W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJMY
STANISŁAW WOJCIECHOWSKI
PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Wszem wobec i każdemu z osobna, kemu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:
W dniu 10 lipca tysiąc dziewięćset dwudziestego trzeciego roku w Berlinie podpisany został pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rzeszy Niemieckiej układ, dotyczący zmiany § 75-go układu polsko-niemieckiego, zawartego dnia 24 czerwca 1922 r. we Wrocławiu o uprzywilejowanym tranzycie między polskim Górnym Śląskiem a resztą Polski przez niemiecki Górny Śląsk mający dosłownie treść następującą:
Niżej podpisani Pełnomocnicy: Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rzeszy niemieckiej, a mianowicie:W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ:
p. Kazimierz Olszowski, Minister Pełnomocny i Poseł Nadzwyczajny Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie,
W IMIENIU RZESZY NIEMIECKIEJ:
p. Kar i von Stockhammern, Rzeczywisty Tajny Radca Legacyjny, Dyrektor Ministerjalny w Urzędzie dla Spraw Zagranicznych w Berlinie,
zawarli układ następujący:
Ostatnie zdanie ustępu drugiego paragrafu 75-go Układu, zawartego we Wrocławiu dnia 24 czerwca 1922 roku między Rządem Polskim i Niemieckim w sprawie uprzywilejowanego tranzytu między polskim Górnym Skokiem a resztą Polski przez niemiecki Górny Śląsk otrzymuje brzmienie następujące:
"Traci moc prawną z dniem 31 października 1923 roku, o ile przedłużony nie zostanie".
Układ niniejszy, spisany w jeżyku polskim i niemieckim, winien być w najkrótszym czasie ratyfikowany. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpi w Warszawie.
Układ wchodzi w życie z dniem wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i wprowadzony będzie w wykonanie jednocześnie z wymienionym wyżej Układem, zawartym we Wrocławiu dnia 24 czerwca 1922 roku.
Podpisano w dwu egzemplarzach w Berlinie, dnia dziesiątego lipca tysiąc dziewięćset dwudziestego trzeciego roku.
(-) Kazimierz Olszowski
Zaznajomiwszy się z powyższym Układem, uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień, oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i zatwierdzony i przyrzekamy, że będzie ściśle stosowany.
Na dowód czego, wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.
W Warszawie, dnia 26 października 1923 roku.