Zabezpieczenie podaży przedmiotów powszedniego użytku.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 31 sierpnia 1926 r.
o zabezpieczeniu podaży przedmiotów powszedniego użytku. *

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78 poz. 443) postanawiam, co następuje:
Art.  1. 1

Celem zaopatrzenia rynku wewnętrznego w przedmioty powszedniego użytku, tudzież zapobiegania i przeciwdziałania zwyżce cen na te przedmioty, upoważnia się Ministra Spraw Wewnętrznych, aby po wysłuchaniu opinji czynników fachowych i w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu, Rolnictwa oraz Robót Publicznych regulował:

a)
przemiał zbóż chlebowych i wypiek;
b)
ceny przetworów zbóż chlebowych, mięsa i jego przetworów, odzieży, obuwia, nafty, węgla, żelaza i cegły, w szczególności przez wyznaczanie cen tych artykułów na zasadzie kosztów produkcji i gospodarczo usprawiedliwionych kosztów wymiany.
Art.  2. 2

Prawo regulowania cen przez ich wyznaczanie na przedmioty, wymienione w p. b. art. 1-go może w drodze rozporządzenia przekazać Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu, Rolnictwa oraz Robót Publicznych - wojewodom, w Warszawie - Komisarzowi Rządu z prawem dalszego przekazywania tych uprawnień władzom administracyjnym 1-ej instancji lub zarządom gmin miejskich i wiejskich.

Minister Spraw Wewnętrznych w Warszawie, a wojewodowie na obszarze podległych im województw wykonywują przysługujące względnie przekazane im powyższe uprawnienia po wysłuchaniu opinji czynników fachowych.

Władze, przekazujące w myśl ustępu 1 niniejszego artykułu swe uprawnienia, obowiązane są wskazać przedmioty, na które w danej miejscowości wolno wyznaczać ceny oraz okres czasu, w ciągu którego można wyznaczać ceny.

Art.  3.

Opłaty za korzystanie z komunalnych urządzeń, zakładów i przedsiębiorstw, dostarczających ludności przedmiotów względnie świadczeń powszedniego użytku, wymagają zatwierdzenia właściwej władzy nadzorczej, wskazanej w art. 35 i 37 ustawy o tymczasowem uregulowaniu finansów Komunalnych z dn. 11 sierpnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 94 poz. 747).

Zatwierdzenia władzy nadzorczej wymagają również wszelkie zmiany opłat, o których mowa w poprzednim ustępie.

Postanowienia zawarte w niniejszym artykule obowiązują do dnia 31 grudnia 1927 r.

Art.  4.

Winni przekroczenia rozporządzeń, wydanych na podstawie niniejszego rozporządzenia, o ile dany czyn nie ulega surowszemu ukaraniu w myśl innych ustaw karnych, ulegną karze aresztu do 6-ciu tygodni lub grzywny do 10.000 zł.

Władza orzekająca oznaczy w orzeczeniu, na wypadek niemożności ściągnięcia grzywny, karę zastępczego aresztu według słusznego uznania, jednak nie ponad 3 tygodnie. Z karą, orzekaną wedle niniejszego postanowienia, może być połączona konfiskata przedmiotów, do których odnosi się czyn przestępny.

Art.  5.

Właściwemi do orzekania są władze administracyjne I-ej instancji. W sprawach o przekroczenia rozporządzeń, wydanych na podstawie pktu b. art. 1, władze administracyjne orzekać będą po wysłuchaniu opinji Komisyj obywatelskich.

Komisje te działać będą pod przewodnictwem delegata władzy administracyjnej i składać się będą z równej ilości przedstawicieli konsumentów z jednej strony, i handlu, rolnictwa i przemysłu - z drugiej. Przeciw orzeczeniom władz administracyjnych 1-ej instancji można w ciągu 7-miu dni od dnia doręczenia orzeczenia wnieść na ręce tej władzy żądanie przekazania sprawy właściwemu sadowi powiatowemu (pokoju), który postąpi wedle przepisów postępowania, obowiązujących w I-ej instancji sądowej.

Na obszarze mocy obowiązującej niemieckiej ustawy postępowania karnego z roku 1877 stosuje się przepisy o policyjnych rozporządzeniach karnych.

Art.  6.

Wygaśnięcie mocy obowiązującej rozporządzeń wydanych na zasadzie niniejszego rozporządzenia nie uchyla odpowiedzialności karnej za ich naruszenie w czasie ich obowiązywania.

Art.  7. 3

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrom: Spraw Wewnętrznych, Skarbu, Przemysłu i Handlu, Rolnictwa, Robót Publicznych i Sprawiedliwości.

Art.  8.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.

Jednocześnie traci moc obowiązującą ustawa z dnia 29 grudnia 1925 r. o zabezpieczeniu podaży przedmiotów powszedniego użytku (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 1 poz. 2). Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1926 r. "o regulowaniu cen przetworów zbóż chlebowych, mięsa i jego przetworów oraz odzieży i obuwia przez wyznaczanie cen" (Dz. U. R. P. № 18, poz. 101), zachowują aż do odwołania moc obowiązującą, o ile dotyczy wyznaczenia cen na przetwory zbóż chlebowych, mięsa i jego przetworów. Przy wymierzaniu kar za przekroczenie przepisów tego rozporządzenia należy karać według art. 4 niniejszego rozporządzenia.

* Z dniem 20 stycznia 1927 r. uprawnienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Skarbu, jako władz nadzorczych, wynikające z art. 3 nin. rozporządzenia, w odniesieniu do powiatowych związków komunalnych i gmin miejskich z wyjątkiem gmin liczących powyżej 250.000 mieszkańców, jak również prawo rozstrzygania odwołań w wypadkach przewidzianych w art. 38, ust. 2, pkt. a) ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 94, poz. 747) przekazuje się wojewodom działającym w porozumieniu z prezesami izb skarbowych, przekazuje się wojewodom działającym w porozumieniu z prezesami izb skarbowych, zgodnie z § 5 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1926 r. w sprawie Wykonanie art. 3-go rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 31 sierpnia 1926 r. o zabepieczeniu podaży przedmiotów powszedniego użytku (Dz.U.27.5.29).
1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 22 marca 1928 r. (Dz.U.28.38.374) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 26 marca 1928 r.
2 Art. 2 zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 22 marca 1928 r. (Dz.U.28.38.374) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 26 marca 1928 r.
3 Art. 7 zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 22 marca 1928 r. (Dz.U.28.38.374) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 26 marca 1928 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.91.527

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Zabezpieczenie podaży przedmiotów powszedniego użytku.
Data aktu: 31/08/1926
Data ogłoszenia: 31/08/1926
Data wejścia w życie: 31/08/1926