztowego, któremu podlega.
3)
Kierownik pośrednictwa obowiązany jest pełnić służbę osobiście-w wypadkach jednak nieobecności lub innej przeszkody może wyręczyć się osobą dorosłą, godną zaufania. Odpowiada on całym swoim majątkiem za szkody, któreby poniósł Skarb Państwa z winy jego lub zastępcy.
4)
Godziny urzędowe pośrednictw w służbie zewnętrznej ustanawia dyrekcja poczt i telegrafów trzymając się zasady, że służba zewnętrzna pośrednictw nie może przewyższać w dnie powszednie 3 godzin, w niedziele zaś i dni świąteczne 1 godziny.
5)
Kierownik pośrednictwa otrzymuje:
a)
uposażenie, płatne w ratach miesięcznych zdołu, w wysokości określonej zarządzeniem Ministra Poczt i Telegrafów;
b)
prowizję od sprzedaży znaczków i płatnych druków pocztowych, w wysokości ustalonej dla prywatnych sprzedawców znaczków pocztowych;
c)
tam, gdzie zaprowadzono służbę telegraficzną, wynagrodzenie od każdego doręczonego telegramu względnie - od każdego doręczonego wezwania do rozmowy telefonicznej-w wysokości określonej zarządzeniem Ministra Poczt i Telegrafów.
6).
Dyrekcja poczt i telegrafów może każdego czasu bez podania powodów rozwiązać stosunek służbowy z kierownikiem pośrednictwa. Kierownik pośrednictwa może dyrekcji poczt i telegrafów wypowiedzieć stosunek służbowy pisemnie na jeden miesiąc naprzód. W obu powyższych wypadkach kierownik pośrednictwa obowiązany jest oddać otrzymane przedmioty wyposażenia oraz pocztowe księgi, dokumenty, druki, znaczki, gotówkę i przesyłki.

Lokal.

§  5.
Kierownik pośrednictwa może wykonywać czynności służbowe we własnem mieszkaniu lub w osobnym lokalu. Na zewnątrz budynku, w którym pełni służbę, winien wywiesić godło pośrednictwa i pocztową skrzynkę listową.

Kontrola.

§  6.
Bezpośredni nadzór nad czynnościami pośrednictwa wykonywa zwierzchni urząd pocztowy.

Postanowienia końcowe.

§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1927 r. i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej.

Z dniem powyższym znosi się składnice pocztowe, istniejące obecnie na obszarach województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego i Śląska Cieszyńskiego w województwie śląskiem; pośrednictwa pocztowe, telegraficzne i telefoniczne, istniejące obecnie na obszarach województw: poznańskiego, pomorskiego i części górnośląskiej województwa śląskiego oraz wszelkie dotychczasowe przepisy o składnicach i pośrednictwach pocztowych, telegraficznych i telefonicznych, sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024