Upoważnienie do zawodowego wykonywania scalania gruntów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 24 maja 1924 roku
o upoważnieniu do zawodowego wykonywania scalania gruntów.

Na mocy p. f ustępu B. art. 2 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji Urzędów i Komisji i Ziemskich (Dz. U. R. P. № 90 poz. 706) oraz ust. końcowego art. 10 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. № 92 poz. 718), zarządza się co następuje:
§  1.
Upoważnienia do zawodowego wykonywania scalania gruntów udzielane będą osobom fizycznym, posiadającym obywatelstwo polskie, pełnię praw obywatelskich i nieskazitelną przeszłość, która w dotychczasowej swej działalności w dziedzinie prac, związanych z przebudową ustroju rolnego, bądź w okresie przebywania na służbie w urzędach ziemskich lub innych urzędach państwowych polskich, względnie b. państw zaborczych, bądź w okresie osobistej pracy zawodowej:
a)
posiadły całkowitą znajomość zasad prawidłowego scalania gruntów i wykazują znajomość ustaw i rozporządzeń w przedmiotach, związanych z przebudową ustroju rolnego, a zwłaszcza w dziedzinie, scalania gruntów i organizacji władz i urzędów ziemskich, opartą na zawodowem wykształceniu, oraz
b)
wykazywały się wydatnym czynnym udziałem przy przeprowadzaniu na gruncie prac, dotyczących scalenia.

W celu stwierdzania czy kandydat odpowiada warunkom pomienionym w p. a, Minister Reform Rolnych może poddać kandydata egzaminowi przed specjalną przez siebie powołaną komisją egzaminacyjną.

§  2.
Osoby ubiegające się o powyższe upoważnienie winny przedłożyć do Ministerstwa Reform Rolnych, za pośrednictwem okręgowego urzędu ziemskiego, na którego terenie działalności zamieszkują:
1)
należycie ostemplowana podanie o udzielenie upoważnienia do zawodowego wykonywania scalania gruntów - wraz z życiorysem, zwłaszcza szczegółowo uwidoczniającym działalność kandydata W zakresie scalania gruntów;
2)
wykaz wszystkich prac scaleniowych na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, w których przyjmowali udział, ze wskazaniem powiatów, na których teranie prace te były podejmowane;
3)
odpisy wierzytelne dowodów, stwierdzających kwalifikacje naukowe i fachowe, wreszcie;
4)
dowód stwierdzający obywatelstwo polskie, pełnią praw obywatelskich i nieskazitelna, przeszłość.
§  3.
Udzielone upoważnienie do zawodowego wykonywania scalania gruntów jest upoważnieniem osobistem, przysługującym wyłącznie tej osobie fizycznej, na której imię zostało wydane.

Upoważnienia powyższe jest bezterminowe, lecz może być w każdym czasie cofnięte przez Ministra Reform Rolnych, a w szczególności w wypadkach:

a)
naruszenia przez osoby upoważniona postanowień ustaw, związanych z przebudową ustroju rolnego oraz rozporządzeń, przepisów i zarządzeń normujących ich wykonywanie;
b)
nadużyć popełnionych przez te osoby przy wykonywaniu swego zawodu, a zwłaszcza przy wykonywaniu prac, dotyczących przebudowy ustroju rolnego;
c)
wdrożenia przeciwko tym osobom dochodzeń karnych z powodu przestępstw z chęci zysku;
d)
nieudolnego wykopywania podejmowanych prac, wreszcie,
e)
utraty obywatelstwa polskiego,

Cofnięte upoważnienie może być ponownie udzielona z wyjątkiem wypadków przewidzianych W p.p. b i e lecz nie wcześniej jak po upływie roku oraz w p. c. całkowitego uniewinnienia w drodze sądowej.

§  4.
Cofniecie upoważnienia pociąga za sobą niezwłoczne zawieszenie uprawnień, przewidzianych W § 9. W tych wypadkach osoba upoważniono, Z chwilą otrzymania zawiadomienia o cofnięciu upoważnienia, winna w ciągu dni 7 przekazać powiatowemu urzędowi ziemskiemu wszelkie dowody i dokumenty dotyczący podjętej pracy, sporządzona względnie otrzymane od stron lub urzędów, a to pod rygorem ich przymusowego odebrania w drodze administracyjnej.

Wykończenie pracy w tym wypadku może być powierzone na wniosek rady uczestników scalenia innej osobie upoważnionej, albo uskutecznione z urzędu w terminie określonym przez okręgowy urząd ziemski.

§  5.
Niezależnie od osób fizycznych, pomienionych w § 1 rozporządzenia niniejszego, upoważnienie do zawodowego wykonywania scalania gruntów mogą otrzymać ubiegające się o nie spółki lub zrzeszenia, działające na mocy koncesji lub zatwierdzonych statutów, przewidujących między innemi podejmowanie pod kontrolą urzędów ziemskich prac, dotyczących przebudowy ustroju rolnego, a w szczególności prac związanych ze scalaniem gruntów, oraz związki samorządowe.
§  6.
Upoważnienie do zawodowego wykonywania scalania gruntów pomienione w § poprzednim osoby prawne otrzymują pod warunkiem, że działalność ich w dziedzinie scalania gruntów podlegać będzie ścisłej kontroli Ministerstwa Reform Rolnych i podwładnych mu urzędów ziemskich, a mianowicie:
a)
okręgowym urzędom ziemskim przysługuje prawo wglądu we wszystkie akta, dotyczące działalności w dziedzinie scalania gruntów, oraz prawo wydawania w tym zakresie pracy miarodajnych zarządzeń, do których rzeczone osoby obowiązane są ściśle się stosować;
b)
z postępu poszczególnych prac scaleniowych osoby te przedkładać będą za pośrednictwem właściwego powiatowego urzędu ziemskiego do okręgowego urzędu ziemskiego sprawozdania W terminach i według wzorów do tego ustanawianych;
c)
o każdem posiedzeniu organów naczelnych zrzeszeń (rada nadzorcza, walna zebranie), na którem mają być rozpatrywana sprawy, związane ze scalaniem gruntów, winien być przynajmniej na 7 dni przed posiedzeniem powiadomiony okręgowy urząd ziemski, na którego terenie działalności znajduje się siedzibą zrzeszenia, wreszcie
d)
delegowanym na pomienione posiedzenia i zabrania urzędnikom Ministerstwa Reform Rolnych przysługiwać będzie prawo zawieszania wykonania zapadających uchwał, w przedmiocie prac podejmowanych w związku ze scalaniem gruntów; zażalenia w tym względzie rozstrzyga Minister Reform Rolnych ostatecznie.

Wykonywanie prac scaleniowych na gruncie osoby prawne mogą powierzać wyłącznie takim osobom fizycznym, które odpowiadają warunkom pomienionym w § 1 rozporządzenia niniejszego, stwierdzonym przez Ministra Reform Rolnych.

§  7.
Osoby prawne, ubiegające się o upoważnienie do zawodowego wykonywania scalania gruntów, winny przedłożyć za pośrednictwem okręgowego urzędu ziemskiego, na którego terenie działalności mają swą siedzibę, do Ministerstwa Reform Rolnych dowody i dokumenty następujące:
a)
należycie ostemplowane podania o udzielenie upoważnienia;
b)
wierzytelny odpis statutu zalegalizowanego, względnie aktu spółki, oraz
c)
zobowiązanie osoby prawne) do przestrzegania warunków wyszczególnionych w § poprzednim, o ile we wspomnianym statucie względnie akcie spółki nie są przewidziane uprawnienia urzędów ziemskich do nadzoru i kontroli nad działalnością osoby prawnej w dziedzinie prac, podejmowanych w związku ze .scalaniem gruntów,
§  8.
Postanowienia §§ 3 i 4 rozporządzenia niniejszego mają analogiczne zastosowanie i do upoważnionych osób prawnych.
§  9.
Zawodowe wykonywanie scalenia gruntów trybem przewidzianym w ustawie z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów, przez osoby upważnione polega:
a)
na zaprojektowaniu obszaru scalenia,
b)
na sporządzeniu szczegółowego projektu scalenia na obszarze ustalonym orzeczeniem okręgowej komisji ziemskiej oraz
c)
na wykonaniu zatwierdzonego projektu scalenia na gruncie.

Wyżej pomienione prace, a zwłaszcza wyszczególnione w p. p. b i c, na jednym obszarze scalenia winny być z reguły wykonywane przez jedną i tą sarną osobę upoważnioną z wyjątkiem wypadków przewidzianych w § 4 rozporządzenia niniejszego.

§  10.
Podjęcie przez osoby upoważnione czynności mających na celu zaprojektowanie obszaru scalenia (p. a § 9), następuje na skutek bezpośredniego zwrócenia się do tych osób samych interesowanych.

Przed rozpoczęciem tych czynności osoby upoważnione, winny zakomunikować powiatowemu urzędowi ziemskiemu, przynajmniej na 7 dni przedtem, termin podjęcia prac na gruncie. Na skutek powyższego zawiadomienia powiatowy urząd ziemski na żądanie przekazuje osobie upoważnionej wszelkie dowody i dokumenty, dotyczące zamierzonej pracy, względnie zezwala na sporządzenie odpisów i odry-sów ze wspomnianych dokumentów. O ile prace te są podejmowane przez osoby prawne (§ 5) winny one równocześnie podać nazwisko i imię delegowanego w tym celu na miejsce swego funkcjonarjusza.

§  11.
Zaprojektowanie obszaru scalenia przez osoby upoważnione winno się odbywać trybem przewidzianym w §§ 42-45 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dn. 27 lutego 1924 r.. wydanego w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości w przedmiocie wykonania ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U R. P. r. 1924 № 26, poz. 266) z tą zmianą, że czynności komisarza ziemskiego wykonywa osoba upoważniona (§ 1) względnie funkcjonarjusz upoważnionej osoby prawnej (§ 5), (technicy scaleniowi), oraz, że w razie potrzeby mogą oni do współpracy powoływać rzeczoznawców.

Projektowany obszar scalenia winien umożliwiać wykonanie czynności, przewidzianych w art. 7 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.

§  12.
Opracowany przez osoby upoważnione projekt obszaru scalenia wraz z wnioskiem interesowanym w przedmiocie wdrożenia postępowania scaleniowego oraz dokumentami i dowodami, wyszczególnionemi w §§ 39 i 46 cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 27 lutego 1924 r. i dokumentami otrzymanemi z powiatowego urzędu ziemskiego (§ 8),- winien być przekazany właściwemu komisarzowi ziemskiemu, który w ciągu dni 30 obowiązany jest zjechać na miejsce, stwierdzić zgodność wniosku z postanowieniami ustawy z dn. 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów, wreszcie zaopinjować o racjonalności projektowanego obszaru scalania. W razie uznania opracowanego projektu za nieracjonalny, względnie stwierdzenia, że został opracowany niezgodnie z cytowanym wyżej rozporządzeniem z dn. 27 lutego 1924 r. komisarz ziemski zwraca akta osobie upoważnionej do uzupełnienia. Uzupełniony w mysi opinji komisarza ziemskiego projekt zostaje przesłany niezwłocznie do okręgowego urzędu ziemskiego, celem wniesienia na posiedzenie okręgowej komisji ziemskiej do zatwierdzenia, a w następstwie wykonania czynności, wyszczególnionych w § 48 tegoż rozporządzenia.

W razie rozbieżności zdań pomiędzy komisarzem ziemskim, a osobą upoważnioną w przedmiocie określenia obszaru scalenia, ta ostatnia dokona żądanego uzupełnienia, a przy przedłożeniu projektu zaznaczy, o ile i dlaczego różni się z opinją komisarza ziemskiego.

§  13.
Opracowanie projektu obszaru scalenia przez osoby upoważnione z reguły nie może przekraczać 2 miesięcy od daty powiadomienia powiatowego urzędu ziemskiego o rozpoczęciu prac (§ 10). Po upływie tego terminu komisarz ziemski, albo na skutek uzasadnionej okoliczności przedłuży termin opracowania, albo też zażąda niezwłocznego zwrotu akt. i dokumentów, przekazanych przez powiatowy urząd ziemski w związku z podjęciem pracy.
§  14.
Podjęcie prac wyszczególnionych w p. b § 9 rozporządzenia niniejszego może nastąpić nie wcześniej, niż po uprawomocnieniu się orzeczenia okręgowej komisji ziemskiej w przedmiocie wdrożenia postępowania scaleniowego i - wykonaniu przez urzędy ziemskie czynności, przewidzianych w §§ 48- 52 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 27 lutego 1924 r. oraz na skutek otrzymanej delegacji z okręgowego urzędu ziemskiego, o której tenże urząd zawiadomi właściwego komisarza ziemskiego, starostę i osoby interesowane (rady uczestników scalenia, przedstawicieli scalanych dóbr ziemskich).
§  15.
Delegowanie przez okręgowy urząd ziemski osób upoważnionych celem podjęcia przez nich czynności, dotyczących opracowania szczegółowego projektu scalenia, (§ 14). następuje bądź z własnej inicjatywy tego urzędu, bądź na wniosek rady uczestników scalenia, względnie delegatów tych rad lub przedstawicieli dóbr ziemskich (obszarów dworskich) oraz po uprzedniem zawarciu przez okręgowy urząd ziemski w tym względzie umowy z osobą upoważnioną.

W wypadkach, gdy wszystkie rady uczestników scalenia i wszyscy przedstawiciele dóbr ziemskich (obszarów dworskich) danego obszaru scalenia zawrą umową z osobą upoważnioną, w przedmiocie opracowania przez nią szczegółowego projektu scalenia, okręgowy urząd ziemski deleguje technika scaleniowego bez uprzedniego zawarcia z nim w tym względzie umowy, jednakże przy zachowaniu postanowień § 55 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dn. 27 lutego 1924 r.

§  16.
Delegowana przez okręgowy urząd ziemski osoba upoważniona (§ 1), względnie delegowany przez tenże urząd funkcjonarjusz upoważnionej osoby prawnej (§ 5) - (technicy scaleniowi), przy wykonywaniu czynności, mających na celu opracowanie szczegółowego projektu scalenia (p. b § 9), stosować się będą do przepisów następujących:
1)
prace pomiarowe na gruncie wyżej wymienieni technicy scaleniowi wykonywać mogą osobiście, o ile niezależnie od uprawnień normowanych niniejszem rozporządzeniem - posiadają uprawnienia, przewidziane w rozporządzeniu Ministra Reform Rolnych z dnia 14 grudnia 1923 r. w sprawie upoważnienia niektórych kategorji mierniczych do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju realnego (Dz. U. R. P. № 132 poz. 1097), Względnie pod ich bezpośrednim nadzorem i na ich wyłączną odpowiedzialność przeprowadzać będą geometrzy z pośród osób wyszczególnionych we wspomnianym wyżej rozporządzeniu z dnia 14 grudnia 1923 r.
2)
przy wykonywaniu prac pomiarowych mają zastosowanie przepisy techniczne, obowiązujące w urzędach ziemskich, a w szczególności odnośne postanowienia cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dn. 27 lutego 1924 r.
3)
W celu ustalenia zasad podział wspólnot gruntowych, względnie ich użytkowani-: : kreślenia ich obszaru projektowanego na cele miejscowej użyteczności ogólnej, dokonania wyboru rzeczoznawców do komisji szacunkowych i t. p. spraw związanych ze scaleniem gruntów, tudzież w celu rozważenia życzeń poszczególnych uczestników scalenia, technikowi, scaleniowemu przysługuje prawo bezpośredniego zwoływania posiedzeń rady uczestników scalenia oraz zwoływania zebrań delegatów tych rad i przewodniczenia na tych ostatnich, ponadto przysługuje prawo przedkładania na tych posiedzeniach i zebraniach konkretnych wniosków, dotyczących opracowywanego projektu scalenia.

Na powyższych posiedzeniach i zebraniach technik scaleniowy posiada tylko glos doradczy. Protokół z posiedzenia rady uczestników scalenia w przedmiocie wyboru rzeczoznawców do komisji szacunkowej winien być poświadczony przez komisarza ziemskiego.

4)
Czynności klasyfikacyjno-szacunkowe technik scaleniowy przeprowadza przez komisję szacunkową w składzie przewidzianym w art. 26 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów, której w zastępstwie komisarza ziemskiego przewodniczy, przestrzegając ściśle postanowienia §§ 62 do 68 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 27-go lutego 1924 r.
5)
W wypadkach stwierdzenia niezgodności uchwał Rady uczestników scalenia z przepisami ustawy o scalaniu gruntów, względnie postanowienia rozporządzeń, przepisów i zarządzeń w przedmiocie wykonywania tej ustawy, lub też wogóle ujawnienia szkodliwej dla akcji scalenia działalności poszczególnych uczestników lub rad uczestników względnie delegatów tych rad, technikowi scaleniowemu przysługuje prawo zwrócenia się do powiatowego urzędu ziemskiego, celem niezwłocznego wydania odpowiednich zarządzeń.
6)
W celu ustalenia starego stanu posiadania, technik scaleniowy obowiązany jest uprzednio na 14 dni przed zakończeniem prac wyszczególnionych w § 71 cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 27 lutego 1924 r. powiadomić o tem komisarza ziemskiego, który winien z reguły na oznaczony dzień ukończenia wspomnianych prac, a w każdym razie nie później niż w siedem arii od tego terminu zwołać zebranie wszystkich uczestników scalenia oraz dokonać czynności przewidzianych w § 72 powyższego rozporządzenia z dnia 27 lutego 1924 r.
7)
Przed przystąpieniem do opracowania szczegółowego projektu scalenia, technik scaleniowy winien zaznajomić się z życzeniami uczestników scalenia, ustalić ich wnioski w przedmiocie projektu scalenia, dokompletować dowody stwierdzające tytuły własności (posiadania) oraz ustalić łącznie z radą uczestników względnie delegatami tych rad i przedstawicielami scalanych dóbr ziemskich (obszarów dworskich) - główna wytyczne do projektu scalenia, jako to: zasady wyprostowania starych lub utworzenia nowych granic poszczególnych jednostek administacyjnych; kierunek i przybliżone położenie dróg na scalanym obszarze, a zwłaszcza dróg, przy których leżeć będą przyszłe siedliska (osiedla) uczestników scalenia; zasady rozmieszczenia scalanych działek i t. p.
8)
Przy opracowaniu szczegółowego projektu scalenia, które następuje po uprzedniem stwierdzeniu i ustaleniu starego stanu posiadania (p. 6), technik scaleniowy, opierając się na materjałach i dowodach wyżej wymienionych w p. 7, winien ściśle przestrzegać zasad prawidłowego scalenia, a zwłaszcza zasad wyszczególnionych w cyt. wyżej rozporządzeniu Ministra Reform Rolnych z dn. 27 lutego 1924 r.; wreszcie
9)
opracowany przez technika scaleniowego szczegółowy projekt scalenia winien odpowiadać wymogom wyłuszczonym w §§ 76-80 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 27-go lutego 1924 r.
§  17.
Wszelkie umowy i układy zawarte w toku postępowania scaleniowego pomiędzy uczestnikami scalenia, o ile nie sprzeciwiają się postanowieniom ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów, winny być do swej ważności -poświadczone przez komisarza ziemskiego, względnie przed tymże komisarzem spisane.
§  18.
Opracowany przez technika scaleniowego projekt scalenia gruntów,- po dokonaniu rewizji technicznej, przewidzianej w § 80 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 27 lutego 1924 r., winien być przekażemy wraz; ze wszystkiemi dowodami i dokumentami, sporządzonemi i zebrane-mi w toku jego opracowania do powiatowego urzędu ziemskiego, który nadaje dalszy bieg sprawie trybem, przewidzianym w §§ 81 i 82 powyższego rozporządzenia. Na zebraniu przewidzianym we wspomnianym wyżej § 81 rozporządzenia obecność technika scaleniowego jest nieodzowną celem udzielania wyjaśnień przy ustalaniu opinii uczestników scalenia o sporządzonym projekcie. W tym celu komisarz ziemski winien o terminie tego zebrania powiadomić uprzednio technika scaleniowego, którego nieprzybycie bez uzasadnionych powodów, mole spowodować skutki, przewidziane w § 3 rozporządzenia niniejszego.
§  19.
Wykonanie przez osoby upoważnione czynności wyszczególnionych w p. c. § 9 rozporządzenia niniejszego, ogranicza się wyłącznie do utrwalenia na gruncie granic poszczególnych działek na podstawie zatwierdzonego orzeczeniem okręgowej komisji ziemskiej projektu scalenia oraz na przedłożeniu do okręgowego urzędu ziemskiego niezbędnych I dowodów pomiarowych (§ 21).

W tym celu okręgowy urząd ziemski, niezwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia okręgowej komisji ziemskiej zatwierdzającego projekt scalenia, prześle osobie upoważnionej odpis pomienionego orzeczenia.

§  20.
Utrwalenie na gruncie granic nowopowstałych w wyniku scalenia działek winno być przeprowadzone zgodnie z postanowieniami § 85 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 27 lutego 1924 r. Rozpoczęcie tych prac winno nastąpić w terminie wskazanym przez okręgowy urząd ziemski. O dniu, w którym powyższe prace mogą być ukończone, osoby upoważnione winny zawiadomić przynajmniej na 7 dni przedtem powiatowy urząd ziemski, celem podjęcia dalszego biegu sprawy w myśl postanowień § 86 i nast. wspomnianego wyżej rozporządzenia.
§  21.
Oprócz dokumentów i dowodów pomiarowych, sporządzonych w związku z opracowaniem projektu scalenia (§§ 70, 76 i 77 cyt. rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 27 lutego 1924 r.), osoby upoważnione obowiązane są, w terminie najpóźniej 6-miesięcznym od daty zakończenia prac nad utrwaleniem na gruncie granic nowopowstałych w wyniku scalenia działek (§ 20), przedłożyć do okręgowego urzędu ziemskiego, niezależnie od operatu pomiarowego przewidzianego odnośnemi przepisami technicznemi, następujące załączniki oraz dodatkowe dowody pomiarowe:
a)
zmniejszone w dowolnej skali plany całego obszaru scalenia, uwidoczniające: jeden - stan przed scaleniem oraz drugi - stan po scaleniu, kolorowane, lecz bez żadnych cyfrowych danych dotyczących granic i obszaru, sporządzony każdy na papierze rozmiarów 40x50 cm., wraz z ogólnym opisem obszaru i wyszczególnieniem charakterystycznych cech wykonanego scalenia i
b) kolorowane kopje planów na
kalce płóciennej na każdą scaloną posiadłość oddzielnie z podaniem obszaru poszczególnych użytków rolnych, wraz z odpisami odnośnych części ogólnego rejestru pomiarowego po scaleniu. Powyższe dowody i dokumenty pomiarowe winny być sporządzono zgodnie z przepisami obowiązującemi w tej mierze w urzędach ziemskich.
§  22.
Urzędy ziemskie, obowiązana są w toku podjętych prac okazywać osobom upoważnionym w granicach swych uprawnień pomoc przez: umożliwienie wglądu do akt tych urzędów, dotyczących podjętych prac; wzywanie na żądanie tych osób (na ich koszt) świadków, biegłych i t. p.; udzielanie na żądanie wskazówek i opinji; możliwie bezzwłoczne rozpatrzenie przedkładanych przez nich wniosków; wyjednywanie, o ile się okaże tego potrzeba, opinji innych władz i urzędów i t. p.

W wypadkach konieczności w związku ze scaleniem dokonania likwidacji serwitutów dziedzin niemi obciążonych lub do korzystania z nich uprawnionych, a objętych obszarem scalenia, urzędy ziemskie przedsięwezmą niezwłocznie niezbędne zarządzenia, przewidziane odnośnemi ustawami o likwidacji serwitutów, mające na celu jaknaspieszniejsze przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego, tak aby ono nie tamowało prawidłowego biegu postępowania scaleniowego.

§  23.
Wielkie skargi i zażalenia na czynności osób upoważnionych, z wyjątkiem skarg wypływających z niedotrzymania umów ze stronami (§ 15 ust. końcowych), które podlegają rozpatrzeniu we właściwych sądach, osoby interesowane winny przedkładać do powiatowego urzędu ziemskiego.

Na skutek powyższych skarg i zażaleń komisarz ziemski obowiązany jest najdalej w ciągu dni 30 od daty ich otrzymania przeprowadzić dochodzenie i wyniki dochodzenia wraz ze swą opinją i wnioskiem przesłać do rozstrzygnięcia okręgowego urzędu ziemskiego.

Niezależnie od powyższego komisarzowi ziemskiemu przysługuje prawo bezpośredniego nadzoru nad działalnością osób upoważnionych i wglądu w przebieg wykonywanych przez nie prac, a w związku z tem prawo udzielania wskazówek, korygowania projektów i t. p. Do pomienionych wyżej zarządzeń komisarza ziemskiego osoby upoważnione winny się ściśle stosować; od zarządzeń powyższych osoby upoważnione mogą się odnieść do okręgowego urzędu ziemskiego za pośrednictwem tegoż komisarza.

§  24.
Z postępu prac na gruncie osoby upoważnione przedkładają, za pośrednictwem powiatowego urzędu ziemskiego, do okręgowego urzędu ziemskiego sprawozdania w terminach i według wzorów w tym celu ustanawianych.

Na skutek powyższych danych sprawozdawczych powiatowy i okręgowy urząd ziemski odnotowywuje w ustanowionych do tego repertorjach i kontrolach przebieg i postąp pracy.

§  25.
Za techniczne wykonanie scalenia gruntów, ź wyjątkiem wypadków przewidzianych w ustępie końcowem § 15 rozporządzenia niniejszego, osoby upoważnione pobierać będą z okręgowego urzędu ziemskiego wynagrodzenie, każdorazowo określane przez tenże urząd w umowach z osobami upoważnionemi zawartych, w zależności od miejscowych warunków pracy.
§  26.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024