Zm.: rozporządzenie z dnia 23 grudnia 1926 r. o zasadach administrowania i dysponowania funduszem zapomóg i kredytu ulgowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 15 listopada 1927 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie niektórych zmian rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 23 grudnia 1926 r. o zasadach administrowania i dysponowania funduszem zapomóg i kredytu ulgowego.

Na mocy cz. 3 art. 74 i cz. 3 art. 75 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z r. 1926 № 1, poz. 1) zarządza się co następuje:
§  1.
Część 3 § 5 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 23 grudnia 1926 r. o zasadach administrowania i dysponowania funduszem zapomóg i kredytu ulgowego (Dz. U. R. P. z r. 1927 № 7, poz. 51) otrzymuje brzmienie następujące: "W okresie ulgowym dłużnicy nie płacą rat amortyzacyjnych. Okres ten rozpoczyna się w trzy miesiące od dnia wydania orzeczenia o przyznaniu pożyczki".
§  2.
Części 2 i 3 § 6 tego rozporządzenia otrzymują brzmienie następujące:

"2. Pierwsza rata będzie płatna w dniu 1 października, względnie 1 kwietnia tego półrocza, w którem rozpoczyna się okres umorzenia pożyczki (cz. 2 § 5).

3. Należne za okres ulgowy, zgóry obliczone, odsetki stanowić będą dodatkową pożyczkę, którą dłużnik winien spłacać wraz z procentami w półrocznych ratach amortyzacyjnych, płatnych w tych samych terminach jak raty pożyczki głównej.

Odsetki przypadające za czas od dnia upływu okresu ulgowego do dnia rozpoczęcia okresu umorzenia płatne są przy pierwszej racie amortyzacyjnej".

§  3.
Na końcu części 4 § 7 tego rozporządzenia dodaje się wyrazy: "względnie instytucję społeczną".
§  4.
Części l, 2 i 3 § 9 tego rozporządzenia otrzymują brzmienie następujące:

"1. Po przyznaniu pożyczki w listach zastawnych Państwowy Bank Rolny zawiadomi o tem okręgowy urząd ziemski, który orzeknie o przyznaniu pożyczki z funduszu zapomóg i kredytu ulgowego (§ 1), poczem prześle orzeczenie do Państwowego Banku Rolnego.

2. Państwowy Bank Rolny zawiadomi petenta, względnie instytucję lub osobę sprzedającą grunt, że pożyczki w listach zastawnych Banku i z funduszu zapomóg i kredytu ulgowego zostały danemu petentowi przyznane i będą wypłacone po złożeniu w Państwowym Banku Rolnym dokumentów, stwierdzających hipoteczne zabezpieczenie pożyczki, zgodnie z wymaganiami obowiązujących Bank przepisów.

3. Po otrzymaniu dokumentów, stwierdzających zabezpieczenie pożyczek, Państwowy Bank Rolny dokona wypłaty pożyczki z funduszu zapomóg i kredytu ulgowego w sposób, wskazany w orzeczeniu okręgowego urzędu ziemskiego, o czem zawiadomi właściwy okręgowy urząd ziemski".

§  5.
Ostatnie zdanie części 2 § 11 tego rozporządzenia otrzymuje brzmienie następujące: "Pierwsza rata pożyczki będzie płatna w najbliższym dniu 1 kwietnia, jeżeli wypłata pożyczki nastąpiła w drugiem półroczu kalendarzowem, lub w najbliższym dniu 1 października, jeżeli wypłata pożyczki nastąpiła w pierwszem półroczu kalendarzowem".
§  6.
Po § 11 tego rozporządzenia dodaje się nowy paragraf treści następującej:

"§ 11-a. 1. Z funduszu zapomóg i kredytu ulgowego mogą być również udzielane przejściowo pożyczki na nabycie gruntów, w tych przypadkach, gdy grunty są nabywane na uzupełnienie gospodarstw karłowatych przy scalaniu, a brak uregulowanej hipoteki uniemożliwia udzielenie pożyczek długoterminowych.

2. Pożyczki tego rodzaju będą udzielane przez Państwowy Bank Rolny na wniosek okręgowego urzędu ziemskiego i stanowić będą uzupełnienie kredytu przejściowego dłużej-terminowego z funduszów Państwowego Banku Rolnego.

3. Wysokość przejściowych pożyczek z funduszu zapomóg i kredytu ulgowego, łącznie z pożyczką dłużej-terminową Państwowego Banku Rolnego nie może przekraczać 90% ceny kupna-sprzedaży, ustalonej w umowie kupna-sprzedaży. Pożyczki udzielane będą na okres do lat 3 za solidarnem poręczeniem dwóch odpowiedzialnych majątkowo osób. Należne od tych pożyczek odsetki będą doliczone do kapitału i spłacane razem z nim.

4. Pożyczki przejściowe z funduszu zapomóg i kredytu ulgowego będą na prośbę dłużnika skonwertowane na pożyczki długoterminowe w myśl zasad niniejszego rozporządzenia, przyczem podanie o konwersję pożyczki winien dłużnik złożyć do okręgowego urzędu ziemskiego za pośrednictwem Państwowego Banku Rolnego najpóźniej w 30 dni od daty uregulowania hipoteki na rzecz nabywcy. O ile podanie w powyższym terminie nie będzie złożone, pożyczka winna być spłacona.

5. Przy konwersji wspomnianych wyżej pożyczek okres ulgowy będzie obliczany od dnia wypłaty pożyczki. Okres, w którym dłużnik korzysta z pożyczki przejściowej, wliczony będzie do okresu ulgowego".

§  7.
W § 13 tego rozporządzenia dodaje się trzecią część treści następującej: "Wysokość pożyczki na zagospodarowanie się nie może przekroczyć kwoty 4.300 złotych".
§  8.
Część 2 § 14 otrzymuje brzmienie następujące:

"Przy udzielaniu tych pożyczek należy uwzględnić sumy niespłaconych pożyczek na zagospodarowanie się, udzielonych z funduszów przewidzianych w § 1 (kat. A i B) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1927 r. (Dz. U. R. P. № 37, poz. 330), wraz z zaległemi odsetkami i należnym dodatkiem administracyjnym (§ 27 niniejszego rozporządzenia) od tych pożyczek, i sumy te potrącić przy wypłacie pożyczek".

§  9.
Część 2 § 15 otrzymuje brzmienie następująca: "Okres umorzenia pożyczki będzie się liczył od najbliższego dnia 1 stycznia lub 1 lipca, jaki nastąpi po upływie 4 lat okresu ulgowego, rozpoczynającego się w 3 miesiące od dnia wydania orzeczenia o przyznaniu pożyczki".
§  10.
Paragraf 17 otrzymuje brzmienie następujące:

"1. Po przyznaniu pożyczki okręgowy urząd ziemski przesyła orzeczenie do Państwowego Banku Rolnego, który zawiadomi petenta, że pożyczka będzie mu wypłacona po nadesłaniu wyciągu hipotecznego.

2. Jeżeli hipoteka działki przed wypłatą pożyczki na zagospodarowanie nie może być uregulowana, a zachodzi pilna potrzeba udzielenia tej pożyczki, okręgowy urząd ziemski może wydać orzeczenie o przyznaniu pożyczki bez zabezpieczenia hipotecznego za poręczeniem dwóch osób (cz. 3 § 20), przyczem orzeczenie winno zawierać zobowiązanie pożyczkobiorcy do hipotecznego zabezpieczenia pożyczki na swój koszt, w terminie określonym w orzeczeniu. W tych wypadkach orzeczenie łącznie z pokwitowaniem odbioru pożyczki stanowić będzie dowód zobowiązania, poręka zaś będzie składana w postaci deklaracji podpisanej przez osoby poręczające".

§  11.
Część 3 § 18 skreśla się.
§  12.
Paragraf 21 tego rozporządzenia otrzymuje brzmienie następujące:

"W księdze hipotecznej (gruntowej) winno być uwidocznione, że grunty obciążone hipotecznie z tytułu pożyczek na nabycie gruntów i na zagospodarowanie, udzielonych na zasadzie niniejszego rozporządzenia, nie mogą być, do czasu całkowitej spłaty obciążających je pożyczek, dzielone, sprzedawane, wydzierżawiane ani zastawiane (obciążane hipotecznie) bez zezwolenia właściwego okręgowego urzędu ziemskiego.

Orzeczenie o przyznaniu pożyczki winno zawierać zastrzeżenie, że pożyczka lub jej pozostałość wraz z procentami i innemi należnościami staje się natychmiast wymagalną w razie niedotrzymania któregokolwiek z warunków zawartych w orzeczeniu, a w szczególności w następujących przypadkach:

a) jeżeli dłużnik nie uiści w właściwych terminach dwóch kolejnych rat amortyzacyjnych,

b) jeżeli grunt, na który pożyczka została udzielona, poddany zostanie postępowaniu egzekucyjnemu ze strony osób trzecich,

c) jeżeli stwierdzone zostanie, że dłużnik umyślnie lub przez niedbalstwo niszczy gospodarstwo, obciążone pożyczką,

d) jeżeli stwierdzone zostanie, że dłużnik użył pożyczki na inny cel, niż została przyznana,

e) jeżeli stwierdzone zostanie, że dłużnik niszczy lub usuwa bez zezwolenia okręgowego urzędu ziemskiego znajdujące się na gruncie budynki, których wartość była uwzględniona przy przyznaniu pożyczki,

f) jeżeli dłużnik, bez zgody okręgowego urzędu ziemskiego, odda grunt w użytkowanie osobie trzeciej,

g) jeżeli dłużnik nie ubezpieczy od ognia budynków, których wartość uwzględniono przy przyznaniu pożyczki, lub na których wzniesienie została udzielona inna pożyczka z funduszów państwowych, przyczem ubezpieczenie winno nastąpić w jednej z instytucyj ubezpieczeniowych, wskazanych przez okręgowy urząd ziemski, w wysokości, określonej przez tenże urząd i z zastrzeżeniem, że wypłata odszkodowania pogorzelowego właścicielowi nie może nastąpić bez zgody okręgowego urzędu ziemskiego,

h) jeżeli dłużnik nie uiści dwóch kolejnych składek asekuracyjnych".

§  13.
Część 4 § 27 tego rozporządzenia skreśla się.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.109.928

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 23 grudnia 1926 r. o zasadach administrowania i dysponowania funduszem zapomóg i kredytu ulgowego.
Data aktu: 15/11/1927
Data ogłoszenia: 10/12/1927
Data wejścia w życie: 10/12/1927