Środki prawne przeciw orzeczeniom i zarządzeniom państwowych władz szkolnych.

USTAWA
z dnia 31 lipca 1924 r.
o środkach prawnych przeciw orzeczeniom i zarządzeniom państwowych władz szkolnych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

O ile poszczególne ustawy, wydane po wejściu w życie ustawy niniejszej, nie będą zawierały odmiennych postanowień, służy od orzeczeń i zarządzeń, wydanych przez .państwowe bładze szkolne I instancji, odwołanie do państwowej władzy szkolnej II instancji, która rozstrzyga ostatecznie, zaś od orzeczeń i zarządzeń, wydanych w instancji I przez państwowe władze szkolne II instancji - odwołanie do Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Art.  2.

O ile w ustawach, wydanych po wejściu w życie niniejszej ustawy, inny termin nie będzie przepisany, odwołanie wnosi się w ciągu dni 14 od dnia doręczenia orzeczenia lub zarządzenia, za pośrednictwem władzy, która je w I instancji wydała. Dnia doręczenia nie wlicza się do terminu czternastodniowego.

Art.  3.

Odwołanie można wnieść pisemnie lub zgłosić ustnie do protokółu. Dzień nadania na pocztą lub telegraf uważa się za dzień wniesienia odwołania.

Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na niedzielą lub święto, termin kończy się dopiero w następnym dniu powszednim.

Art.  4.

Władza odwoławcza winna rozstrzygnąć sprawę, w ciągu 6 tygodni od chwili otrzymania odwołania. W przypadkach wyjątkowych, gdy ostateczne rozstrzygnięcie w terminie sześciotygodniowym nie będzie możliwe, władza odwoławcza winna zawiadomić o tem stroną interesowaną, wskazując kiedy rozstrzygnięcie nastąpi,

Art.  5.

instancja odwoławcza orzeka o niedopuszczalności, względnie o spóźnionym terminie wniesienia odwołania.

Z odwołaniem można poleczyć prośbę o przywrócenie terminu, jeżeli strona udowodni, że opóźnienie nastąpiło bet jej winy, z powodu nieprzezwyciężonych przeszkód, oraz o ile odwołanie wniesiono najpóźniej w ciągu 7 dni po ustaleniu przeszkody. Prośbę o przywrócenie terminu rozstrzyga instancja odwoławcza.

Art.  6.

Orzeczenia i zarządzenia władz szkolnych winny zawierać pouczenie wyjaśniające, czy sprawa; podlega dalszemu tokowi instancji, jeśli zaś podlega, to winny podawać wyraźnie termin wniesienia odwołania, tudzież władzę, do której je wnieść należy.

W razie mylnego wyznaczenia terminu w orzeczeniu lub zarządzeniu, odwołanie, wniesione w terminie wyznaczonym, chociażby po upływie właściwego terminu ustawowego, uważa się za wniesione w terminie ustawowym.

Jeżeli mylnie wskazano władzę, do której odwołanie podać należy, właściwa instancja odwoławcza po otrzymaniu sprawy od władzy .niewłaściwej postąpi z odwołaniem tak, jak gdyby było ono od początku wniesione do władzy właściwej.

Jeżeli władza w pouczeniu mylnie wskaże, że jej zarządzenie lub orzeczenie nie podlega już odwołaniu, albo jeżeli nie da żadnego pouczenia, strona interesowana ma prawo żądać od niej sprostowania, względnie uzupełnienia zarządzenia lub orzeczenia.

Art.  7.

Strona interesowana może prosić o wznowienie postępowania, zakończonego prawomocnem orzeczeniem, z powodu nowych istotnych okoliczności faktycznych, które istniały przed wydaniem orzeczenia i wpłynąć mogą na zmianę orzeczenia.

O dopuszczalności wznowienia orzeka władza, która w tej sprawy wydala orzeczenie w ostatniej instancji.

Prośba o wznowienie nie wstrzymuje wykonania prawomocnego orzeczenia, o ile władza, orzekająca o wznowieniu, inaczej nie postanowi.

Art.  8.

Przepisy niniejszej ustawy nie dotyczą Orzeczeń, wydanych w postępowaniu karno-administracyjnem.

Art.  9.

Uchyla się przepisy, odnoszące się do przedmiotów, unormowanych w niniejszej ustawie, z wyjątkiem przepisów, w których ustanowione są krótsze, niż 14-dniowe terminy odwołań.

Art.  10.

Ustawa niniejsza obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem Województwa śląskiego. Na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego ustawa niniejsza nie ma Zastosowania o postępowania uchwałowego i sporno-administracyjnego.

Art.  11.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

W wypadkach, w których orzeczenie, wydane w II instancji, zostało doręczone przed wejściem W życie niniejsze; ustawy, należy, o ile odwołanie do III instancji nie zostało jelcze wniesione, postępować tak, jak gdyby orzeczenie H instancji zostało doręczone w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art.  12.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024