Statystyka zmian własności i obciążeń hipotecznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 listopada 1927 r.
w sprawie statystyki zmian własności i obciążeń hipotecznych. *

Na podstawie art. 2, 3 i 5 ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. № 85, poz. 464) w brzmieniu ustalonem ustawą z dnia 1 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 60, poz. 436) zarządza się co następuje:
§  1.
Na strony, sporządzające akty przeniesienia prawa własności lub obciążenia względnie zwolnienia od obciążenia gruntów i nieruchomości, nakłada się obowiązek zeznawania wobec notarjuszy danych, wyszczególnionych w kartach statystycznych zmian własności i obciążeń hipotecznych (wzory I - III zawarte w załączniku do niniejszego rozporządzenia), oraz udzielania odpowiedzi na pytania zawarte w specjalnych kartach korespondencyjnych (wzór IV załącznika).
§  2.
Na notariuszy nakłada się obowiązek wypełniania kart statystycznych zmian własności i obciążeń hipotecznych na podstawie zeznań stron i treści sporządzanych aktów, oraz odsyłania wypełnionych w należyty sposób kart statystycznych, ewentualnie jednocześnie ze sporządzonemi aktami, do właściwego sądu hipotecznego.
§  3.
Na pisarzy hipotecznych przy sądach okręgowych i przy sądach pokoju w okręgach sądów apelacyjnych: w Warszawie, Lublinie i Wilnie,

na dyrektorów ksiąg gruntowych oraz prowadzących księgi gruntowe w okręgach sadów apelacyjnych: w Krakowie, Lwowie i na obszarze sądu okręgowego w Cieszynie,

i na prowadzących księgi wieczyste w okręgach sądów apelacyjnych w Poznaniu, Toruniu oraz na obszarze sądu okręgowego w Katowicach -

nakłada się obowiązek: a) zbierania i kontrolowania kart statystycznych (wzór I - III), b) wypełniania tychże kart na podstawie dokumentów lub kart korespondencyjnych (wzór IV), przesłanych przez strony, o ile odnośny akt zdziałany był bez udziału notarjusza, c) zwracania się do stron i do notarjuszy w każdym wypadku, gdy dane o zmianach własności i obciążeniach hipotecznych są niekompletne lub niejasne, oraz d) odsyłania zebranego materjału statystycznego do Głównego Urzędu Statystycznego.

§  4.
Karty statystyczne, należycie wypełnione, będą odsyłane po upływie pół roku wprost do Głównego Urzędu Statystycznego z pominięciem drogi służbowej, w terminie do 1 sierpnia za pierwsze półrocze i do 1 lutego za drugie półrocze roku ubiegłego.

Główny Urząd Statystyczny uprawniony jest do zwracania się w drodze bezpośredniej do wymienionych w §§ 2 i 3 osób w sprawach nadsyłania, uzupełniania, względnie poprawiania kart statystycznych.

§  5.
Wszelkie druki (karty i instrukcje) roześle osobom wymienionym w §§ 2 i 3 niniejszego rozporządzania Główny Urząd Statystyczny, do którego też należy zwracać się bezpośrednio w razie wyczerpania druków.
§  6.
Strony, odmawiające zeznań wobec notarjuszy lub nie dające odpowiedzi na pytania zawarte w karcie korespondencyjnej (wzór IV), ulegną karze grzywny w wysokości do 500 zł., a w razie niemożności uiszczenia grzywny-karze aresztu do jednego miesiąca; w razie powtórnego wykroczenia grzywna może być wymierzona w wysokości podwójnej. Kary te wymierza powiatowa władza administracji ogólnej, stronie zaś służy odwołanie się według obowiązujących przepisów, a w szczególności w województwach: poznańskiem, pomorskiem, oraz górnośląskiej części województwa śląskiego, przy odpowiedniem zastosowaniu przepisów pruskiej ustawy o policyjnych rozporządzeniach karnych w sprawach o wykroczenia z dnia 23 kwietnia 1883 r. (Zbiór ust. pr. str. 65).
§  7.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Ministrowi Sprawiedliwości.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1928 roku. Z dniem tym tracą moc obowiązującą: rozporządzenia pruskiego Ministra Srawiedliwości z dnia 15 lipca 1885 r. (Dziennik Min. Sprawiedliwości, str. 251) i z dnia 11 stycznia 1896 r. (Dziennik Min. Sprawiedliwości, str. 16), oraz rozporządzenia austrjackiego Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 1894 r. (Dziennik rozp. Min. Sprawiedliwości № 42), z dnia 19 lutego 1897 r. (Dziennik rozp. Min. Sprawiedliwości № 5) i § 13 rozporządzenia austrjackiego Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 marca 1916 r. (Dz. U. P. № 87).
ZAŁĄCZNIKI

WZÓR I.

KARTA ZMIAN WŁASNOŚCI NIERUCHOMOŚCI ......

grafika

WZÓR II.

KARTA WPISANYCH WIERZYTELNOŚCI HIPOTECZNYCH № ......

grafika

WZÓR III.

KARTA WYKREŚLONYCH WIERZYTELNOŚCI HIPOTECZNYCH № ......

grafika

WZÓR IV.

SPRAWA URZĘDOWA

grafika

* Z dniem 24 marca 1934 r. obowiązki, nałożone na strony, notarjuszy, pisarzy hipotecznych, dyrektorów ksiąg gruntowych oraz prowadzących księgi gruntowe lub wieczyste § 1, 2, 3 i 4 nin. rozporządzenia zawiesza się w przypadkach sporządzenia aktów dotyczących:

1) przeniesienia praw własności nieruchomości w innej drodze, niż kupna - sprzedaży (w obrocie zwykłym i parcelacyjnym) i licytacji,

2) obciążeń hipotecznych,

zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 6 marca 1934 r. o zawieszeniu mocy obowiązującej niektórych postanowień rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1927 r. w sprawie statystyki zmian własności i obciążeń hipotecznych (Dz.U.34.25.182).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024